Jouluvalot onkitiellä

Lenkeilijä

Kuka hemmetin hihhuli asuu onkitiellä ja polttaa älyttömiä jouluvaloja vielä maaliskuussa? Katselkaapa joskus kun ajatte kuokkalan koulun ohi pirkkalan suuntaan niin oikealle.
Vielä hetken aikaa palaa niin otan lenkille mukaan sivuleikkurit ja loppuu valojen poltto.
Ärsyttävää.

6

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouluvalojenystävä

      Mitä väliä? Minuakaan ei yhtään häiritse kun lenkkeilet löylykauha peräsuolessa.

    • valotonmä

      Tarkoitatko ulkovaloja. Ei ne kaikki jouluvaloja ole, enkä usko että joulukuusen kynttilät olisivat. Pienet on murheet jos valojen poltto on suurin murheesi. Miten selviydyt isoista murheista.

    • Rak.valv

      Tällainen toiminta on tunnettua ympäristön ja naapureiden provosointia. Ei muutakun johdot poikki hetimmiten. Saattaa olla jopa laissa määrätty turhanpäiviäinen valojen poltto ja häirintä. Turhaan kuluu myös energiaa.

      • Kuormaaja

        Antaa valojen olla päällä , synkkää ja pimeää on vielä yli 1/3 vuorokaudesta.


      • turhaakulutusta
        Kuormaaja kirjoitti:

        Antaa valojen olla päällä , synkkää ja pimeää on vielä yli 1/3 vuorokaudesta.

        Turhanpäiväinen sähkövalo on saastetta. Liiketunnistimella varustetut ulkovalot on parempi vaihtoehto, kertovat myös, jos joku ulkopuolinen pihassa liikkuu. Joillakin on vaan kummallinen tarve tehdä talostaan jonkinlainen näyteikkuna, jossa pitää olla valoa mahdollisimman paljon, se merkitsee valtakunnantasolla suurta turhaa sähkönkulutusta.


    • Kalastelija

      EIpä pala enää kjähkjäh.. vielä kun ne kuusivalot saisi pimeäksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      620
      2364
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      28
      1182
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1138
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1016
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      92
      916
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      875
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      91
      787
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      623
    Aihe