Vaalihäirintää?

"Väitteet yksipuolisesta journalismista ovat tärkeä huomio. Mahdollinen huono journalismi on kuitenkin eri asia kuin vaalihäirintä. Esimerkit maailmalta ovat osoittaneet, että vaaleihin on pyritty vaikuttamaan epäasiallisesti. Keinoja ovat olleet muun muassa vääristely, henkilöön käyvät lokakampanjat ja häirintä sekä valheiden levittäminen kyberhäirintää unohtamatta. Varaudumme ongelmiin mistä tahansa ne tulevat.

Jussi "

Mainitsin "Kysy mitä vain vaalihäirinnästä" -palstalla, että vaalihäirinnäksi pitäisi lukea myös median harjoittama häiritsevä toiminta, jota nähtiin mm. Presidentinvaaleissa. Vastaus siihen on yllä. Eli toimittelijat siis saavat Vaalit.fi :n puolesta jatkaa huonoa journalismia ilman, että siihen suhtaudutaan vaalihäirintänä, vaikka tiettyjen poliitikoiden/ehdokkaiden kohtelu on selvästi epätasa-arvoista ja ala-arvoista, ja samalla äänestäjille välitetään viestiä, miten äänestät "oikein". Mutta nykysuuntaus huomioiden, jotkin asiat ovat saaneet "oikeutuksen" statuksen, vaikka sama teko toisessa yhteydessä onkin ei niin yllättäen tuomittavaa. Omasta mielestäni pressaehdokas Huhtasaaren kohtelu oli selkeä lokakampanja, ja tuskin olen ainoa, joka näki saman, että vain Huhtasaari sai osakseen nuivaa asennetta, puheenvuorojen tahallisia keskeytyksiä, päällehuutamista, tiuskimista, vastaanväittelyä, avointa halveksuntaa yms.

Hyvä sääntö olisi, että medialta kielletään tietynlainen äänestysvaikuttaminen hyvissä ajoin ennen vaaleja.

2

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • svekomedia

      https://yle.fi/uutiset/3-10672413

      Ja linkissä esimerkki valta- eli valhemediamme häirinnästä,kun se valehtelee mamukriisin tulleen itärajalta!? RKP ja Ruotsi kiittävät...

      • Suoratoiminta

        Laitetaan rajat kiinni. Saman tien voidaan ajaa takaisin Venäjälle ne kymmenet tuhannet venäläiset mamutkin, jotka tekevät Suomessa hanttihommia ja vievät SUOMALAISTEN työttömien työpaikat?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      64
      1904
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1813
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1644
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      230
      946
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      877
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      823
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe