Siirsivät kuitenkin vain autoveroa niiden maksettavaksi joilla ei ole varaa ostaa uutta autoa eli vuotuiseen käyttömaksuun, joka ovat nousseet hurjasti.
Saivat vaalivoiton lupauksillaan, mutta autoilijoiden kustannukset ovat vain nousseet. Vuotuinen käyttömaksu on noussut hurjasti ja polttoaineverot samoin.
Kalliiden varakkaiden ostamien autojen autovero on pudonnut selvästi ja pienituloiset käytetyllä ajavat maksavat vuotuisena käyttömaksuna heidän autoveronsa.
Moni muu varakkaan maksu on tämän hallituksen toimesta siirretty pienituloisen maksettavaksi. Mietipä vähän mitkä muut maksut.
Orpo ja Sipilä lupasivat viime vaaleissa poistaa autoveron
4
111
Vastaukset
- 5eyrtyuyurtyu
Samaan kusetustyyliin ne flirttailivat kansalaisille myös perintöveron poistamisen suhteen. Antoivat ymmärtää, että perintövero on saatava pois. Myöhemmin ne vetivät asiaa koskeneen kansalaisaloitteenkin pöntöstä alas.
Maaseudun näivettymisen kannalta se on autoilun kulujen rinnalla yksi olennaisimpia veroja, kun suurilta ikäluokilta tulee perinnöksi juuri kiinteistöjä. Moni on kusessa senkin veron kanssa. - Niinkuveroilla
Seuraava on siirtoveron maksu niille, jotka siirtoa maksavat. Ei kannata maata.
- VerotusKovenee
Perussuomalaiset Timo Soinin johdolla lupasi neljä vuotta sitten poistaa autoveron. Miten kävi, taas kansaa petettiin.
Ruotsissa ja Virossa ei ole autoveroa ja Ruotsissa verotetaan perintöä vasta sitten kun se myydään luovutusvoitosta. - Anonyymi
Jos autovero poistetaan, niin mitä verotetaan sen tilalla?
Veroja tarvitaan esim. julkisen terveyshuollon olemassa ololle ja paljon muuhun tärkeään. Huomaatte sen kun vähän vanhenette. Sitten kun ne on yksityistetty on turhaa kun paskat on jo housuissa.
Oikeisto haluaa yksityistää terveyshuollon kokonaan, mikä on huono asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2014029Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112563Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382255Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801390Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861268- 481139
- 751017
- 59863
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu57844S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?
Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt72797