Kristillinen tulkinta on virheellinen siinä suhteessa, että Paavalista olisi tullut kristitty. Paavali ei koskaan opettanut Tooraa vastaan ja hän oli aina juutalainen. Hänestä ei koskaan tullut kristitty. Protestantit ja katoliset opettavat väärin galatalaiskirjettä.
(lähde: Joseph Shulam: Tuliko Paavalista kristitty?)
Tuliko Paavalista kristitty vai oliko hän edelleen juutalainen?
12
161
Vastaukset 12
Apt 11:25-26 “Barnabas lähti sitten Tarsokseen etsimään Saulia ja löydettyään toi hänet Antiokiaan. Yhdessä he toimivat seurakunnan keskuudessa kokonaisen vuoden, ja suuri joukko ihmisiä sai heiltä opetusta. Antiokiassa alettiin ensimmäiseksi käyttää opetuslapsista nimitystä kristitty.”
Tässä kerrotaan, että Saul eli Paavali vaikutti Antiokian seurakunnassa, jossa nimitystä kristitty ruvettiin alkujaan käyttämään. Paavali oli niin alkukristitty kuin voi olla.
On myöhempien aikojen keksintöä, että ei voi olla yhtä aikaa juutalainen ja kristitty.
Monissa kulttuureissa on mahdollista tunnustaa ja harjoittaa useampia uskontoja ilman ristiriitaa.- Anonyymi00001
Perimä ?
- Anonyymi00002
Pääasia että Paavali on valehtelija.
Niin voi noudattaa lakia kun ei tarvitse hänen Henki ja rakkaus höyreistään välittää. - Anonyymi00003
Jos alkaa Paavalia lukemaan, niin pian alkaa tulla lahkolaisuuspiirteitä ja lain noudattaminen unohtuu. Tilalle tulee Hengessä höyryäminen ja rakkaus. Ei ollenkaan hyvä homma. Parempi pitäytyä kaikenlaisessa herjauksessa ja pitää siitä kiinni, että Paavali totitesti totisesti valehtelee.
- Anonyymi00004
Paavali opetti, että sillä ei ollut merkitystä, oliko juutalainen tai ei.
Myöskään juutalaisten tapojen noudattamista hän ei kieltänyt, mutta sanoi ettei niillä ollut enää merkitystä. Ei edes ympärileikkauksella ollut merkitystä, vaan sillä, että ihminen oli valmis muuttumaan.
"Ei ympärileikkaus ole mitään, eikä ympärilekkaamattomuus, vaan uusi luomus". Paavali oli Herran palvelija.
Paavali joutui muutoksien aikana johtajaksi.
Paavalin opetukset eivät petä kunhan ne ensin tulkitaan niin kuin ne ovat oikein ymmärrettyjä.
Paavalin kaikki kirjat ovat aarteita.- Anonyymi00005
Missä säilytät niitä "aarteitasi"?
Matt. 6
19 Älkää kootko itsellenne aarteita maan päälle, missä koi ja ruoste raiskaa ja missä varkaat murtautuvat sisään ja varastavat.
20 Vaan kootkaa itsellenne aarteita taivaaseen, missä ei koi eikä ruoste raiskaa ja missä eivät varkaat murtaudu sisään eivätkä varasta.
Älkää kootko itsellenne aarteita maan päälle, missä paperitoukat ne pistää poskeensa. - Anonyymi00006
"Paavali oli Herran palvelija."
Mutta kun niitä Herroja on niin monenlaisia ja joka lähtöön.
- Anonyymi00007
Kun asiaa tarkemmin ajattelemme,
niin kuule ihan sama. - Anonyymi00008
Paavaliin uskominen on tie lahkolaisuuteen.
- Anonyymi00009
Paavalia ei saa pilkata!
- Anonyymi00010
Paavali opetti, ettei sillä ollut mitään merkitystä, oliko juutalainen tai ei.
Kaikki olivat yhtä lailla Aabrahamin lapsia uskon kautta.
Hän ei vaatinut ympärileikkausta eikä juutalaisuuteen kääntymistä keneltäkään, eikä myöskään vaatinut juutalaisia kieltämään juutalaisuuttaan tai tapojaan.
Hän oli juutalaisille juutalainen ja kreikkalaisille kreikkalainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1002663
- 70949
- 62939
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,269809Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l133762- 57706
Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste72641- 39622
- 46615
- 63587
