Exped lightning rinkat

Onko kellään kokemuksia Exped lightning rinkoista. Käykö vain yks tasku säilytystilaan pitemmän päälle hermoille ja onko materiaalit kuinka kestäviä.
53002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole kokemusta mutta näpyttelen tähän joitain aatoksia kuitenkin. Ainoa ns. kevytreppu itselläni on Gregory Z-pack, 55 litraisena 1,23 kg. Ihan ok alle 15 kilon kuormilla, mutta kankaat aika ohuet, ei bussi/lento ryysäämiseen.

Äärimmäiseen keveyteen pyrkiminen ei aina ole ihan viisasta, jos kantomukavuus alkaa kärsiä, tai kuten kysyjälle syntyy epäilys siitä, että taskujen puute alkaa ärsyttämään. Keveitä kuormia voi kantaa jossain määrin vempulallakin repukkeella, jos paino kasvaa joutuu tavallisesti virittelemään selkäosaa jäykemmäksi vaikkapa makuualustalla jne. Jos haluaa urheilla keveydellä, löytyy vielä kevyempiäkin viritelmiä kuin tuo Exped, mutta järki kannattaa pitää kädessä.

Kannattaa katsastaa Ospreyn uusi Exos 58 joka painaa 1,23 kg ja siinä on perinteinen läppä taskuineen. Kysyjä ei kerro harkitsemansa rinkan kokoa, Exos löytyy myös 48 ja 38 litraisena.

Jos extremeä etsii niin sitten pitää odotella Mountainsmith Zerk -reppua, joka painaa 40 litraisena noin 700g. https://www.outsideonline.com/2383196/ultralight-backpack-mountainsmith-zerk-40

Äänestä
  • Exped rinkka on kestävä ja laadukkaista materialeista valmistettu.
    Rinkoissa jokainen tasku ja lokero tuo lisäpainoa ja Expedhän on keskittynyt nimenomaan keveyteen.
    Taskuttomuus ei haittaa, saahan rinkasta koko takaosan auki, todella miellyttävä ominaisuus.
    Omien kokemusten perusteella Expedin heikkous on todella onnettomat, pehmeät ja kapeaksi sylttäytyvät viillekkeet, jos rinkka on pakattu täyteen , esim 10 vrk:n vaellukselle, ja jos paino nousee yli 15 kg
    Kyseisen härpäkkeen kantaminen alkaa olla tuskaa.
    Ja kenenkään on turha tulla selittään et paino kannetaan lantiolla, kyllä kunnon rinkka vaatii aina kunnon viillekkeet.

    Äänestä

Ostitko rinkan? Harkitsen tällä hetkellä samaa. Olen tähän mennessä käyttänyt 70l rinkkaa, mutta mitä enemmän käytin sitä vähemmän pakkasin siihen. Lopulta pidin vaahtomuovi makuualustaa rinkan sisällä, enkä siltikään saanut sitä täyteen ja tavarat kolisi sisällä.

Äänestä

Tilasin tulevaa reissua silmälläpitäen Osprey Aether Pro 70-litraisen kevytrinkan, paino hieman vaille 1,8 kg. Mallia saa vain postimyynnistä suoraan Ospreyltä, materiaalit lujat mutta kevyet. Ei sivutaskuja, eli jossain määrin riisuttu malli olosuhteisiin, joissa painosta on haittaa. Testaajien arviot ovat olleet positiivisia mitä tulee mukavuuteen jne, joskin vastaavat tavalliset Ospreyn mallit, puolisen kiloa painavammat, saattavat sopia paremmin normaaliin retkeilyyn runsaampine taskuineen jne.

Vanha Jeti

Äänestä
  • Reppu tuli ja on hyvä. Olen testaillut 16 kilon painoilla ja istuu selkään kuin kesy apina.

    Erinomainen ostos, nyt vuorille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rinkkaa_hakemassa kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia Exped lightning rinkoista. Käykö vain yks tasku säilytystilaan pitemmän päälle hermoille ja onko materiaalit kuinka kestäviä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu