Tynnyrin puolikkaat n20cm päällekkäin niin miten lujaa se pyörii ?
Tuulen nopeus on mitä on 0- xx m/s nopeuksilla pyörimisvauhti?
Pyörimisnopeus 200l öljytynnyri savoniuksella?
5
145
Vastaukset
- Rätinki
Tynnyrinpuolikkaan hyötysuhde on parhaimmillaan, kun pyörimisakselin ja tynnyrinpuolikkaan kaaren pohjan välin etäisyydellä R kehänopeus on puolet tuulen nopeudesta. Tynnyrinpuolikas saa muutettua tuulen energiaa pyörimisenergiaksi silloin max. hyötysuhteella 0,5. Jos tynnyri halkaisija on 1m. Jos puolikkaiden väli on 20 cm on R= 0,4m. Tuulen nopeudella 5m/s kehänopeus on 0,5*5m/s=2,5 m/s. Kaava on v=2*pi*n/60 1/s =2,5 m/s. Näillä mitoilla vehje pyörii 23,8 RPM. Jos laakeri eivät ole herkät, niin kierrosluku on alempi. Laakereiden ja vaihteen hyötysuhde laskee tynnyrinpuolikkaan eli siiven hyötysuhdetta esim. 0,5*0,98*0,95 = 0,466.
- Anonyymi
Homma ei ole noin yksinkertaista laskea, sillä tuskin kukaan haluaa vain pyöritellä tynnyrinpuolikkaista. Pitää ottaa myös huomioon ulos otettavan tehon kuormius ja sen pyörimisnopeutta jarruttava voima. Tämä pitäisi optimoida aina vallitsevan tuulen mukaan jonkinlaisella elektronisella takaisinkytkennällä. Muutoin menetetään tuottoa joko alukuormittamalla taikka sitten liikaa jarruttamalla.
- huomioitsija
Savonius- roottori toimii parhaiten tämän Pientuulivoima - palstan aktivoinnissa
- Näin.on.närhen.munat
Rotaatio akselia käyttäen hyöty olisi hieman parempi.
- tasapainomurikka
120rpm youtubessa joku versio ei ne vauhdikkasti pyöri kuitenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään21918229Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903885Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu552322Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv241992Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2871582Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1691553Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?711543Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1661466Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1301446Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141344