Edullinen varaava tulisija kesämökkiin

LauLai49

Meillä on 40 m² sähkötön kesämökki saaressa, jota käytetään touko-lokakuussa. Etsin edullista varaavaa tulisijaa. Yleisluontoisia proffailuja en kaipaa, mutta selkeitä tuote-ehdotuksia kaipaan.

6

1204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vedätysaloitus

      Google olisi selkein tuote-ehdotus

    • Pönttö
      • sisäänlämpiävä

        Tuosta hellapönttöuunista on kylläkin näkynyt valitusta, ettei se vedä. Ei loppujen lopuksi hirveän yllättävää, kun siinä on käytännössä pelkkä tulipesä ison "tynnyrin" sisällä ja savuhormiliitäntä on ihan pöntön alareunassa. Ei ole tulipesän päällä savukanavaa, jossa kuumat savukaasut kehittäisivät vetoa, mutta sen sijaan näiden kaasujen pitäisi ymmärtää pyrkiä alaspäin siellä pöntön sisällä. Vedon kehittäminen jää pelkästään savupiipun varaan ja siellähän jo osittain jäähtyneet savukaasut joutuvat tappelemaan pöntön sisällä syntyvään "vastavetoa" (kuumia kaasuja pakotetaan alamäkeen) vastaan.

        Normaaleista pönttöuuneista ei samaa valitusta ole näkynyt ja kaipa tuo hellapönttökin pelaa, jos on tarpeeksi pitkä piippu.

        Toinen, perinteinen, ratkaisu olisi Porin Matti tms. Uudet Matit vaan ovat tosi kalliita, mutta näitähän kaupataan käytettyinäkin. On puupihi ja toimii lyhyenkin piipun kanssa, nimim. kokemusta on, mutta vanhoissa ei ole lasiluukkua eli ei toimi takan korvikkeena.


      • Pönttötaas

        Okei, joo tuossa voi olla perää... Kotosalla tosiaan korkea tiilerin pönttö, joka vetää oikein mainiosti.


    • eiolepainava

      Reg takka on hyvä, varaa 24 tunniksi ja työtää lämpöä kivasti pikkuhiljaa ettei tule liian kuuma. Sen saa itse kasattua mukana tulevien ohjeiden avulla, kaikki kama, laastit ja muu tulee takan mukana.

    • Anonyymi

      Oma kokemus kahden vuoden ajalta hellapönttöuunista erinomainen, tosin piippukin on pitkä siedel. Korvausilma on turvattava, jotta veto uunista toimii. Kiva lämmitellä tupaa ja vettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2423
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1271
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      917
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe