Lainaan Ari Salmisen kirjasta "Rehellisyys maan perii. Tutkimus hyvästä hallinnosta ja korruption torjunnasta" (2018) pienen pätkän sivulta 168:
"Suomalaisessa hallintokulttuurissa on taipumus ajatella siten, että laillinen olisi yksiselitteisesti sama kuin eettinen. Näin ei sittenkään ole, vaikka kohdattaessa eettisiä ongelmia meillä varmistetaan ensisijaisesti se, että teko ei ole lain vastainen vaan lain mukainen. Muuhun eettiseen arvioon ei juurikaan kiinnitetä huomiota, vaikka pitäisi. Toisin sanoen, pitäisi huolestua huomattavasti enemmän siitä, miltä jokin teko näyttää sekä ulkopuolisen silmin että yleisen moraali- ja oikeustajun kannalta."
Tätä sanomaa olisi hyvä miettiä näissä tuulivoima-asioissa. Tällä hetkellä toiminta sotii usein yleistä moraali- ja oikeustajua vastaan. Nythän näyttää siltä, että laillisuudenkin kanssa mennään tummanharmaan vyöhykkeellä, eettisyydestä puhumattakaan.
Tuulivoimarakentamisen eettinen pohdinta - onko sitä?
16
114
Vastaukset
- Mitäväliä
Nythän on niin, että tuulivoimarakentamisessa ei noudateta lakia, moraalia eikä etiikkaa.
Korruptoitunut politiikka ja raha sanelevat.- oikeinonoikein
Hyvin surullista. Horjuttaa uskoa oikeusvaltioon.
- kepunoup
Radiossa paraillaan menossa pääministerin haastattelutunti. Käsitellään myös ilmastoasioita. Jostain syystä Sipilä ei uskalla mainita sanallakaan tuulivoimaa. Syy tietysti on helppo arvata: Keskustapäättäjät ovat erittäin häikäilemättömästi edistäneet tuulivoimarakentamista Pohjois-Pohjanmaalla tuulivoimakiimassaan. Suuri osa pohjoispohjalaisista vastustaa tätä häikäilemätöntä tuulivoimarakentamista. Se tietää varmasti myös äänestäjien pakoa keskustasta vaaleissa. Sipilän vaikeneminen yhdestä keskustan keskeisistä tavoitteista eli tuulivoimarakentamisesta ihmisistä piittaamatta on yksi osoitus kepun kieroilusta. Onkohan olemassa yhtään rehellistä keskustapoliitikkoa? Tai varmaan joku löytyy, poikkeus vahvistaa säännön.
- Ihmistenelinympäristö
Keskustan valta-alueella Pohjois-Pohjanmaalla tuulivoimaloita on totta tosiaan kyhätty pystyyn 42 %:a koko Suomen tuulivoimakapasiteetista. Keskusta voisi enemmän vilkuttaa valttikorttiaan - TUULIVOIMAA - että ihmiset Pohjois-Pohjanmaalla tietävät ketä äänestää! Uusin galluppi, jonka luin oli 14.1 %:a äänistä. Kehityssuunta on oikea. Kannattaisiko tuota valttikorttia vähän vielä vilkuttaa. Me haluamme tuulivoimaa, tuulivoimaa, tuulivoimaa...
- Anonyymi
Kalajokilaaksoon rakennetaan 600 teollisuustuulivoimalaa pelloille, metsiin ja pihoille ensi kesän aikana!!
Elämänedellytykset on viety. Myllyt ovat 2 kertaa niin isoja kuin Keski-Euroopassa käytetyt!
Massamuutto stadiin alkaa! - Anonyymi
Katso, onko paikkakuntasi maisema turmelemislistalla!
https://www.tekniikkatalous.fi/uuti...listalta/fcef68f1-d0ca-3ee5-b197-91c9b0701f2b - Anonyymi
Teollisuustuulimylly-bisnes on pyramidihuijaus! Onko Sievissä lähdetty tähän?
- Anonyymi
Näiden satojen metrien korkeiden teollisuustuulimyllyjen impulssi-infraäänipaineaaltoilut ulottuvat 60 kilometrin säteelle. Jokaisesta mylllystä lähtevät eri paineaaltoilut eri taajuisilla impulsseilla. riippuu siitä, mihin suuntaan rupellit on asennettu: merelle tai mantereelle. Vaikutus on oksettava luonnolle ja ihmisille. Mitä kauemmin vaikutuksen alaisena on sitä nopeammin ns. ’vanhuuden’ oireet alkavat. Sydämen rytmihäiriöt, tinnitusta, korkea verenpaine, paineen tunne päässä, päänsärky, niska-hartiasäryt, nivelkivut, oksettava olo, levottomat yöt, ripuli jne. Heti, kun ajat 60 km:n päähän pahimmalta tuulivoima-alueelta, oireet helpottuvat. Tunnet ihanaa vapautuneisuutta. Kireys häviää. Ihanaa!
- Anonyymi
Itä-Suomeen tuulivoimaa ei rakenneta, koska se haittaa Puolustusvoimien tutkia. Eikö Sievin tutkien tarvitse toimia? Myllyt vaikuttavat myös muihin signaaleihin mm. tv:n näkyvyys heikkenee! Joutuu asentamaan säteileviä lisälaitteita koteihin. Ei kiva!
- Anonyymi
Susihavaintoja tekemään. .
Sudet kaatoivat tuulivoimalakaavan Murtomäessä .
https://www.kho.fi/fi/index/paatoksia/vuosikirjapaatokset/vuosikirjapaatos/1576147951912.html- Anonyymi
Hmmm... niinpä, susilla on väliä, entä ihmisillä?
- Anonyymi
No, jopas on Ylivieskan teollisuustuulimyllyt alkaneet niittää ’satoa’. Kuolleita on tullut marras-joulukuussa huippu määrä. Kaikki 60 km:n säteellä teollisuustuulimyllyistä ovat kokeenalaisia. Missään muualla maailmassa ei ole satojen metrien korkeuteen vietyjä valtavia ropellihökötyksiä maavoimaloina!
Impulssi-infraäänisotku, joka tulee monesta suunnasta yhtä aikaa on tappava. Se aiheuttaa pitkällä aikavälillä: tinnitusta, oksettavaa oloa, pahoinvointia, päänsärkyä, paineen tunnetta päässä, huimausta, ahdistuneisuutta, sydämen rytmihäiriöitä, nivelkipuja, niska-hartia jumeja jne. Tästä tulee painetta lääkkeiden käytön lisäämiseen, joka taas aiheuttaa pahempaa tilannetta jne.
Oireet loppuvat, kun pääsee yli 60 km:n päähän teollisuustuulimyllyalueista!- Anonyymi
Suomessa on pahasti mätää. Tämä maa on jonkun pirun riivaama tällä hetkellä. Tämä törkeä tuulivoimalla luonnon raiskaaminen on vain yksi osa monista Suomea riivaavista vitsauksista.
- Anonyymi
Tärkeä ja ajankohtainen aihe koko Kalajokilaaksossa, jossa ihmisten elämänlaadulla pyyhitään pyllyjä tuulivoimarakentamisessa.
- Anonyymi
NO tälle hommalle tulee paskanen loppu, sitten katotaan löytyykö vastuunkantajia, Keskusta ilmeisesti haluaa upota tämän tuulivoiman mukana siitä vaan, vielä ei olla aivan pohjalla kannatuksessa, mutta vauhti on hyvä .
- Anonyymi
Susihavaintoja tekemään. .
Sudet kaatoivat tuulivoimalakaavan Murtomäessä .
https://www.kho.fi/fi/index/paatoksia/vuosikirjapaatokset/vuosikirjapaatos/1576147951912.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142580Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781827Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431678- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421592Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281456