Hallituksen kaatuminen nähdään terveydenhoitoalalla erittäin myönteisenä asiana, koska umpisurkea sotemalli nyt kaatuu ja kuopataan lopullisesti. Jatkossa unohdetaan maakuntahallinto. Sote rakennetaan vahvemmille hartioille vain siellä, missä siihen on tarvetta. HUSin alueella leveät hartiat ovat olleet koko ajan, joten mitään maakuntia maan talousveturin alueelle ei tarvita. Aluejakoa ei tarvitse tehdä minkään historiallisen maakuntajaon pohjalle. Kaiken muun osalta sotea voidaan rakentaa pienemmissä palasissa ja hallitusti.
Kansalaisten kannalta on nyt helpotus, kun päästää eroon Kepun hallitusvastuusta. Kyllähän Jan Vapaavuori sen kunniaksi Dom Perignon pullonsa korkkasi, vaikka ei iljennyt sillä lyödä lyötyä kertomalla sen julkisuuteen. Tämä oli kuitenkin loppujen lopuksi juhlapäivä niin naisille kuin koko kansalle joitakin vannoutuneita kepulaisia lukuunottamatta.
Terveydenhoitoala hurraa
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19683- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24475Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466