Sote-räätälöinti: Tulos tai ulos!

Meneillään olevasta Sote-kuviosta juohtuu helposti mieleen satu, jossa hiiri hankkiutui kissalle räätäliksi. Takki piti tehdä, mutta eipä tullut takkia eikä tullut housujakaan eikä liivejä. Kun sitten oli ideana tuluskukkaro eikä sitäkään syntynyt, niin rusetin kohdalla kissa manetti malttinsa ja meinasi hotkaista hiiren suuhunsa. Kissa pelastui pakenemalla kiireen vilkkaa koloonsa. Sen pituinen oli se.

Vaalit ovat tulollaan ja äänestävä kansa alkaa käydä kärsimättömäksi. Osa Sote-maakaruus-porukasta onkin jo luikkinut turvakoloihinsa. Vaaliuurnien äärellä äänestävä väki mitä ilmeisimmin paljastaa hampaansa Sipilän hallitukselle. Keskustan ja Sinisten perspektiiveissä ei tulevaisuus hääppöiseltä näytä ja saattaapi siinä tulla Petterillekin puolueineen orpo olo. Sipilä on itse ilmoittanut, jotta "tulos tai ulos"! Selitysosa "Mitä se on" lienee tarpeeton tässä tapauksessa.

7

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedotan

      Suomessa ja muissakin länsimaisas kansoja harhautetaan luulemaan, että raha ja talous olisi ainoa oikea arvo. Vaikka ne eivät edes kuulu varsinaisen politiikan alaan!

      Vanha roomalainen "leipää ja sirkushuveja"- taktiikka puree vieläkin hyvin tyhmiin kansoihin. Ne eivät tajua oman maansa ja kultturinasa tuhoa ennen kuin on liian myöhäistä.

      Kulttuurimarxistiset valtaeliitiit nauravat partaansa...

    • petoskepu

      Kepukonnat iski heti,Kiuru hetkeks poistu..

    • sotenLOPPU

      Uskooko jo varmasti jokainen, että KEPU PETTÄÄ AINA!
      Alhaista ja moraalitonta politisointia - Heikkiselle rangaistus!!!

    • Tyytymättömälle äänestäjäkunnalle tarjolla olevien vaihtoehtojen vähäisyys vai pitäisikö ilmaista asia niin, että uskottavien vaihtoehtojen vähäisyys kiinnittää huomiota lähestyvien eduskuntavaalien edellä. Nykyisen hallituksen puolueet tuskin tulevat menestystä saavuttamaan eli tosiaan Kokoomuksenkin uhopuhku saattaa uuvahtaa. Äänestäjien muistissa on varsin hyvin neljän vuoden takaisten vaalien tilanne, jossa sikspäkkihallitus (Kokoomus, SDP, Vasemmistoliitto, Vihreät, RKP ja kristilliset) kokivat täystyrmäyksen. Silti Kokoomus niistä keinotteli uudestaan mukaan hallitusvallan kahvaan.

      Hajaantunut Perussuomalaiset puolueena ehkä ei enää saavuta vuosien 2011 ja 2015 eduskuntavaaleissa saamaansa suosiota. Mitä sitten on tarjolla, kun vallanpitäjiin useammat kerrat syvästi pettynyt kansa tarkastelee vaihtoehtoisia valintoja nyt tänä keväänä? Tervejärkistä valintaa haeskeleva takajaloillaan oleva kansa katselee kenties Harkimon "Liike Nyt"-mahdollisuuden suuntaan samoin kuin Väyrysen "Tähtiliikkeen" taholle, mutta pystyvätkö ne tyydyttämään vaativaiseksi ja realistiseksi oppineen liikkuvan äänestäjäkunnan toiveita? Nyt mielipidemittausten kärjessä keikkuvilla sosialidemokraateilla on menneisyys rasitteenaan heilläkin.

      • Suomi-svekokratia

        PS ei hajaantunut vaan se hajotettiin RKP:n toimesta! Jotta etuilupuolue pääsisi mahdollisimman nopeasti jatkamaan 40 vuotta kestänyttä hallitusputkeaan. RKP määräsi apupuolueensa Kokoomuksen svekosiiven hyökkäämään PS-puoluetta vastaan. Hallituksen kaato ei ihan onnistunut, mutta PS hajosi sen seurauksena. Joten puolittainen voitto etuilupuoluelle.

        Ps. Tosin oli vain PS-puolueelle ja Suomelle vain onneksi, että takinkääntäjä Soini saatiin ulos puolueesta.


    • Pääministeri Sipilän Naantalin porteilla tekemän U-käännöksen tiimoilta tullaan ainakin toivon mukaan tekemään kunnollinen tutkimus historian kirjoittajien toimesta. Meikä-äijän aprikointi on tuottanut tuloksen, jonka mukaan Kokoomus oli kehitellyt operaation suunnitelmallisesti ja se sitten käytännössä myös toteutui.

      Kokoomus oli luonnollisesti kokeneita kehäkettuja täynnä olevana puolueena analysoinut vuoden 2015 eduskuntavaalien tuloksen. Kokoomuksen kannalta todettuna uhkana oli Keskustan ja Perussuomalaisten yhteistyö ja ihan todellisuudessakin mahdollinen porvarillinen yhteistyöakseli, jonka mahdollisen vakiintumisen seurauksena Kokoomus saattoi jäädä sivuraiteelle porvarileirissä. Erityisesti niin olisi käynyt, jos Sipilän ja Keskustan hallitusyhteistyön kumppanuuden valinta olisi mennyt sosialidemokraattien suuntaan. Sen Kokoomus esti "järjestämällä" itsensä hallitukseen kolmanneksi pyöräksi ja SDP jäi oppositioon.

      Kun Perussuomalaiset vaihtoivat puoluejohdon Jyväskylän kokouksessaan, niin nimen omaan kokoomuslaiset (Jan Vapaavuori ja Petteri Orpo) ilmoittivat, että he eivät ole yhteistyössä Jussi Halla-ahon johtaman puolueen kanssa. Sen jälkeen Perussuomalaiset hajosivat puolueena. Ja Kokoomus hyreksi tyytyväisyyttä. Kävi niin kuin kävi. Sipilä käänsi kelkkansa Naantalin maisemissa ja hallitus saattoi jatkaa "toimintaansa", mutta sen jälkeen Kokoomus saneli tekemisen meiningit. Kokoomuksen kannalta katsottuna Keskustan ja Perussuomalaisten valta-akseli oli tuhoutunut.

      Mikäli Sipilä olisi vienyt hallituksen eropaperin presidentti Niinistölle, niin ilmeisesti myös sen vaihtoehton realisoituminen olisi hajoittanut Keskustan ja Perussuomalaisten yhteistyöakselin, vaikka Perussuomalaiset kaikesta tapahtumien tuoksinasta huolimatta olisivatkin pysyneet koossa. Presidentti Niinistöhän oli sillä kannalla. että Sipilän hallituksen eron jälkeen ensin olisi katsottu uuden hallituksen kokoamista ilman uusia vaaleja. Jos uudet eduskuntavaalit kuitenkin olisivat tulleet, niin ne olisi sitten järjestetty ja sen jälkeen olisi muodostettu uusi hallitus uusien voimasuhteitten mukaisesti.

    • Älyheiaäläjätä

      Psykopaattien sekoilua koko homma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3774
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3169
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2375
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      1990
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1642
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1621
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1463
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe