Vaikka Suomi puolittaisi omat päästönsä, niin se ei korjaa maapallon tilaa, koska USA:n päästöt ovat 100-kertaiset ja Kiinan päästöt 200-kertaiset Suomeen verrattuna. Suomen päästön puolitus 25 miljoonaa ekvivalenttitonnia on Venäjän päästöistä 1,5%, jotka ovat 30-kertaiset Suomeen verrattuna. Vauhkopako Suomessa ei ole kuin omantunnon leyhyttelyä. Siitä on turha tehdä vaalikysymystä. Se on poliittista populismia eli valehtelua.
Suomen päästöjen puolitus on ok, mutta sekin tehdään voimalaitoksissa, siellä, missä energiaa tuotetaan. Energian tuotannossa tuuli ja aurinko ovat marginaalisia. Marginaalisia. Miten kivihiili oikeasti korvataan? Atomivoimalla? Vesivoimalla? Ne on oikeita vaihtoehtoja, Vihreät ja kettutytöt ei niitä valintoja kykene tekemään. Kuluttajan valinnat koteihin ja autoihin tulevat taasen töpselistä! Edistääkö Marin kivihiilellä käyviä autoja, jos sähkö on tuotettu edelleen kivihiilellä? Kyllä.
Suomen tulevaisuuden hyvinvointi riippuu siitä saadaanko ihmiset töihin 75%:sti ja 80%:sti. Kun syntyy kakkua, niin sitä voidaan jakaa ja samalla toivoa, että Kiina, USA, Intia ja naapuri Venäjä alkavat vähentämään päästöjään. Sillä on merkitystä maapallon lämpenemiselle. Siitä ei Suomen tuleva hallitus kuitenkaan päätä. Voimme toki vaikuttaa. Sitähän Sauli Niinistö teki kertoessaan Trumpille hiilimustan vaikutuksesta jään sulamiseen. Työllisyysihmettä taasen sdp ei koskaan kykene tekemään. Eikö sotea. Sekin on nähty.
Vaalit eivät ole ympäristövaalit
1
87
Vastaukset
Eivät ole pelkästään ympäristövaalit minunkaan mielestäni. Minä ja jälkikasvuni haluamme vaihteeksi maahan eduskunnan, jonka kansanedustajat ovat tehtäviensä tasalla nykymaailmassa. Suomessa on retuperällä kaikki asiat kaikilla hallinonaloilla ja mikä pahinta valtaosa nykyisistä edustajista ei edes tätä tilannetta ymmärrä. Aika on ns. kulkenut ohitse. Järkyttävin esimerkki oli tässä muutamia kuukausia sitten, kun puhenainen oli tv-panelissa ja ainakin meille jäi se käsitys, että hän ei edes ymmärtänyt mistä keskustelijat puhuivat. Me vaihdamme tässä asiassa nyt rohkeasti nuorempaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867