Orpo ja Sipilä lupasivat viime vaaleissa poistaa autoveron

Vallinaamiaiset

Siirsivät kuitenkin vain autoveroa niiden maksettavaksi joilla ei ole varaa ostaa uutta autoa eli vuotuiseen käyttömaksuun, joka ovat nousseet hurjasti.

Saivat vaalivoiton lupauksillaan, mutta autoilijoiden kustannukset ovat vain nousseet. Vuotuinen käyttömaksu on noussut hurjasti ja polttoaineverot samoin.

Kalliiden varakkaiden ostamien autojen autovero on pudonnut selvästi ja pienituloiset käytetyllä ajavat maksavat vuotuisena käyttömaksuna heidän autoveronsa.

Moni muu varakkaan maksu on tämän hallituksen toimesta siirretty pienituloisen maksettavaksi. Mietipä vähän mitkä muut maksut.

4

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5eyrtyuyurtyu

      Samaan kusetustyyliin ne flirttailivat kansalaisille myös perintöveron poistamisen suhteen. Antoivat ymmärtää, että perintövero on saatava pois. Myöhemmin ne vetivät asiaa koskeneen kansalaisaloitteenkin pöntöstä alas.

      Maaseudun näivettymisen kannalta se on autoilun kulujen rinnalla yksi olennaisimpia veroja, kun suurilta ikäluokilta tulee perinnöksi juuri kiinteistöjä. Moni on kusessa senkin veron kanssa.

    • Niinkuveroilla

      Seuraava on siirtoveron maksu niille, jotka siirtoa maksavat. Ei kannata maata.

    • VerotusKovenee

      Perussuomalaiset Timo Soinin johdolla lupasi neljä vuotta sitten poistaa autoveron. Miten kävi, taas kansaa petettiin.
      Ruotsissa ja Virossa ei ole autoveroa ja Ruotsissa verotetaan perintöä vasta sitten kun se myydään luovutusvoitosta.

    • Anonyymi

      Jos autovero poistetaan, niin mitä verotetaan sen tilalla?
      Veroja tarvitaan esim. julkisen terveyshuollon olemassa ololle ja paljon muuhun tärkeään. Huomaatte sen kun vähän vanhenette. Sitten kun ne on yksityistetty on turhaa kun paskat on jo housuissa.
      Oikeisto haluaa yksityistää terveyshuollon kokonaan, mikä on huono asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe