Suomalais hiihtäjille lääkevalmistetta poikkeusluvalla!

KuninkasKläbö

Is kertoi vuosi sitten että myös muutamalle suomalaiselle naishiihtäjälle on myönnetty poikkeuslupa käyttää lääkevalmistetta joka sisältää urheilussa muutoin kiellettyä ainetta.
Yksi ihmisen tärkeimmistä asioista kenties tärkein on terveys. Osa ihmisistä kuitenkin terveytensä menettävät ja joutuvat näin ollen sairauteensa lääkkeitä säännöllisesti käyttämään.
Se että terve ihminen käyttää sairauteen tarkoitettua lääkevakmistetta pelkästään urheilutuloksien parantamiseen on halveksittavaa.
Tälläisellä käytöksellä kyseinen urheilija halveksii oikeasti sairastuneita ihmisiä, eikä toiminta ole millään tavalla hyväksyttävää. Toiminta on häpeällistä.
Mikäli Ihminen olisi todellisesti niin sairas että joutuu käyttämään vahvoja lääkkeitä että hänen kehonsa selviytyy urheilusuorituksista. Voiko ihminen olla oikeasti niin idiootti että hän kilpaurheilee terveytensä kustannuksella kestävyysurheilussa mm-tasolla?
Is kertoo että tälläinen poikkeuslupa olisi hommattu mm. Krista Pärmäkoskelle.

7

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ratiopharm

      Juu, ja isoja määriä. Annoskoot norsunkokoisille ihmisille.

    • kompurahiihtokisat

      Suomen hiihtohistoria on osoittanut että EI KANNATA.

      Nimittäin sitten kun saadaan vihdoinkin oikein laillisesti doupata, niin sukset lakkaavat kulkemasta ja ladulla pelkästään kaatuillaan.

    • Kuokallanousuun

      Viime vuonna tosiaan uutisoitiin että Pärmäkoski käyttää poikkeusluvalla kiellettyä lääkeainetta kroonisen sairauden hoitoon. Lääkeainetta ei identifioitu sen tarkemmin. Tämä aiheutti luonnollisesti spekulointia astmalääkkeen suuntaan. Missään ei kuitenkaan ole sanottu mikä lääke on kyseessä. Voi olla astmalääke, mutta käsittääkseni näitä kiellettyjä lääkkeitä on aika paljon. Voihan kyseessä olla mikä tahansa, jonka henkilö haluaa pitää syystä tai toisesta omana tietonaan. Ymmärtääkseni asiaa ei ollut tarkoitus julkaista ollenkaan mutta se tavallaan vuodettiin julkisuuteen.

    • Kuokallanousuun

      Vielä tuohon poikkeusluvalla lääkintään. Tutkailin Wadan sivuja ja niiden mukaan sen poikkeusluvan voi saada periaatteessa mihin hyvänsä kiellettyjen aineiden listalla olevaan valmisteeseen, mikäli vain pystyy esittämään tarpeeksi perustellun lääketieteellisen syyn valmisteen käyttöön. Tietenkään tällaista syytä ei varmaan ole olemassa likimainkaan kaikkiin aineisiin, mutta teoriassa siis näin. Eli periaatteessa Johaug olisi voinut saada luvan klostebolia sisältävän voiteen käyttöön, mikäli sille olisi ollut hyvä peruste. Eri asia on onko tällaista perustetta olemassa. Näistä paljon puhutuista astmalääkkeistä taas ainakin osa tuntuu olevan sellaisia, että niiden käyttöön ei tarvita poikkeuslupaa ollenkaan, mutta niiden pitoisuudelle virtsassa on säädetty raja-arvot.

      • setietää

        ...osa tuntuu olevan...jep. nyt on asialla tositietäjä.


      • Kuokallanousuun
        setietää kirjoitti:

        ...osa tuntuu olevan...jep. nyt on asialla tositietäjä.

        Tarkoitin nyt esimerkiksi salbutamolia, jonka liiallisesta pitoisuudesta Sundby jäi kiinni. Se ei ole kielletty, mutta sille on raja- arvot. Joita tietysti sitten ylitetään varmaan ihan yleisesti.


    • kepulein

      On se niin väärin - kun suomalaiset eivät pärjää edes kepulikonsteilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3846
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      89
      2196
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1882
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1743
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1496
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      21
      1353
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1122
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1108
    9. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1002
    10. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      104
      984
    Aihe