On se niin kamalanväärin että Nigerian ja Shellin öjylähdekaupoista uutisoidaan Suomessa.
Saattaa joku täälläkin alkaa ihmetellemään miksi meillä lahjoitetaan maaperän löydökset aussien ja kanadan yhtiöille suurkiitoksella.
Pitäiskö tälläkin turvautua Hollannin oikeuslaitokseen jotta ruotsinvallanaikaiseen kaivosvaltaus lainsäädäntöön saataisiin suomalaisia edes hiukan huomioivaa sävyä.
Virallinen kannanoto eteläsuomesta löytyneisiin maametalleihin oli YLEN uutinen sanasta sanaan "kaivoksen aloitukselle on jo löytynyt ulkomainen rahoittaja"
Tällainen ajattelutapa on virallisen suomen asenne. On erinomaista että tulokset menee ulkomaiselle omistajalle.
Tosin uutinen jatkoi että tulee työpaikkoja, niinpä tulee; infran rakentaminen tiet asunnot, työläisille, koulut, sairaanhoito, koko soiaali ala, jätehuolto, maisemointi. Suomalainen makss, tuleehan työpaikkoja
On selvä että kaivoksen lopetus ajetaan kannattamattomuuteen jollon varaton yhtiö ei joudu maksumieheksi
Shel öljyyhtiö oikeuteen Hollannissa
evp.asentaja
1
127
Vastaukset
- Humanolento
Niin se vain on, joku tekee tarjouksen hmmmm, lahjoitetaan hmmmm, suomalaisia edes hiukan huomioivaa sävyä hmmm, tarjoa pikkusen. Virallinen kannanotto hmmm, virkamiesarmeijasta ei kukaan tiennyt kelle tämä kuuluu. Tulee työpaikkoja hmmm yes. Kannattomuuteen hmmmmmmm, mistäs tiiät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit435339Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144630Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483849KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1723226Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142536Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212302Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182128Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512032- 1251960
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241479