USA:n presidentin Trumpin ja Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin neuvottelut Vietnamissa päättyivät lyhyeen kun Kim Jong-un vaati Yhdysvaltoja poistamaan talouspakotteet. Yhdysvallat on puolestaan vaatinut Pohjois-Koreaa riisumaan ensin ydinaseensa.
Syy umpikujaan on kokonaan Yhdysvalloilla.
Millä oikeudella se vaatii Pohjois-Koreaa luopumaan ydinaseistaan kun itse ei halua tehdä samoin?
Riisukoon USA ensin itse omat ydinaseensa ja vasta sen jälkeen sillä on moraalinen oikeus vaatia samaa Pohjois-Korealta.
USA:lla ei ole yhtään sen enempää oikeutta pitää ydinaseita kuin Pohjois-Koreallakaan, eikä asettaa sille pakotteita Pohjois-Korean taivuttamiseksi yksipuoliseen aseistariisuntaan.
USA kuvittelee olevansa koko maailman poliisi ja valtias, jolla on oikeus päättää, mitä mikäkin valtio saa tehdä.
USA:n ja Pohjois-Korean umpikuja
8
170
Vastaukset
- knasanuutiset
On hienoa, että sinulla on mielipide.
- katsos
Sillä oikeudella sitäkin voi ja pitää siltä vaatia että se on diktatuurivaltio, hylkiö ja hirmuhallinto.
"Sillä oikeudella sitäkin voi ja pitää siltä vaatia että se on diktatuurivaltio, hylkiö ja hirmuhallinto. "
Jokaisella maalla on oikeus valita yhteiskuntajärjestelmänsä olipa se diktatuuri tai demokratia. Sitä paitsi demokratia ei ole yhtään sen oikeudenmukaisempi kuin diktatuurikaan. Demokratia voi saada yhtä paljon pahaa kuin diktatuurikin. Yhdysvallat on hyvä esimerkki tästä. Sen sota-alukset, lentokoneet ja maajoukot ovat milloin missäkin päin maailmassa sotimassa pienempiä valtiota vastaan ja kaatamassa niiden laillisia hallituksia.
Parasta aikaa USA:n "demokraattinen" hallitus on suunnittelemassa hyökkäystä Venezuelaan tehdäkseen siellä vallankaappauksen ja voidakseen ottaa haltuunsa Venezuelan öljyvarat.
USA on todellinen hirmuvaltio, eikä Pohjois-Korea.- katsos
Sakari42 kirjoitti:
"Sillä oikeudella sitäkin voi ja pitää siltä vaatia että se on diktatuurivaltio, hylkiö ja hirmuhallinto. "
Jokaisella maalla on oikeus valita yhteiskuntajärjestelmänsä olipa se diktatuuri tai demokratia. Sitä paitsi demokratia ei ole yhtään sen oikeudenmukaisempi kuin diktatuurikaan. Demokratia voi saada yhtä paljon pahaa kuin diktatuurikin. Yhdysvallat on hyvä esimerkki tästä. Sen sota-alukset, lentokoneet ja maajoukot ovat milloin missäkin päin maailmassa sotimassa pienempiä valtiota vastaan ja kaatamassa niiden laillisia hallituksia.
Parasta aikaa USA:n "demokraattinen" hallitus on suunnittelemassa hyökkäystä Venezuelaan tehdäkseen siellä vallankaappauksen ja voidakseen ottaa haltuunsa Venezuelan öljyvarat.
USA on todellinen hirmuvaltio, eikä Pohjois-Korea.Diktaattorilla ei ole oikeutta valita yhteiskuntajärjestelmää, hän ei ole maa. Demokratia on oikeudenmukaisin järjestelmä, ei se täydellinen ole mutta se on paras eikä demokratialle ole vaihtoehtoa. Näin se vaan on.
- OtteTeTyhmiä
Miten niin umpikujaan... Trumpin edellisen vierailun jälkeen Etelä-Korea aloitti rauhanneuvottelut Pohjois-Korean kanssa. Tämän toisen tapaamisen jälkeen myös Japani on valmis neuvotteluihin. Vain täydellinen idiootti kuvittelee, että asiat tuolla niemimaalla ja sen ympäristössä on järjestyksessä yhdellä kädenpuristuksella... kun 70 vuotta ovat olleet sodassa keskenään. Jos joku tässä asiassa on umpikujassa, niin tiedotusvälineet, jotka suoltavat täyttä potaskaa kansalle. Ja muutama innokas trollaaja täällä Somessa.
- PieniPiruVasempaan
Kaksi maata, jotka ovat hetki sitten olleet toistensa vihollisia lähes sotaan asti istuttavat presidenttinsä samaan pöytään toistuvasti. Se on minun mielestäni tulos itsessään.
Odotukset ovat epärealistiset, jos odotetaan, että maat yht'äkkiä olisivat asioista samaa mieltä ja huomaisivat olevansa sielunveljiä. Neuvottelut ovat sitä varten, että löydetään kipukohtia, joita voidaan ratkaista molempien eduksi.
Jokainen, joka on koskaan neuvotellut yhtään mistään - edes teinin kanssa - tietää ettei jokainen neuvottelu johda läpimurtoon. Miksi sitten maiden välillä olisi niin. - Jönsas
On hyvä, että USA yrittää hillitä Pohjois-Korean ydinasevarustelua.
Myös Venäjän tulisi rajanaapurina osallistua tähän toimintaan.
Venäjä näkee kuitenkin tärkeämmäksi häärätä Syyriassa ja Ukrainassa.- PieniPiruVasempaan
Meillä on käytössä kaksoisstandardit.
USA:ta moititaan siitä, että he antavat ruoka-apua Venezuelalle ja Venäjää ummärretään siitä, että se miehittää osan naapurivaltiota.
Ajatelkaa, jos se olisi toisinpäin. USA:ta ymmärrettäisiin ruoka- ja lääkeavusta ja venäjää moitittaisiin toiseen valtioon hyökkäämisestä.
Olosi aika outo ja yllättävä kuvio :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit705798KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2344556Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202558Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei272483Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT731480Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111383- 961305
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281296seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa961186Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191151