Ei enää kauempaa. Ei jaksa tätä alkoholilla elämän parantamista paljon pidempään. Kaikki vaan mennyt pieleen. Vaikka ei ihan kaikki, niin muutama tärkeä. Kiitos elämä kaikesta ja jatketaan paremmassa paikassa.
Ehkä vuosi, ehkä toinen.
5
57
Vastaukset
- eiehkäsittenkään
Onko tuo jäähyväisviestisi?
- mieslähdössäpois
Ehkä ei vielä, mutta viimeisiä kukaties!
- MasentunutMies
Sama juttu meikäläisellä. Tänä viikonloppuna tapasin baarissa yhden ihanan naisen ja juteltiin kaikenlaista, hieroin tuon naisen hartioita kun pyysi mua jos tekisin sen. Lähtiessään tuo nainen vielä suuteli mua. Parasta mitä mulle on tapahtunut eron jälkeen josta on aikaa jo 7 kuukautta. En taida vain enää saada yhteyttä kyseiseen naiseen. :( Luulen että voitais sopia toisillemme melko hyvin.
Olen elänyt elämäni raskainta aikaa jo vuoden verran kun kuvaan on tullut lähes jatkuvat fyysiset kivut yli 12 vuoden vakavien mielenterveysongelmien lisäksi. Ei vaan jaksa enää kauaa kun elämässä on loppujen lopuksi niin vähän niitä hyviä asioita ja tuollaisia valon pilkahduksia mitä minulle juuri toissapäivänä tapahtui. - MasentunutMies
En oikein jaksa aktiivisesti olla yhteyksissä kavereihinikaan kun olen taas ihan pohjalla tällä hetkellä.
Hei,
Oletteko te, joilla on itsetuhoisia ajatuksia, ajatelleet, että voisitte keskustella ajatuksistanne ja tilanteestanne jonkin ulkopuolisen tahon kanssa? Ulkopuolinen tuki voisi auttaa jäsentämään ajatuksia ja myös helpottaa jaksamista.
On olemassa monenlaisia erilaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä. Tässä muutamia vaihtoehtoja:
- Verkkokriisikeskus Tukinetistä (tukinet.net) saa halutessaan tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken. Keskustelut ovat luottamuksellisia. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
- Jos soittaminen tuntuu sopivimmalta tavalta hakea apua, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
- Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Kaikkien kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. Suomen Mielenterveysseuran nettisivuilta: http://www.mielenterveysseura.fi
Kiireellisessä tilanteessa voi aina ottaa yhteyttä myös oman paikkakunnan psykiatriseen päivystykseen.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422792Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423492548- 352194
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta482114- 251723
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251619- 441490
- 1001439
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395- 361206