Mopon katsastusvaaimus?

Mopomobiili

On kaksi wanhahkoa mopoa, valmistettu 1950 -luvun lopulla. Toisesta on äänenvaimentimen fonilapusta kulunut viimeiset numerot pois. Vieläkö sellainen fonilappu vaaditaan? Jos, niin mistä saan uuden sen kuluneen tilalle? Numerot on siis tiedossa koska toisessa ne ovat tallessa.
Käyttökunnostan niitä, varsinaiseen entisöintiin ei rahkeet riitä. Siksi kyselen.

4

173

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mopomobiili

      Ei viitsi Trafikaan vastata vaikka hirmupalkoilla siellä loisivatkin. Miten ja miksi on Suomi päässyt / ajettu tähän tilaan? Venjälläkään mikään ei toimi, mutta kaikki järjestyy. Täällä ei edes järjesty.

    • rrrrrssd

      Traficom (ent. Trafi) on ulkoistanut näissä asioissa neuvomisen katsastustoimipaikoille.

    • Hylkymestari

      Kunhan olet saanut mopot ajokuntoon sinun on vietävä ajopelit katsastuskonttorille rekisteröintikatsastettavaksi että saat niihin kilvet ja vakuutuksen.Oletan etteivät ole rekisterissä. Ajoneuvot katsastetaan vaatimustasoltaan niiden vuosiluvun mukaan ei nykylain mukaan. Katso että valot ja jarrut toimii sekä runko on ehjä. Runkonumerokin pitää löytyä edes jonkunmoinen. Omistusketjusta olisi oltava myös jonkunlainen selvitys.

    • Mopomobiili

      Asia selvä. Ja Trafikin vastasi. Sitten toinen kysymys: Mopomobiilin äänenvaimentimessa on ns fonikilpi. Osa numeroista kulunut lähes tunnistamattomiksi. Pitäisi saada uudet. Kelpaa omatekoisetkin kertoi katsastusmies.
      Sopivaa 0,5 mm alumiinipeltiä on, mutta millä siihen numerot? Varmasti sama on tullut vastaan oikeilla entisöijilläkin ja kaipaisin ohjeita, kiitos!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1198
    2. 72
      1153
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      95
      899
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      792
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      771
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      39
      733
    7. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      31
      707
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      653
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      111
      561
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      536
    Aihe