On kaksi wanhahkoa mopoa, valmistettu 1950 -luvun lopulla. Toisesta on äänenvaimentimen fonilapusta kulunut viimeiset numerot pois. Vieläkö sellainen fonilappu vaaditaan? Jos, niin mistä saan uuden sen kuluneen tilalle? Numerot on siis tiedossa koska toisessa ne ovat tallessa.
Käyttökunnostan niitä, varsinaiseen entisöintiin ei rahkeet riitä. Siksi kyselen.
Mopon katsastusvaaimus?
4
109
Vastaukset
- Mopomobiili
Ei viitsi Trafikaan vastata vaikka hirmupalkoilla siellä loisivatkin. Miten ja miksi on Suomi päässyt / ajettu tähän tilaan? Venjälläkään mikään ei toimi, mutta kaikki järjestyy. Täällä ei edes järjesty.
- rrrrrssd
Traficom (ent. Trafi) on ulkoistanut näissä asioissa neuvomisen katsastustoimipaikoille.
- Hylkymestari
Kunhan olet saanut mopot ajokuntoon sinun on vietävä ajopelit katsastuskonttorille rekisteröintikatsastettavaksi että saat niihin kilvet ja vakuutuksen.Oletan etteivät ole rekisterissä. Ajoneuvot katsastetaan vaatimustasoltaan niiden vuosiluvun mukaan ei nykylain mukaan. Katso että valot ja jarrut toimii sekä runko on ehjä. Runkonumerokin pitää löytyä edes jonkunmoinen. Omistusketjusta olisi oltava myös jonkunlainen selvitys.
- Mopomobiili
Asia selvä. Ja Trafikin vastasi. Sitten toinen kysymys: Mopomobiilin äänenvaimentimessa on ns fonikilpi. Osa numeroista kulunut lähes tunnistamattomiksi. Pitäisi saada uudet. Kelpaa omatekoisetkin kertoi katsastusmies.
Sopivaa 0,5 mm alumiinipeltiä on, mutta millä siihen numerot? Varmasti sama on tullut vastaan oikeilla entisöijilläkin ja kaipaisin ohjeita, kiitos!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513655Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142610Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5982315Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar791862Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421602Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281466