tappiin saakka koska kukaan ei tiedä kuinka rakennuskompleksit voitaisiin purkaa turvallisesti.
Yksi vaihtoehto on rakentaa niiden päälle betonista suojakupu jota voitaisiin käyttää talvella pienimuotoisena laskettelurinteenä ja mahtavana pulkkamäkenä lapsille. Näin saataisiin kunniaa betonirakentajille ja valtiolle sen kipeästi kaipaamia lisätuloja.
Toinen vaihtoehto on huoltaa nykyisiä ulkokuoria 200 000 vuotta tai mikä lienee tuo aika.
Minulla on siihen ratkaisu. Pistetään pressut rakennuksien päälle ja palkataan virolaisia rakennusmiehiä piikkaamaan. Jätteet roudataan ja kaivetaan sitten johonkin turvalliseen paikkaan.
Loviisan voimalalle myönnetään jatkoaikaa maailman
5
121
Vastaukset
- SäteileväHiiri
Voimalaa ei voi purkaa. Tsernobylissäkään siihen ei kyetty vaikka kyse olisi ollut vain yksi neljästä reaktorista (?).
Kyseeseen tulee seuraavanlainen suojakuori joka kestää max. sata vuotta:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000004886357.html- jhbbkgvkgvk
sadan vuoden aikana reaktori puretaan ja jäte sijoitetaan ydinjätteen loppusijoituspaikkaan.
työn tekevät robotit joita kuoren sisään suunnitellaan. - gurnahdus
Hah hah, hyvä vitsi....
Vanhuksille on nyt tarjolla Valkon- niemeltä edullisia asuntoja; esim 68 neliötä vain 39 000 €. Siitä on n. 4 km Loviisan voimalaan.
Vastaavat asunnot hieman kauempana voimalasta maksavat 2- 3 x enemmän.
Miksikö suosittelen tätä vanhuksille? Tietenkin siksi että heille säteily ei merkitse enää paskojakaan. Lapsiperheille tilanne onkin jo toinen ja heitä ei Valkon alueelle muutakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233041Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122129Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661978Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001833Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761563Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥391336Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141282Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265- 1111065
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151056