Heti jos tulee joku vastoinkäyminen

elämässä, vaikka päivärutiini muuttuu esim. sairastamisen vuoksi, niin koko korttitalo romahtaa ja alakuloisuus palaa.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Heh heh heh heh. Niiiiin, jonsei sulloo vakuutusta.

Äänestä

Silloin kannattaisi yrittää vaihtaa ajatukset kokonaan johonkin toiseen asiaan hetkeksi.
Vaikka joku pelikin voi auttaa sellaisessa, menee kuitenkin ohi sitten se tunnetila.

Vähän sama kuin jos tulisi vihastuminen hetkeksi, menee ohi sitten sellainen.

Esimerkkinä jos töissäkin tekee mieli läväyttää naamaan pomoa, niin unohtaa vain hetkeksi sen pikaistuksen.

Äänestä
  • Joo. Ja ainahan voi asentaa vaikka just sen pomon toimesta jonkun autoonkin seurantalaitteet, ettei vasn pääse autokaan satunnaisilta vihastumiselta karkuun. ;)

    Äänestä

oo se vaa ressii pukannu,alakulloo tulloo.ja maailma räjähtää.hae kuule itelles soittolista niist piiseist mitkä antaa jytää elämään.mee ja HUUDA niin helvetisti ku keuhkot kestää,mut kato ettei muut sitä kuule.nääs niin tein ja työkaverit katto kulmat kohollaan.MITÄ?muuton autto.se huuto.

Äänestä
  • Niin jos pystyy sulkemaan hetkeksi sisälleenkin sellaisen tunteen, niin menee yleensä sitten ohi.

    Mutta mielestäni nuo "skootteri-tytöt" ovat aika ihastuttavan näköisiä kun ajelevat niillä, letti hulmuaa kypärän alta.

    Onhan noissa uusissa jo vilkutkin ja osaavat ajella törmäämättä kaikkialle ja noudattaa liikennesääntöjäkin.

    Äänestä

  • ihastuttavanhassuja kirjoitti:

    Niin jos pystyy sulkemaan hetkeksi sisälleenkin sellaisen tunteen, niin menee yleensä sitten ohi.

    Mutta mielestäni nuo "skootteri-tytöt" ovat aika ihastuttavan näköisiä kun ajelevat niillä, letti hulmuaa kypärän alta.

    Onhan noissa uusissa jo vilkutkin ja osaavat ajella törmäämättä kaikkialle ja noudattaa liikennesääntöjäkin.

    Joo. Varsinkin, jos jakelevat toisten posteja. ;)

    Äänestä

No voi hellanlettas. Toiset on ollu alakuloisia syntymästä asti.

Äänestä

Itke itkusi se helpottaa. Sure surusi, näytä tunteesi. Elämä on iloa ja surua. Itku on ihmiselle luotu purkautumista varten. Ei ole hyvä padota omia tunteita. Ei ole hyvä kerätä sisälle möykkyä. Itku puhdistaa sielua myöten ja näet taas kaiken kirkkaammin.
Korttitalot voi hajota, itkun jälkeen rakennat sen uudelleen, nauraen.
Vastoinkäymisiä tulee ja menee, ne kuuluu kaikkien elämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


itkuherkkä kirjoitti:

elämässä, vaikka päivärutiini muuttuu esim. sairastamisen vuoksi, niin koko korttitalo romahtaa ja alakuloisuus palaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu