Muistakaa äänestää!

Siis_äänestämään

Vain äänestämällä voit vaikuttaa. Et ole oikea henkilö arvostamaan äänestystulosta, jos et äänestä. Sinun on vain hyväksyttävä vaalitulos.

13

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peruss75

      Aivan oikeaa valistusta kiitos !

    • ei.äänestysnumeroita

      Mutta MISSÄ ovat ehdokkaiden numerot??

      Katsoin juuri ehdokaslistaa jos äänestäisi ensimmäistä kertaa elämässään. Ehdokkaita on, mutta miksi heillä ei ole NUMEROA?

      EIkö numero ole se joka pistetään äänestyslippuun. WTF?

    • kansalaisvelvoite

      Äänestäminen on lähestulkoon kansalaisvelvoite. Jos et äänestä, saa muiden äänet suuremman painoarvon. Annat tavallaan äänesi muiden käyttöön, jos et äänstä.

      Rikkaat äänestävät paremmin/tehokkaammin kuin vähävaraiset. Vähävaraiset jättävät herkemmin äänestämättä ja äänestämättä jättäminen hyödyntää yleensä rikkaiden asioita ajavia porvaripuolueita. Vähävarainen kun ei todennäköisesti äänestäisi porvaripuoluetta, vaan jotain toista puoluetta. Siksi porvaripuolueet hyötyvät siitä että muut puolueet menettävät äänestämättä jättäneiden äänet.

      • juuri_näin

        Jep. Kokoomus hyötyy jokaisesta joka jättää äänestämättä. Nämä nukkuvat eivät todellakaan äänestäisi Kokoomusta ja siksi Kokoomus hyötyy kun muut puolueet saavat vähemmän ääniä.


    • nuoretvaikuttakaa

      Se on nuorisollakin nyt edessä harkinnan paikka ja mahdollisuus vaikutta valöitsemalla sellaise päättäjät jotka kuuntelevat nuoria ja edistävät heidän tulevaisuuttaan tyrmäämättä heitä muotoseikoilla.

      https://yle.fi/uutiset/3-10663096

      Ehkä se onnistuu sitten muilta paremmin kun ei se näytä onnistuvan nykyhallitus puolueilta.

    • Kyllämuistetaan

      En jäisi pois mistään hinnasta hallituspuolueiden mottubileistä.

    • äänestädemokratiaa

      Kaikki, jotka haluavat Suomen politiikkaan muutosta;
      järkeä, ihmisten arvostamista ja inhimillisyyttä, niin käykää ihmeessä äänestämässä - Jokainen ääni on tärkeä!

      • Anonyymi

        "ihmisten arvostamista ja inhimillisyyttä" Äänestäisin ehdokasta, joka välittää myös eläimistä.
        Suomessa on 26 vuotta vanha eläinsuojelulaki.


    • Annaäänesikuuluamuille

      Kyllä! Helpota ehdokasvalintaasi kokeilemalla vaalikonetta!

      • vaalikoneet

        En oikein luota noihin vaalikoneisiin ja niissä on jokseenkin heikosti ehdokkailta kyselty ulkopoliittisa ja talouteen liittyviä asioita ,esim kuinka meinaavat editää vientiä ja talouden kehitystä .Rasti ruutuun juttuja heikot perustelut ,mutta josko nuo kysymys asettelut paranee vaalien alla. toki jos useampaa vaalikonetta kokeilisi niin ehkä siitä kuitenkin jotkin apua olisi ... Poliittinen luottamus on kuitenkin päässy rapisemaan kokolailla kun noita lupauksia on aina tullu ,mutta toteutus on sitten ollunna mitä on ollunna. naamakertoimesta haastatteluista kun näkee ilmeitä ja on paremmin tulkittavissa ja näkee miten nittä vastauksia tulee luontevasti ,niin pidän parempana tuon pohjalta kuin pelkän koneen välityksellä harkittujen kommenttien peruteella valintaa.


    • äänestäjä

      Halla-Ahoa pitäisi saada äänestää koko Suomessa ja mielellään vielä kahteen kertaan.

    • Kaikkimukaan

      Muistetaan äänestää Suomeen demokratiaa!

    • Anonyymi

      376 Markus Kuotesaho

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe