Keitele kunnostautuu nuorten suojelijoina. Keiteleelle aiotaan rakentaa n. 1,5 miljoonan jäähalli. Täällä syntyy noin 15 lasta/vuosi eli 150 lasta/10 vuotta. Näille tarvitaan kuulema tekojäähalli.
Keiteleellä on seuraavat puutteet:
1. Keiteleen kunta on ostanut 2 kiinteistöä, T-Marketin tilat sekä Keitelerannan hotellin viimeisten 4 vuoden sisällä. Hotelli on tyhjillään, eikä kunta ole edes yrittänyt myydä hotellia pois. Entinen kunnantalo on tyhjillään, enkä tiedä, mitä sille aiotaan tehdä. Ostetaan kiinteistöjä ja jätetään ne rapistumaan ja homehtumaan tyhjilleen.
2. Keiteleen kunta on yrittänyt myydä Peltotiellä olevaa kerrostaloa varmaan viimeiset 10 vuotta onnistumatta kumminkaan. Äyräpääntien varrella oleva toinen kerrostalo on tyhjennetty ja jätetty kylmilleen. Myytävän kerrostalon valinnassa on tehty virhe. Jompi kumpi Äyräpääntien kerrostaloista järvinäköaloineen olisi ollut sopivampi ja myyvämpi myyntikohde. Väärä valinta.
3. Kunnan kirjastossa ei ole kunnan asukkaille tarkoitettua kopiokonetta, jolla saisi itse ottaa kopioita.
4. Pielaveden suuntaan ei ole linja-autopysäkkejä. Kun Vuonamonlahden yli on rakennettu kevyenliikenteen silta, on sillan korvassa oleva linja-autoysäkki pitänyt poistaa. Tilalle ei ole rakennettu toiseen kohtaan linja-autopysäkkiä. Nyt pysäkki on vain entisen Esson kohdalla ja seuraava pysäkki 2 km päässä Viinikkalan puolella. Täysin kohtuuton tilanne.
5. Vanhoja rakennuksia ei suojella. Pappilan väentupa purettiin lastentarhan palkkipaikan tieltä. Jo sitä ennen pappilan aitta purettiin lastentarhan tieltä. Eikö lastentarhalle ollut muuta paikkaa.
6. Keiteleen yrityksiin, kauppoihin ei voi soittaa ja hoitaa asioita. Internetissä on vanhoja puhelinnumeroita, puhelinluetteloita ei edes valmisteta. Postiin ei voi soittaa, ruokakaupan vanha puhelinnumero netissä.
7. Veroja varmaan riittää, jos jäähalli rakennetaan ja kiinteitöjä ei myydä pois.
7. Teiden varsilta ja puistoista, pihoista kaadetaan jatkuvasti puita, myös jaloja lehtipuita.
8. Kaikkiin suuntiin ei ole kevyenliikenteen väyliä. Joutuu kävelemään rekkojen seassa.
9. Julkisia liikenneyhteyksiä lähimpiin kaupunkeihin ei juurikaan ole.
Keiteleen palvelut
Muuttolintu
2
170
Vastaukset
- Jeankusela
Ei homeisia rakennuksia kannata säästää eikä ainakaan myydä.
- gydfsdfgvh
Keiteleellä olisi mahdollisuuksia matkailuun, mutta nolla panos on nolla tulos
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun704850KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923800- 1883531
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783229Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502959- 251994
- 241941
- 1811784
- 301686
- 431395