mitsu carisma 1.6 -00 ajettaessa hidasteen yli vähän reippaammin,kuuluu oikean puolen iskarin puolelta kova paukahdus.asiaa tutkittiin liikkeessä takuuna ,iskarissa ei kuulemma vikaa.normaali ajossa ei ongelmia. onko kellään hajua ko ongelmasta.
miks paukahtaa
heguli
5730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jousi voi aiheuttaa sen paukahduksen!volvossa oli todellinen ongelma saada äänet pois kyseisestä alustasta!vakaajan kumipuslat voi kyllä myös aiheuttaa sen!
kosmeettinen murhe. laita sopivan sisähalkaisijan omaavaa puutarha letkua kierroksen verran ensimäisen jousikierrroksen päälle. ettei kolahda jousilautaseen tai esijännitystä lisää,jos haluat rakennella enemmän tai vaihda galanttiin. vai onko ääni pongahtava?...
etupään ääni ei ole mitsussa pongahtava,vaan jymähtävä,epämiellyttävä sellainen ei uskois nykyajan pirsseihin kuuluvaks.täytyy kokeilla tota puutarhaletku juttua.ongelman kanssa tulee toimeen kun ei ajele rotvallin reunalta kovin vauhdikkaasti alas.
Letku auttaa, mutta jos kyse vuosimallista 96-97 kannattaa tarkistaa myös kallistuksen vakaajatangot. Mennyt takuuseen muutama niitäkin ja lisäksi eräässä tapauksessa bensatankin henkselit olivat hölläs.
Nyt ei tuntuisi olevan kyse Mitsuille tyypillisestä jousien kiertymisestä iskarin varren jousikupissa, josta seuraa pongahtava ääni vaan kyse on Carisman alkuperäisiskareista, joissa on todella vähän ulos-vaimennusta ja ilmiötä lisää huomattavan suuri jousen esijännitys. Näin käy aina kun pyörä pääsee vapaasti putoamaan ja siitä seuraa aika voimakas kolahtava ääni, kun iskari lyö rajoittimeen.
Laitoin aikanaan Carismaani Konin Sport-iskarit ja Eibachin jouset. Eipä ollut sen jälkeen mitään ongelmia alustan suhteen ja ajettavuus oli todella hyvä. Sen jälkeen ei ollut myöskään takapään pohjaamisen kanssa ongelmia.
GDI:stä vaan piti luopua ajoissa. Syyn varmaan tietävät kyseisillä koneilla pidempään ajelleet.