Lomarahoja sitten leikattiin niin ei pitäisi olla yllätys jos lomailu Suomessa vähenee ja siirtyy halvempiin maihin.
Suomalaisten mukana kaksi miljardia euroa lähtee lomailijoiden mukana ulkomaille vuosittain enemmän kuin tulee turistien mukana Suomeen.
Ilman kikyjäkin Suomen kallis hintataso ohjaa suomalaiset ulkomaille eikä se varmaan turistejakaan houkuttele, ainakaan maksavia, elintasoturistit ovat sitten asia erikseen.
Suuntaus on ihan vääjäämätön seuraus sille vittuilulle miten valtiovalta suomalaisia kohtelee. Älytön verotus palkassa ja joka tuotteessa sekä helvetin kallis autopolttoaine ovat erinomaisia kotimaan lomailun tappajia, ihan ilman kikyjäkin.
Minäkin kuulun niihin joita meno Suomessa vituttaa aivan erityisesti. Talvet vietän etelässä ja niinä aikoina, kun olen Suomessa, käyn ostamassa kestokulutushyödykkeeni Virosta tai Latviasta. Käteisvaroistani käytän yli 90 ulkomailla, sis. myös asumiskulut.
Haluan viedä valuuttani ulkomaille koska en halua tukea Suomen turvapaikkaturismia enkä lapsivihamielistä politiikkaa, syvän juurtunesta hyväveli-korruptiosta puhumattakaan.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/talous/artikkeli-1.384295
Ensin kikyillään ja sitten itketään kun matkailu vähenee
9
<50
Vastaukset
- KuritettuKansa
Suomalaisilla oli myös kikyilyjen ym. porvarihallituksen toimien takia ylivoimaisesti Pohjoismaiden pienin lomakassa eli lomaan käytettävää rahaa:
"Suomalainen kotitalous käyttää kesälomaansa rahaa keskimäärin noin 1 300 euroa tänä suvena, kertoo Nordean teettämä kysely.
Voi olla vaikea hahmottaa onko summa paljon vai vähän. Kuinkahan moni meistä tietää edes sitä paljonko käyttää omaan kesälomaansa?
Mielenkiintoista Nordean kyselyssä onkin se, että suomalaiset aikoivat käyttää kesälomaansa vähiten rahaa Pohjoismaissa.
Ruotsissa kesälomaan laitetaan 1700 euroa, Tanskassa 2000 ja Norjassa peräti 2500 euroa.
Suomalaiset kotitaloudet ennakoivat toukokuussa, että tulisivat käyttämään 5 prosenttia vähemmän rahaa kesälomalla kuin vuosi sitten."
13.7.2018 https://ls24.fi/artikkelit/suomessa-selvasti-nuukinta-lomailua Kotimaisen kysynnän varassa elävillä yrityksillä on skitsofreeninen tilanne: parasta niille olisi, että omille duunareille voisi maksaa nälkäpalkkaa, mutta samalla kaikilla muilla duunareilla (jotka ostavat niiden palveluita / tuotteita) palkka olisi mahdollisimman hyvä.
- Sontaa.kaupan
Ja silti pyritään myymään niin paskaa palvelua/tuotetta kuin mahdollista. Sen sitten pitäisi vaan kelvata.
Sontaa.kaupan kirjoitti:
Ja silti pyritään myymään niin paskaa palvelua/tuotetta kuin mahdollista. Sen sitten pitäisi vaan kelvata.
Kotimaisuus voi olla yksi valintakriteereistä, mutta sen varaan ei voi yksin rakentaa. Markkinatalous perustuu siihen, että valitaan hinta/laatusuhteeltaan paras. Se vie kilpailua eteenpäin ja tuottaa parempia palveluita ja tuotteita.
Itsellä kotimaisuus on yksi valintakriteereistä, mutta huonompaa ja kalliimpaa en osta vain siksi, että se on kotimaista. Sen sijaan kun esimerkiksi Fazer ja Vaasan&Vaasan tekee melkein samanlaista leipää samaan hintaan, mutta Fazer leipoo leivän Suomessa ja Vaasan&Vaasan tekee sen VIrossa, niin valitsen Fazerin.- Fazer_on_paskaa
Kilgore.Trout kirjoitti:
Kotimaisuus voi olla yksi valintakriteereistä, mutta sen varaan ei voi yksin rakentaa. Markkinatalous perustuu siihen, että valitaan hinta/laatusuhteeltaan paras. Se vie kilpailua eteenpäin ja tuottaa parempia palveluita ja tuotteita.
Itsellä kotimaisuus on yksi valintakriteereistä, mutta huonompaa ja kalliimpaa en osta vain siksi, että se on kotimaista. Sen sijaan kun esimerkiksi Fazer ja Vaasan&Vaasan tekee melkein samanlaista leipää samaan hintaan, mutta Fazer leipoo leivän Suomessa ja Vaasan&Vaasan tekee sen VIrossa, niin valitsen Fazerin.sellaista ei kukaan asioihin perehtynyt osta. Ei leipää. Ei makeisia.
Ei Fazeria leipähyllyyn. Ei Fazeria minnekään!
Jaa. No minulla ei ole talvilomaa niin enpä vaivaa päätäni ko. asialla.
EU on suuryritysten asialla, ja Suomen EU-jäsenyys on aiheuttanut paljon pahaa. Fakta vaan taitaa olla se että ei EU:sta irti pääse koska vaikka tehtäisiin miten kansalaisaloitteita niin EU-myönteiset kansanedustajat torppaavat äänestysaloitteet eduskunnassa. Ihmisiä ei vaikuta asiat kiinnostavan niin kauan kuin riittää leipää ja sirkushuveja.
Kikyily on täysin järjetöntä touhua. Eihän mikään talkoilu tässä auta. Irti EU:sta, irti EU:sta ja maanpetturit vastuuseen maanpetturuudestaan. Laittomat oleskelijat valvotuille pakolaisleireille, rajavalvonta takaisin ja turvapaikanhakijat vastaanottokeskuksiin jo rajalla, ja maahan pääsee vasta kun on turvapaikka myönnetty. Jos ei myönnetä, niin palautus takaisin sinne mistä tuli.- Kiky_teki_tehtävänsä
Minä en jaksa enää rassata päätäni sillä, mihin matkustaisi kesälomalla. Ei ole sellaista lomakassaa, millä matkustelisi yhtään mihinkään.
- hahahahahahaahahahah
Suomalaisten tulisi lopettaa lomailu kokonaan ja tehdä töitä. Jotenkin matut ja narkkarit pitää elättää.
- Matu.lomailee
Siihenhän ollaan koko ajan menossa. Ylitöitä töitä pitää puskea lomien sijaan jotta matut saisivat lentolippunsa kotimaassaan lomailua varten ja jalan pitää kulkea töihin jotta matun lentomatkan hiilijalanjälki tulisi kuitattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa904722Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen312661- 332150
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺161725- 1181500
Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘351083Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭121008Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa
Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina201995Kalevantien rivarin tulipalo
Onko tuli hypännyt katolle autopalosta ? Onko tuossa seinässä auton lämmityspistokkeen paikka? Ikävä tapaus .23915- 72899