Laine se jaksaa järjestää näitä näytöksiä isojen sopimusten allekirjoittamisesta. Taas yksi jolla ei katetta. Onko yksikään hänen hankkeistaan toteutunut ? Venäjän myötäilijä Laineen aikana Savonlinna mennyt alas. Kohta sama elintaso täällä. Ja itukka uutisoi näitä kritiikittömästi.
Putin Laineen uusi tehdashanke
Demis
23<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Laine pullistelee kuten salikuvissaan naamakirjassa. Ei muuta osaa kuin pullistella.
Täytyy sanoa, että tuossa asemassa olevalta aikuiselta mieheltä on ala-arvoinen teko laittaa noita peilikuvia kuten teinit.
Jotain kertoo miehen ajatusmaailmasta.
Ei ko. "aikuinen mies" niitä itse sinne naamakirjaan laita.
Natalia-teini niitä sinne päivittää.
Miksi se niitä enää sinne laittaisi?
Sinkkuja ovat ja sen takiahan niitä tyrkky kuvia pitää laitella.
Kyllä näin on vaikka vielä paljon pahempi naamakuviensa laittaja näyttää olevan eduskuntaehdokas Panu Peitsaro jonka naamataulu hyörii joka kuvassa.
Samaa ajatellut jo pitemmän aikaa.
Mitä mieltä olette, onko kaupunkimme Suomen ykköspunikkila?
Varmasti.
Savolinnaanhan ovat vakinaisiin virkoihin nimitetyt muutamat viranhaltiat, ketkä ovat liian vasemmistolaisine mielipiteineen joutuneet lähtemään vaikkapa Kotkasta ja Kemistä.
Nämä molemmat kaupungin tunnetusti varsin punaisia. Savonlinnaan sopineet ja sopeutuneet hyvin.
Savonlinnan erityispiirre on vielä se, että punamyyriä on tasaisesti kaikissa puolueiden paikallisosastoissa. Esim. Savonlinnan Kokomus on käsittääkseni monesti kunnostaunut aloitteellisena, kun yksityisiä maa-alueita on koetettu pakkolunastaa kaupungin toimesta. Esim. Niemelän pellot -tapaus Nojamaassa. Yksityisten aloittama kaavamuutos tms. ei varmasti etene, ennen Kisalinnan "käsittelyä" ja hyväksyntää.
Lukion vakituiseen lehtorin virkaan on jo kauan ollut punaisen jäsenkirjan pakko. Ainakin 80-luvulta. Tämän kertoi sukulainen, joka oli tuntiopettaja, muttei hänellä ollut mitään mahdollisuutta sitoutumattomana tulla hyväksytyksi vakinaiseen virkaan. Jäsenkirja olisi pitänyt olla, hänelle vihjattiin. Lähti pois ja toimii nyt Etelä-Suomessa suuremmassa kaupungissa lukion rehtorina.
Montako hanketta suurherra Wuorinen on saanut maaliin? Montako Summittia on pidetty yhteensä? Mikä niiden hyöty oli? Kiinalaisetkin menivät mieluummin marjametsään tuossa joku vuosi sitten. Mitä hiihtävä iltapukumannekiini on saanut aikaan? Mitä demarit ovat saaneet aikaan? Torin kymmenen katsojan vappumarssia ei nyt lasketa tässä.
Venäläishanketta ei kannata vielä paljoa hurrailla. Ensin pitää nähdä toteutuuko se ja millä tavalla toteutuu.
Laineen epätoivoista touhuilua kohta ex-kansanedustaja Turusen kanssa. Mikä on Laineen motivaatio ollut mennä nöin näyttävästi kampanjoimaan Turusen puolesta ? Erikoista on.
Turunen putoaa eduskunnasta joka tapauksessa.
Turunen pääsee vapaalle kirjoittamaan elämänkertaansa "Kommarista noin kuudella loikalla KOKiksi"
Venäjämyönteinen Laine taas vauhdissa Venäjä suhteidensa kanssa. Täysin epätoivoista touhua. Venäläinen teknologia ei ole modernia.
Eikä venäläisten kanssa bisnekset ole onnistuneet keneltäkään. Kulttuurijuttu, sano.
Eikä venäläisten kanssa bisnekset ole onnistuneet keneltäkään. Kulttuurijuttu ja kusettajaporukkaa kaikki.
Eläpä yleistä.
Meillä on vuosien aikana tilille kilahdellut useampia kolikoita naapurimaasta.
Hyvä että jotkut tekevät jotta täällä sitten joku voi rutista kun jotkut tekevät.
Onhan se hienoa että edes joku jaksaa kaveerata näiden kaukasuksen terroristien kanssa.
Näkispä vaan....
Maakuntaliiton tarkoitus ei edellytä Kiinan matkailua ja ympäri Suomea ym matkustelua.
Puheenjohtaja pitää ymmärtää liiton tehtävän ja hallituksen kokouksessa puheenvuorojen jakamisen eikä touhuta niitä näitä.
Se on kuule hyvä että joku edes yrittää! Savonlinnassahan perinteisesti on ollut tapana, että haukutaan omia, ja vesitetään kaikki mahdollisuudet menestykseen, asettumalla poikkiteloin ihan kaikkea vastaan. Onko kylä kyräilemällä kehittynyt? Tahdotteko te edes että Savonlinna on olemassa vielä tulevaisuudessa, vai pistetäänkö pakettiin ja sähköt poikki?
Yrittäminen ja etenkin terve yrittäminen omalla rahoituksella on tietenkin hyvä ja kannatettava asia mutta varottaisin kaikenlaisesta yhteisprojekteista venäläisten kanssa. Kulttuurit eivät ikinä kohtaa pehmeästi, se on nähty joka ikinen kerta.
Todella hyvä, että yritetään saada työpaikkoja Savonlinnaan!
Mutta niin kauan kuin ne ovat vaan hankkeita, joita yritetään, niin eipä niillä ole suurempaa merkitystä!
Sitten, kun saadaan illmoitus, että kyseinen hanke on toteutunut toimimaan ja maksamaan normaalipalkkaa työntekijöilleen, niin sitten vasta hurrataan.
Onhan se Laakkosen Yrjön kanssakin Laine kättä lyönyt päälle, mutta milloin sekin hanke alkaa toteutua? Odotellaan ...
Laine voisi alkaa toimimaan aktiivisempana kaupunginjohtajana, eikä vaan odotella, josko joku tulisi tarjoutumaan Savonlinnan seudulle!!
Kaupungin johtajan pesti pitäisi mielestäni muuttaa pormestarin pestin kaltaiseksi, jossa ei voi jäädä makaamaan laakereillaan vaikka loppu iäkseen suurella palkalla kaupungin johtajana ...