Aivoverenvuoto

Mummilla iski eilen aamulla aivoverenvuoto. Tai siis aamuyöllä, tarkasta ajasta ei tietoa ja siksi liotushotoa ei voitu aloittaa. Minä kuulisin mielelläni muiden omaisten tai jopa sairauden läpikäyneiden kokemuksia esim.juuri näistä ekoista sairaspäivistä. Ja jatkostakin... onko jossain sivustoa/enemmän keskustelua aiheesta? Mummilla on oikea käsi ja jalka halvaantuneet sekä puhekyky kadonnut. Yksilöllistähän se aina on, mutta kuinka pian on esim.puhekyky palannut? Ja kuinka paljon ympäristöstään ymmärtää/jaksaa seurata? Tiedätte varmaan, että kysymyksiä risteilee päässä. Raottaisiko joku tuota verhoa minulle? Kiitos etukäteen!!
48270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ettet nyt sotkisi aivoverenvuotoa aivoinfarktiin. Mainitsit, että liotushoitoa ei voitu antaan, koskapa tarkkaa aikaa ei tiedetty. En ymmärrä miksi aivoverenvuodossa edes annettaisiin liotushoitoa eli veikkaan, että kyseessä on kuitenkin ollut aivoinfarkti eli aivoveritulppa kansanomaisemmin.

Mutta itse asiaan. Mulla on melko negatiivisia kokemuksia vanhan henkilön aivoinfarktista. Äitini sai sellaisen 78-vuotiaana. Hän ei saanut liotushoitoa (vuonna 1997 ei ollut vielä kuin tutkimusasteella sielä sairaalassa). Äitini puhekyky selkeni (toki hän ääntä oli saanut koko ajan) hieman kahdessa päivässä eli sanoista sai jotenkin selvää, mutta sitten hän valitettavasti sai uuden aivoinfarktin. Meille sanottiin, että tuo uusimisen mahdollisuus on heti alkupäivinä suurin.

Valitettavasti tuon uusimisen seurauksena häneltä meni näkö, puhekyky ja kaikki liike jäsenistä. Äitini menehtyi 4 kk myöhemmin.

Nykyisin hoito on mennyt sen verran eteenpäin, että toivottavasti omalla mummillasi on parempi tilanne. Lyhykäisyydessään minusta ekat päivät ovat kriittisimpiä. Kun/jos niistä selviää, on paranemisen edistyminen sitten yksilöllistä.

voimia sinulle...

Äänestä

Jos kyseessä olisi aivverenvuoto niin ei siihen auta liuotushoito tietenkään. Kyseessä on todennäköisemmin ollut aivoinfarkti eli verisuonitukos aivoissa samaan tapaan kuin sydäninfarktissa sepelvaltimo tukkeutuu. Koska oikea puoli on halvautunut ja puhekyky on mennyt niin aivoinfarkti on vasemmalla puolella aivojen keskivaiheilla ja tämä on varmasti nähty kuvantamistutkimuksissa. Oirekuva riippuu suoraan kuolleen infarktialueen koosta. Jos alkuvaiheen yli selviää niin sitten joka tapauksessa kyse on kuukausien kuntoutuksesta. Valitettavasti vanhalla ihmisellä kuntoutuminen ei ole niin hyvää kuin nuorella tärkeintä on jatkossa estää uusi aivoinfarkti tai muiden sairauksien syntyminen ja katsoa minkälaisilla avuilla ja missä hän pärjää jatkossa. Valitettavasti mummosi tuskin tulee puhumaan enää ja oikean puolen liikuntakyky on mennyt lopullisesti. Ymmärrystä voi itsekin koettaa kysellä tavatessa, yksinkertaisiin kysymyksiin voi vastata vaikka eleillä.

Äänestä

Minulla oli aivoinfarkti (aivoveritulppa ja aivoverenvuoto), jonka seurauksena osittainen vasemman puolen halvaus sekä puhekyvyn ja nielemisen jalon taidon katoaminen.
Viikon edeltäneen päänsäryn ja oksentelun ajasta en juurikaan mitään muista, enkä teholla vietetystä ajastakaan juuri mitään. Lyhyitä hajanaisia väläyksiä, joista en edes tiedä olivatko unta vai totta. Lääkitys oli varmasti kova.
Puhe ja nieleminen samoin kuin halvausoireet hävisivät hiljalleen.

Olen 30 ja tilanteen vakavuudesta huolimatta toivuin hyvin. Toivottavasti mummisi paranee!

Äänestä

aivohalvauksesta (aivoinfarktista ja aivoverenvuodosta) sen toteamisesta, oireista, hoidoista ja kuntoutuksesta saa helposti sivuilta www.stroke.fi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mummilla kirjoitti:

Mummilla iski eilen aamulla aivoverenvuoto. Tai siis aamuyöllä, tarkasta ajasta ei tietoa ja siksi liotushotoa ei voitu aloittaa. Minä kuulisin mielelläni muiden omaisten tai jopa sairauden läpikäyneiden kokemuksia esim.juuri näistä ekoista sairaspäivistä. Ja jatkostakin... onko jossain sivustoa/enemmän keskustelua aiheesta? Mummilla on oikea käsi ja jalka halvaantuneet sekä puhekyky kadonnut. Yksilöllistähän se aina on, mutta kuinka pian on esim.puhekyky palannut? Ja kuinka paljon ympäristöstään ymmärtää/jaksaa seurata? Tiedätte varmaan, että kysymyksiä risteilee päässä. Raottaisiko joku tuota verhoa minulle? Kiitos etukäteen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu