Vai että pitäisi äänestää? Voiko äänestämällä paljon vaikuttaa?

Kolikko

Marssin uurnille heti kun joku ehdokas lupaa tehdä ampuma-aseharrastuksesta kalliimpaa kuin yksityisilmailusta.

Millainen lentolaitteen pitäisi olla, jotta sen lupakirjan hinta voitaisiin laskea jonnekin moottoripyöräkortin tasolle?

Jo 1950-luvulla keksittiin helikoptereita, joissa on vain vähän liikkuvia osia, jotka voivat käyttää mitä tahansa polttoainetta, ja joiden roottorimekanismi on itsetasapainottuva, joten niitä on helpompi lentää kuin tavallisia koptereita.

Ne olivat tietysti aluksi huomattavan epätaloudellisia ja meluisia, mutta jos niitä olisi kehitetty yhtä ahkerasti kuin älykännyköitä ja tietoverkkoja, niin eiköhän niistä olisi saatu tähän päivään mennessä varsin hyödyllisiä ja mukavia kulkupelejä (varsinkin syrjäseuduilla asuville).

https://youtu.be/6f0v4UXWjZg

https://youtu.be/hI2cvaAx8j4

https://youtu.be/MSDZ2x1LgMc

https://youtu.be/GpPHT2UvplA

Mutta paljonko maksaa aseenkantolupa, kuinka korkea on niiden vuotuinen käyttömaksu ja paljonko panosten hinnassa on veroa? Tarvitseeko yleensäkään kukaan varsinkaan käsiasetta?

Niin kauan, kuin lupakirjan hinta on yleettömän korkea, ei ole kannattavia markkinoita pikkuhelikoptereille, joten kenelläkään ei ole varaa ryhtyä valmistamaan niitä sarjatuotantona.

Huom! ei oikein voi ajatella, että halukkaathan voivat harrasterakentaa kopterinsa itse. Kuinka moni mopopoika (tai aseharrastaja) on itse rakentanut harrastusvälineensä alusta alkaen? Jos niitä ei voisi ostaa kaupasta valmiina, taitaisi mopomiiteissä (ja ampumaradoilla) vallita melko harras tunnelma.

Kenen etu on, että nuorisolla on kohtuullisella hinnalla mahdollisuus hurjastella viritetyillä mopoilla pururadoilla ja markettien parkkipaikoilla, mutta ei ole mahdollisuutta avartaa maailmankuvaansa katselemalla erämaita ilmasta ja mahdollisesti löytää salainen paikka rannalla hopeisen lammikon (kysyn vaan)?

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

        ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
        Maailman menoa
        58
        5070
      2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

        Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
        Maailman menoa
        54
        4582
      3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

        Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
        Maailman menoa
        122
        4509
      4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

        Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
        Ikävä
        296
        1727
      5. 90
        1394
      6. Kerro kaivattusi etunimi

        Miehille..
        Ikävä
        79
        1354
      7. Sulla on mies

        Aivan liikaa naisia.
        Ikävä
        228
        1308
      8. 306
        1025
      9. Kadutko mitään?

        Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
        Sinkut
        199
        940
      10. Pääsit koskettamaan

        Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
        Ikävä
        50
        850
      Aihe