Hei,
Pitkän pohdinnan jälkeen myönsin itselleni tarvitsevani lääkkellistä hoitoa androgeeniseen hiustenlähtöön. Lääkärin konsultaation jälkeen hommasin toiveikkaana Rogainen ja Spironolaktoni-reseptin .
Jo heti ensimmäisen kokeilun jälkeen pettymys oli valtaisa. Muutama minuutti Rogainen laiton jälkeen kielessä ja kitalaessa alkoi pistelevä tunne joka jatkui noin 20 min. Mitään varsinaista turpoamista ei tapahtunut, mutta pelästyin tästä kuitenkin.
Lueskelin eri vaihtoehdoista, ja toiveekkaana tilasin Revivogen-hoitonestettä. Tästä yllättäen reaktio oli aivan sama kuin Rogainesta. Mistään en löytänyt tietoa että Revivogen aiheuttaisi tällaisia sivuoireita, eikä vastaavia kokemuksia googlettamalla löytynyt. Yhteinen tekijä näille kahdelle taitaa olla alkoholi.
Onko kenelläkään ollut vastaavaa tilannetta? Pystyisikö tähän jotenkin vaikuttamaan? Voisiko tämä olla ohimenevä oire jos tuotteiden käyttöä uskaltaisi muuten jatkaa.. Vai onko parempi lopettaa tähän ennen kuin vielä pahempia oireita menee.
Spironolaktonia kokeilin yhden 25 mg:n tabletin, ja sain siitäkin ihan omituisen "aivosumun" koko päiväksi. Aiemmin en ole koskaan saanut lääkkeistä sivuoireita, ja tämä tuntuu jo uskomattoman huonolta tuurilta ja pettymys on valtaisa.
Onko vinkkejä mitä voisin seuraavaksi laittaa kokeiluun? Onko anti-dht shampoista pelkästään käytettynä mitään apua? Nisimin hoitoneste ei taida sisältää alkoholia.
Kaikki vinkit otetaan vastaan dht:n vastaiseen taisteluun. Vaikka uutta hiusta ei enää saisikaan kasvatettua, haluaisin kovasti pitää kiinni jäljellä olevista.
Kiitos,
T. Nainen 44v.
Oireita Rogainesta ja Revivogenista - vinkkejä kaivataan
6
477
Vastaukset 6
- yhteisvaikutukset
Jos jostain tuotteesta/lääkkeestä tulee selvästi ärsytystä tai huono olo tms. niin ei kyllä kannata hakata päätä seinään. Erilaiset yhteiskäytöt kannattaa aloittaa varovasti kun yhteisvaikutuksia ei aina tiedä. Mainitsemistasi tuotteista Rogaine, eli minoksidiilin tiedetään ärsyttävän ja kuivattavan päänahkaa monilla. Itselläni jatkuva minoksidiilin käyttö aiheuttaa järkyttävän kutinan päänahassa ja punoituksen, Revivogen on pehmeämpi luonnon tuote mutta kaikki tuotteethan voivat aiheuttaa allergisia reaktioita. Pistely kitalaessa kuulostaa harvinaiselta. Spironolaktonista en tiedä mieshenkilönä, mutta miehille tarkoitettu finasteridi voi aiheuttaa myös "aivosumua", tämä tunnetaan finasteridin sivuvaikutuksena. Kokeilitko pelkästään Revivogenia? Pieniä määriä aluksi?
- HyvinMeneeSilti
Taidan olla onnekas.
Olen käyttänyt minoksidiliä nyt puolitoista vuotta ja ei mitään ongelmia. Päälaelle ilmestynyt kalju on kadonnut kokonaan ja tukka on tuuhea.
- Minoksidiil
Rogaine eli minoksidiili vaikuttavana aineena ei auta dihydrotestosteroniin joka on yleisin pysyvän hiustenlähdön aiheuttaja. Minoksidiili saattaa hiukset petolliseen pitkittyvään kasvuvaiheeseen, joillakin uusia hiuksia tulee ja hiustenlähtö saattaa loppua. Eli tilanne voi näyttää hyvältä. MUTTA kun pitkäaikainen minoksidiilin käyttö lopetetaan, alkaa todellinen romahdus. Hiustenlähtö voi kiihtyä ja taustalla tuhoja tehneen DHT:n vaikutukset pääsevät jylläämään kunnolla. Minoksidiili oli alunperin verenpainelääke, se alentaa verenpainetta ja päänahassa laajentaa hiussuonia, hiuksia kasvattavien vaikutuksiensa puolesta se on rekisteröity lääkkeeksi hiustenlähtöön. Kannattaisi kuitenkin hoitaa hiuksia pitkällä tähtäimellä ja pyrkiä myös vähentämään DHT:n määrää johon taas Revivogen vaikuttaa paikallisesti päänahassa. Itsellä Revivogen on pitkäaikaisessa käytössä ollut vuosia hyvillä tuloksilla. Myös muita tuotteita ja rukavalion voi yhdistää.
- Avunsaanut
Toningstiili!
Luonnonlääke, jota saa kasvista, jonka latinankielinen nimi on Anstodiumin toningstil.
Suomessa kasvaa rehevällä sekametsäalueella.
Kuuluu sarjakukkaisten heimoon.
Juurakko, josta ainetta uutetaan, on hennon kellahtava.
Estää todella tehokkaasti hiustenlähtöä!
Kokeilkaa, ette pety! - eilöydymitään
Avunsaanut kirjoitti:
Toningstiili!
Luonnonlääke, jota saa kasvista, jonka latinankielinen nimi on Anstodiumin toningstil.
Suomessa kasvaa rehevällä sekametsäalueella.
Kuuluu sarjakukkaisten heimoon.
Juurakko, josta ainetta uutetaan, on hennon kellahtava.
Estää todella tehokkaasti hiustenlähtöä!
Kokeilkaa, ette pety!Ei löydy mitään ainakaan noilla nimillä Googlesta?? Monilla kasveilla voi olla anti-androgeenisia ominaisuuksia ja samoin esim. pellavansiemenöljykin kuuluu näihin. Ei kannata heti juosta jonkun uuden perässä, ainoastaan tietyillä kasveilla on historia esim. DHT:n estämisessä, sahapalmu on paras esimerkki tässä.
- Karppaq
Minulla rogaine aiheutti painonnousua tai en ainakaan mitään muuta keksinyt mistä johtuisi. Sama ruokavalio ja jopa enemmän urheilua ja paino vaan nousee. Kuuden kuukauden käytön jälkeen naamaan ja päänahkaan iski tulehdus joka kuivaa tti ihon aivan järkyttävän näköiseksi. Lopetin käytön viikko sitten ja lärvi on jo normaali.
Nyt mielenkiinnolla seuraan miten painon kanssa käy.
Siis toisiin aineisiin tai sitten vaan ajellaan pää lyhyeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1931098- 80717
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48692- 81591
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä40562- 39549
- 46540
- 23533
- 106530
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan41527Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va167509Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja289509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47484Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko43475Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27463Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91446Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.28436Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80425- 21422