Onko kellään kokemuksia Exped lightning rinkoista. Käykö vain yks tasku säilytystilaan pitemmän päälle hermoille ja onko materiaalit kuinka kestäviä.
Exped lightning rinkat
5
2900
Vastaukset
- Vanha_Jeti
Ei ole kokemusta mutta näpyttelen tähän joitain aatoksia kuitenkin. Ainoa ns. kevytreppu itselläni on Gregory Z-pack, 55 litraisena 1,23 kg. Ihan ok alle 15 kilon kuormilla, mutta kankaat aika ohuet, ei bussi/lento ryysäämiseen.
Äärimmäiseen keveyteen pyrkiminen ei aina ole ihan viisasta, jos kantomukavuus alkaa kärsiä, tai kuten kysyjälle syntyy epäilys siitä, että taskujen puute alkaa ärsyttämään. Keveitä kuormia voi kantaa jossain määrin vempulallakin repukkeella, jos paino kasvaa joutuu tavallisesti virittelemään selkäosaa jäykemmäksi vaikkapa makuualustalla jne. Jos haluaa urheilla keveydellä, löytyy vielä kevyempiäkin viritelmiä kuin tuo Exped, mutta järki kannattaa pitää kädessä.
Kannattaa katsastaa Ospreyn uusi Exos 58 joka painaa 1,23 kg ja siinä on perinteinen läppä taskuineen. Kysyjä ei kerro harkitsemansa rinkan kokoa, Exos löytyy myös 48 ja 38 litraisena.
Jos extremeä etsii niin sitten pitää odotella Mountainsmith Zerk -reppua, joka painaa 40 litraisena noin 700g. https://www.outsideonline.com/2383196/ultralight-backpack-mountainsmith-zerk-40- Yksimuttaisomiinus
Exped rinkka on kestävä ja laadukkaista materialeista valmistettu.
Rinkoissa jokainen tasku ja lokero tuo lisäpainoa ja Expedhän on keskittynyt nimenomaan keveyteen.
Taskuttomuus ei haittaa, saahan rinkasta koko takaosan auki, todella miellyttävä ominaisuus.
Omien kokemusten perusteella Expedin heikkous on todella onnettomat, pehmeät ja kapeaksi sylttäytyvät viillekkeet, jos rinkka on pakattu täyteen , esim 10 vrk:n vaellukselle, ja jos paino nousee yli 15 kg
Kyseisen härpäkkeen kantaminen alkaa olla tuskaa.
Ja kenenkään on turha tulla selittään et paino kannetaan lantiolla, kyllä kunnon rinkka vaatii aina kunnon viillekkeet.
- Anonyymi
Ostitko rinkan? Harkitsen tällä hetkellä samaa. Olen tähän mennessä käyttänyt 70l rinkkaa, mutta mitä enemmän käytin sitä vähemmän pakkasin siihen. Lopulta pidin vaahtomuovi makuualustaa rinkan sisällä, enkä siltikään saanut sitä täyteen ja tavarat kolisi sisällä.
- Anonyymi
Tilasin tulevaa reissua silmälläpitäen Osprey Aether Pro 70-litraisen kevytrinkan, paino hieman vaille 1,8 kg. Mallia saa vain postimyynnistä suoraan Ospreyltä, materiaalit lujat mutta kevyet. Ei sivutaskuja, eli jossain määrin riisuttu malli olosuhteisiin, joissa painosta on haittaa. Testaajien arviot ovat olleet positiivisia mitä tulee mukavuuteen jne, joskin vastaavat tavalliset Ospreyn mallit, puolisen kiloa painavammat, saattavat sopia paremmin normaaliin retkeilyyn runsaampine taskuineen jne.
Vanha Jeti- Anonyymi
Reppu tuli ja on hyvä. Olen testaillut 16 kilon painoilla ja istuu selkään kuin kesy apina.
Erinomainen ostos, nyt vuorille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4688432Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195800Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2544738Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli564589Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624089Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603920SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1673722- 901688
- 931182
- 42847