Nyt riitti kepu. En enää äänestä. Jotain rotia käyttäytymiseen ja hyviin tapoihin. Äänestän vihreitä, uskaltavat kyseenalaistaa kepujen puheet aina pääministeriä myöden.
Kiitos ja hyvää yötä!
Unhonyöhön
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvää yötä! "Hygieniapyjama" päälle ja kirjan kanssa sänkyyn vain.
Iltahan nyt jo on.
On se kova paikka, jos kepukannattaja nostaa kytkintä. Lienee tullut järkiinsä.
"Puouesihteeri sanoi, että keskustalla on edessä kohtalon vaalit.
Siltä näyttää. Gallupit sojottavat kaakkoon. On veikkailtu huonointa tulosta sataan vuoteen.
Lokakuun 1917 eduskuntavaaleissa maalaisliitto sai 12,4 prosenttia äänistä ja 26 kansanedustajaa. Sen jälkeen on mennyt joka kerta paremmin. Jopa vuoden 2011 onnettomissa jätevesivaaleissa, umpitylsällä Asiaa-vaalilauseella, irtosi 15,8 prosentilla 35 paikkaa.
Nyt gallupit lupailevat samoja lukemia, pahimmat allekin. Kurssin kääntämiseen alkavat olla käsillä viimeiset hetket."
Kannatuskato gallupeissa ei johdu niinkään siitä, että keskustaa äänestäneet olisivat vaihtaneet puoluetta. Näin arveli puoluesihteerija jatkoi, että keskustalaiset eivät oikein osaa vastata, mitä kannattaisivat nyt. Useat ovatkin sitten päättäneet jättää äänestämättä. Heidän paluunsa tai pois jäämisensä ratkaisee keskustan kohtalon, mutta eihän puoluesihteeri ymmärrä, että ihan oikeasti monet ovat jo lopulta päättäneet jättää äänestämättä keskustaa. "Toivossa onhyvä elää", sanoi lapamato. Puoluesihteerikin toivoo, että jollain kakkukahveilla, taksikyyditsemisillä ja heikkojen vanhusten attendohoitokodeissa äänestyttäminen ratkaisisi kepun tulevaisuuden.
Mitäpä muuta näillä Juha-Lesta Sipilän vähäosaisia ja duunareita sekä varsinkin lestalahkolaisten lempilapseen eli ay-liikkeeseen kuuluvia kyykyttävillä agendoilla olisi voinut aikaan saada.
Kaiken huippuna oli tuon lestatyylisen irtisanomislain, tai oikeastaan sen kokonaan pienissä yrityksissä poistamisen, ajaminen...
Huomattavaa lienee myös se, että tuo parrakas lestalahkolainen on sukulaisineen vapaata riistaa seuraavien eduskuntavaalien jälkeen, hyvä.
Miettimismyssyn suojassa korvien välikössä alkaa viikko viikolta vahvistua näppituntuma, jonka mukaan tuo Maalaisliiton saavuttama tulos 12,7 prosenttia vuoden 1917 eduskuntavaaleissa (nimimerkki "Kaikki-Toivossa") saattaa alittua ensi huhtikuussa Keskustan kannatuksen kohdalla. Jos siitä lasketaan yksinkertaisen kaavan mukaan kansanedustajien mahdollista paikkamäärää, niin siinä 25-26 paikkaa olisi konkretisoitumassa, jos sitten sitäkään, koska monissa vaalipiireissä viimeiset paikat menisivät runsaammin kannatusta saaville puolueille.
Mikä sitten vaikuttaa syntyjen syvien taustatasolla Keskustan kannatuksen mitä ilmeisimpään hupenemiseen? Diplomi-insinööri Juha Sipilän valitseminen puolueen puheenjohtajaksi oli näin jälkeen päin tuumailtuna selvä virhe. Valinnan tekivät viralliset puoluekokousedustajat puoluekokouksessa. Niinpä ajatus siirtyy Keskustan kentän tilanteeseen. Millaista väkeä siellä on puolueen kenttätasolla, kun puheenjohtajan valintakin menee noin pahasti hatelikkoon? Vuoden 2015 vaalien jälkeen Juha Sipilä ja Keskusta puolueena lähtivät tekemään hallitusyhteistyötä Perussuomalaisten ja Kokoomuksen kanssa. Tarjolla olisi ollut toisena mahdollisuutena Keskustan ja Perussuomalaisten valta-akselin täydentäminen Sosialidemokraateilla, mutta niin ei tehty. Miksi valinta meni Kokoomuksen hyväksi?
Olen aina äänestänyt vihreitä, kun V Niinsitö näyttää hyvbää esimerkkiä. Autoveroja ei tarvitse maksaa, jos riittävän suuri narsisti.