Ajoin T-risteykseen, edessäni kärkikolmio ja tarkoitukseni oli kääntyä vasempaan. Vasemmalta lähestyi auto vilkku päällä oikealle, niinpä ajoin risteykseen. Mutta se vasemmalta lähestyvä auto jatkoikin matkaansa suoraan eikä ollut rysähdys kaukana. Kumpi olisi ollut syypää jos olisi pelti kolissut? Vaimo oli kyydissä ja hän näki myös vilkun.
Likeltä liippasi, kuka olisi syyllinen jos . . .
4
126
Vastaukset
- kokenut.kaiken
Älkää koskaan luottako siihen, että autoilija silti kääntyisi, vaikka vilkuttaisikin oikealle. Minä varmistan aina tämä mahdollisuuden ja jään odottamaan aina niin kauan, että vasemmalta tuleva ja sinne vilkuttava myös kääntyy, eikä jatkakaan suoraan. Muutamia tällaisia tilanteita on tullutkin vastaan. Heikoilla siinä on kärkikolmion takaa tuleva, jos rysähtää. Pitää olla malttia odottaa ja varmistaa, vaikka takana tulija kenties sen takia hiiltyisikin
- vaikeasanoa
Muistan joitain vuosia sitten keskustelun jossa oli joku vastaava oikeustapaus, jossa väärin vilkuttanut tuomittiin, vaikka vastapuoli oli tullut kolmion takaa.
- 5372
Kulmillani on lähes vastaava tilanne.
Bussilinjalla on pysäkki heti risteyksen jälkeen ja linjan joillakin kuskeilla on harmittava tapa laittaa vilkku oikealle huomattavasti ennen risteystä aikoessaan pysähtyä pysäkillä. Oikealta tullaan kolmion takaa ja toisinaan näkee, kun oikealta tuleva lähtee liikkeelle ja tökkää äkkijarrutuksen ettei törmäisi bussin kanssa luullen bussin kääntyvän oikealle risteyksestä.
Bussista poistuvat eivät sitä vilkkua näe tai tarvitse enkä usko, että valtaisa valitus nousisi, jos bussi pysähtyisi ottamaan matkustajan ilman vilkkua tai laittaisivat sen vasta risteyksessä päälle.
Vakavaa ajattelemattomuutta näiltä joiltakin bussikuskeilta.
***
Tässä on lähelle aloitusta liippaava tapaus KKO:ssa, jossa painotetaan sitä ettei yksinomaan vilkkuun pidä luottaa vaan täytyy ennenkaikkea muilla tavoin varmistaa, että vilkuttaja tekee kuten luultu/oletettu.
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/kko/kko/1994/19940033 - OnHyväOlla
Laki muuttui, vaikka sinulla olisi vilkutus kameran kuvana , se ei silti anna sinulle mitään lupaa "ajaa eteen" , "kääntyä eteen" , tms.
En teidä lakipykälää, näin vain autokoulun ope kertoi uudistuksesta. Ja jatkoi, muutos on ehkä tullut siitä, kun vilkku voi olla jäänyt vahingossa päälle vaikkapa ed. kaistanvaihdosta,
lipsahtaa muuten päälle ja tarkoittaa vaikkapa seuraavaa risteystä, tai mahdollista pysäköintiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949257Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki574826Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414511Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532833Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota431211Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154
