Oliko v. 1970 syntynyt mies puhekyvytön?

mhbgijpoikåpipih

Tappoi ihan itse karjan nälkään. Eikö ollut puhekyky tallella, jotta olisi pyytänyt apua?

30 nautaa huutaa nälkäänsä, mutta mies ei toimi. Siinä olisi normaali ihminen hälyttänyt apua ihan keneltä tahansa. Miten joku voi olla välittämättä nälkiintyneistä eläimistä.


Tulee mieleen MTK :n entinen puheenjohtaja Puttonen ja hänen poikansa, jotka eivät osanneet ruokkia nautojaan. Tuollaiset tyhjäpäät pitäisi laittaa itse kärsimään samanlainen tilanne.

3

247

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suhteellisuudentaju

      Suomalaisissa on yhä edelleen puhekyvyttömiä aika paljon. Kun kieli ei 'laula', niin nyrkit puhuvat sen sijaan. Se on s-tanan surullista että eläimiä kaltoinkohdellaan, mutta vielä surullisempaa, että ihmisiäkin ...

    • kurjaaloppuelämää

      Kyllä karman laki toimii, samaa saa, mitä on itse tehnyt. Pitää eläimiä nälässä, kyllä ihminen on kurjin kaikista. Miten joku voi katsella vain päältä eläinten tuskaa. Tuollainen ihminen ei ansaitse mitään hoitoa itse. Toivottavasti saa omaa lääkettään.

      • Osattomat

        Mutku sellainen ei ole luvallista suomalaisessa terveydenhuollossa. Täällä hoidetaan kaikki juopporetkusta ja rikollisesta herrankekkuloihin ja narrin nappuloihin.

        Eläinten, sen enempää kuin ihmistenkään "tuskaa" ei näe, kuule eikä koe, ellei päässä ja syrämessä ole ymmärrystä niitä rekisteröidä. Ts. jos ei tunne eikä tiedä aiheesta mitään, niin on vallan vaikea niihin mitenkään reagoida.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      53
      1010
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      994
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      852
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      776
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      53
      755
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      644
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      50
      638
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      606
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      560
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      545
    16. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      12
      544
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      46
      537
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      120
      536
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      515
    20. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    Aihe