Vai että pitäisi äänestää? Voiko äänestämällä paljon vaikuttaa?

Kolikko

Marssin uurnille heti kun joku ehdokas lupaa tehdä ampuma-aseharrastuksesta kalliimpaa kuin yksityisilmailusta.

Millainen lentolaitteen pitäisi olla, jotta sen lupakirjan hinta voitaisiin laskea jonnekin moottoripyöräkortin tasolle?

Jo 1950-luvulla keksittiin helikoptereita, joissa on vain vähän liikkuvia osia, jotka voivat käyttää mitä tahansa polttoainetta, ja joiden roottorimekanismi on itsetasapainottuva, joten niitä on helpompi lentää kuin tavallisia koptereita.

Ne olivat tietysti aluksi huomattavan epätaloudellisia ja meluisia, mutta jos niitä olisi kehitetty yhtä ahkerasti kuin älykännyköitä ja tietoverkkoja, niin eiköhän niistä olisi saatu tähän päivään mennessä varsin hyödyllisiä ja mukavia kulkupelejä (varsinkin syrjäseuduilla asuville).

https://youtu.be/6f0v4UXWjZg

https://youtu.be/hI2cvaAx8j4

https://youtu.be/MSDZ2x1LgMc

https://youtu.be/GpPHT2UvplA

Mutta paljonko maksaa aseenkantolupa, kuinka korkea on niiden vuotuinen käyttömaksu ja paljonko panosten hinnassa on veroa? Tarvitseeko yleensäkään kukaan varsinkaan käsiasetta?

Niin kauan, kuin lupakirjan hinta on yleettömän korkea, ei ole kannattavia markkinoita pikkuhelikoptereille, joten kenelläkään ei ole varaa ryhtyä valmistamaan niitä sarjatuotantona.

Huom! ei oikein voi ajatella, että halukkaathan voivat harrasterakentaa kopterinsa itse. Kuinka moni mopopoika (tai aseharrastaja) on itse rakentanut harrastusvälineensä alusta alkaen? Jos niitä ei voisi ostaa kaupasta valmiina, taitaisi mopomiiteissä (ja ampumaradoilla) vallita melko harras tunnelma.

Kenen etu on, että nuorisolla on kohtuullisella hinnalla mahdollisuus hurjastella viritetyillä mopoilla pururadoilla ja markettien parkkipaikoilla, mutta ei ole mahdollisuutta avartaa maailmankuvaansa katselemalla erämaita ilmasta ja mahdollisesti löytää salainen paikka rannalla hopeisen lammikon (kysyn vaan)?

0

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 155
        3911
      2. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        91
        3306
      3. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        91
        2694
      4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        280
        2514
      5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        39
        2276
      6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

        ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
        Maailman menoa
        106
        1940
      7. Mies älä

        Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
        Ikävä
        42
        1029
      8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        95
        1008
      9. Mä tiedän

        Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
        Ikävä
        53
        889
      10. Haapaveille jotain uutta!

        Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
        Haapavesi
        16
        830
      Aihe