Läppärin asetuksissa kehoitus asentaa uudestaan Win 10. Tiedoissa mainitaan uuden asennuksen poistavan turhia soveluksia, esim offisen, koska käytä sitä. Akunkin keston kerrotaan olevan parempi ym. Onko luotettavaa tietoa, pitäisikö asentaa?
Windows 10
11
423
Vastaukset
Microsoftkin suosittelee Kympin puhdasasennusta uusiinkin koneisiin, koska sillä poistetaan laitevalmistajan asennuttamat yleensä turhat ja joskus vahingollisetkin "apuohjelmat", jotka yleensä ovat tarpeettomia ja pahimmillaan vakoiluohjelmia ja mainossaastalinkoja.
- Oh-Shit
On se mennyt aika hankalaksi, tuo W10 !! :(
- eipidäpaikaansa
Jos hyvin toimii, älä mene asenteleen! Yleensä tulee vaan ongelmia ja miksi sillaisia ehdoin tahdoin hakee.
- No-nii
Kun ei oikein toimi, etenkin tekstin tuotto, laahaa perässä. Akkukin tyhjenee parin tunnin käytöllä. Onko akku jo finaalissa kun läppäri käytössä noin kolme vuotta? Vähäisessä käytössä. Windows käynistyy ärsyttävän hitaasti ja joka päivä tulee pieni päivitys.
- winPlösööntyy
No-nii kirjoitti:
Kun ei oikein toimi, etenkin tekstin tuotto, laahaa perässä. Akkukin tyhjenee parin tunnin käytöllä. Onko akku jo finaalissa kun läppäri käytössä noin kolme vuotta? Vähäisessä käytössä. Windows käynistyy ärsyttävän hitaasti ja joka päivä tulee pieni päivitys.
se on windowsin ominaisuus, aina voi vahtaa windowsin pois ja parempaan.
w10 tehotarve on kasvanut sen julkaisun jälkeen päivityksillä yli 80%
- Enasentelis
Älä missään tapaukseessa asenna uudestaan, ei ehkä toimikkaan enään, pudas-asennuksissa on ollut tosipaljon ongelmia.
- exBersel
Se puhdistava asennus kannattaa tehdä heti uusiin tehdasvalmisteisiin koneisiin, mutta voi sen tietysti myöhemminkin.
Se poistaa kaikki muut ohjelmat, paitsi Windowsin omat ohjelmat ja Windows-storesta asennetut ohjelmat.
Sen pitäisi säästää käyttäjän omat tiedostot, mutta kannattaa ottaa varmuuskopio etukäteen.
Palstan valittelijoiden kommenteista ei kannata välittää.- Turhaakamaa
Että näin, läppärin tehokkuudesta riippuen, puhdas asennus on paras. Markettikoneet yleensä ottaen tehottomia, täynnä ylimääräistä ja tarpeetonta.
Päivityksiä ei kannata rynnätä heti asentamaan, korjauspäivitys isompiin tulee varmasti heti perään. - no-nii
Vähän häiritsee kun saa kahdenlaisia neuvoja. En taida asentaa uudestaan niin kauan kun toimii edes näin kuin nyt, jos menee huonommaksi niin sitten kai. Omia tiedostoja aika tavalla, etenkin valokuvia joita en halua laittaa pilveen. Kuinka ison tikun tarviin, onko 8 GB paljon vai vähän.
- Paljonongelmiaollut
Puhdas asennus hidastaa usein celeron ja penttiumkoneen pahasti. Lisäksi se usein jättää jotain koneen laitteista toimimattomiksi..
- no-nii
Tuli sitten asennettua Win10 uudestaan ja ei siitä ainakaan haittaa ole, tekstin laahauskin katosi ja turhat sovellukset mutta player meni kummaksi kun ei voi laittaa työpalkkiin. Toimii vain tiedoston kautta, onneksi toimii yhtä hyvin kuin aiempikin. Omat tiedostot säilyi samoin kuvat. Osa ladatuista Elisa tiedostoista purkamatta vaikka aiemmin kaikki purettu. Uudelleen lataus kesti noin kaksi tuntia Wifi verkossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole192196Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi392085Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä301989Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma471396- 741336
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46883Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?56812Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8751- 52733
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi32708