Toyotan osaamisesta kertoo paljon se, että Lexus ES 300h Executive Hybrid kulutti TM:n eilen 19.2. 2019 ilmestyneen numeron talvitestissä lämpimällä moottorilla vain 3,3 I/100 km kun seuraavaksi paras oli diesel eli 5,7 l/100 km. Toiseksi paras bensiinimoottorilla oli 6,5 i/100 km. Hyötysuhde eli polttoaineen muuttanisen taso energiaksi oli aivan omalla lukemallaan 32,2 % kun seuraavaksi paras oli vain 17 %.
Lämmityslaite oli yksi ryhmän tehokkaimpia. Lexuksessa oli myös joukon mukavin jousitus.
Hyvää: Mukavuus ja lähivalot.
Lexus Hybridin huippupieni kulutus vain 3,3 l/100 km
8
153
Vastaukset
- Luxustako
Ei niin hyvä ettei huonoa Lexus, kylmäkulutus aika kova 12.3 litraa testin suurimpia lyhyemmässä ajossa kylmällä moottorilla bensaa palaa runsaasti talvella..ja omituinen valoautomatiikka kun ei anna kaukovaloille täyttä tehoa alle 120 kmt eli joudut aina ajamaan vajaalla valoteholla varsin omituinen ratkaisu..ja taka selkänojia ei voi kaataa.sekin varsin kummaa noin kalliissa autossa..
- Hybriiti
Onhanse kylmäkulutus iso,mutta kun se lämpee aika nopsaa kuitenki..ei sillä 100km mennä moottori kylmänä.
Ja viisas autoilija joka pitää autostaan huolen käyttää moottorilämmitintä pakkasella
- faktatensin
Kyllä tosiaan yllätti tuo 3,3 l/100 km. Osoittaa, että tuo uusi 2,5-litrainen on vallankumouksellinen moottori ja ennalta (henkseleitä) paukuteltu tekniikka todella toimii.
- Toyota_Hybrid1
uskomaton moottori, isolohko bensakone vie kolmasosan siitä mitä vw konsernin 1.0 tsi nakkikattila patalaiska moottori joka ei kestä kuin 30tkm.
- Tietoa_puuttuu
Olisi kiinnostavaa tietää, mikä on kylmäkäynnistyksen jälkeen keskimääräinen kulutus ensimmäisten 20km aikana, esimerkiksi ulkolämpötilan ollessa -5 ja -15 astetta.
Saako Lexuksen moottoria esilämmittää? TM:ssähän todettiin, että useita moderneja moottoreita ei saa lämmittää.
Aika kallista on polttoaineen säästäminen, jos auto maksaa maltaita.- Lötköpötkö
Tuo es lämpenee aika joutuin normilämpötilaan.oli 23 pakkasta ja kylläse silloin päälle 4 kulutti.
Ja saa lämmittää tuota.
Ja tuo bensankulutus tietenkin pitää verrata saman kokoluokan ja varustetason autoon.. - Ffyogz
Tuo kulutustesti on noin 13 minuuttia ja 4 km ja ajetaan 7 asteen pakkasessa. Sitten ajetaan pari km kovempaa, sammutetaan auto minuutiksi ja ajetaan testi uudelleen samassa lämpötilassa ja saadaan kulutus lämpimänä.
- Lötköpötkö
Ffyogz kirjoitti:
Tuo kulutustesti on noin 13 minuuttia ja 4 km ja ajetaan 7 asteen pakkasessa. Sitten ajetaan pari km kovempaa, sammutetaan auto minuutiksi ja ajetaan testi uudelleen samassa lämpötilassa ja saadaan kulutus lämpimänä.
Ja tuo kulutus oman 3 päivän koeajokokemuksella.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1076679Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25544580Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243053Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331281- 451204
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.112949Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49882Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26811Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e26810