Jos palstan valvoja omalla toiminnallaan joutuu epäedulliseen asemaan, ja samalla poistetaan koko viestiketju, jonka seurauksena vapaa keskustelu estyy ja samalla vapaa mielipiteen ilmaisu, niin, onko se keskustelijoiden vika? Keskustellaanko väärin?
palstan tarkoitus?
silkworth
10862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
lueskelen palstaa ja sinun nimimerkillä kirjoitetut jutut on saaneet ajattelemaan miksi yleensä kirjoitat tänne.sinä tiedät kaiken ja olet kaikista paras,jos asia loppuu peität sen kirjoittamalla entistä pidemmän vyörytyksen.haluan sinun miettivän mikä sulla on?
en aio vastata mahdollisiseen vastaukseen,tämä on ainoa kirjoitukseni tästä asiasta.haluan vain sinun miettivän miksi sinun kirjoituksesi koetaan ongelmana.voisiko asiaa saada paremmaksi?
Kiitos palautteestasi. En aseta kenenkään kirjoitusta kyseenalaiseksi tai motiiviltaan arveluttavaksi. Jos minun vastausviestini koet/koetaan ongelmaksi, voit/te kernaasti skipata. Ei kaikista voi pitää, toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä. Asia tai ilmiö, johon reagoin, on minulle ilmeisen tärkeä.
Jos se siis aiheuttaa ongelmaa, on mentävä peilin eteen eikä voi syyttää peiliä, jos naama näyttää vinolta.
Mukavaa satyrday nightia viuviulle; valitsemallasi tiellä!
asialinjalla jees , mutta vittuilu pois.
Olen myös lukenut noita juttujasi.Tullut samaan tulokseen,kuin viu viu-kin.Lisäisin siihen oman mielipiteeni myös.Yrität repiä hajalleen kaiken,minkä vain saat.Tarkoitan koko AA-yhteisöä.Joka on kyllä toiminut ennen sinuakin,ja muutamia kaltaisijasi.Kaikki meistä osaa hajoittaa, kokoaminen on eriasia.En myös vastaa sinulle sinähän kaikki tiedät.
Kiitos palautteestasi myös joonatan. Sinäkin olet pannut merkille, etten kirjoita asiasta, josta en jotain tietäisi tai omaisi kokemusta. Niin kuin k-jormakin totesi, pysytään asialinjalla. Jos viestini jotain ärsyttää, tai joku v..tuuntuu asiasta, saattaa se jollekin avata itsetutkistelussaan uusia piirteitä itsessään. Näin on käynyt itselleni ja näin käy muillekin?
mikset hyväksy totuutta historiasta? ei sitä voi muuttaa mieleisekseen.
Omaat huomattavan paljon ylpeyttä.Mitä lie AA-ojelma siitä sanoo.(Tartuu)Paras mennä nukkumaan.Tyyneys rukouksen paikka.Saattas olla sullakin.Tai mitäpä noin kirjaviisasta neuvomaan.
Tyyneysrukous
Jumala suokoon
minulle tyyneyttä hyväksyä asiat,
joita en voi muuttaa,
rohkeutta muuttaa, mitkä voin,
ja viisautta erottaa
nämä toisistaan.
viides perinne.
Se ole keskustelijoiden vika, enkä minä ole poistanut kuin pari aiheetonta viestiä jotka mielestäni eivät kuulu tälle palstalle, enkä minä ainakaan omasta mielestäni ole joutunut epäedulliseen asemaan.Keskustelu/mielipiteet ovat vapaat kunhan pysytään asiassa.Minä en myöskään vastaa enään sinulle.