Kulttuuritoimittaja kertoo totuuden.

Tämän päivän lehdessä Kulttuuritoimittaja kertoo että maahanmuutto johtuu siitä että ilmastonmuutos on tehnyt joistakin alueista asuinkelvottoman. Eikö syynä olekaan sodan kauhuja pakeneminen ja raju väkimäärän kasvu Afrikassa.
Hän kertoo että köyhien ei pitäisi ajella omilla autoilla vaan se hupi pitää varata niille rikkaille joilla on varaa satsata 50,000-100,000 Euron arvoiseen sähköautoon. Seppo hyvä, 4 henkisen perheen loma Thaimaan Phukettiin saastuttaa ilmastoa yhtä paljon kuin toisen perheen 170,000 Km ajo polttomoottoriautolla, puhutaan siis 10-15 vuoden autoilusta. Entä ympäri vuoden lämmitettävät kesämökit, no nekin on rikkaiden hupia joten tästäkin on syytä olla hiljaa. Kesitytään siksi köyhien autoilijoiden ja lihaa syövien ihmisten syyllistämiseen. Eikö pitäisi puhua jokaisen henkilökohtaisesta hiilijalanjäljestä.
Toimittajan lähtökohta on että hän tietää aina totuuden, siksi hän lukee pinon kirjoja ja katselee televisiosta ohjelmia joka tukee hänen itsensä kehittelemää totuutta.
Moni asettaa auton etusijalle koska se parantaa hänen elämänlaatuaan, sensijaan hän on valmis luopumaan monesta muusta ilmastoa saastuttavasta. Seppo lähtee siitä että hän on se joka määrittelee muidenkin kuuluu pelastaa ilmastoa samoin kun hän itse tekee, Ihmisiä yritetään pakottaa noudattamaan itse valitsemaansa elämäntapaa.
19<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kulttuuritoimittelijan mielessä ei taida paljon muuta pyöriä kuin natsit kun hän niistä joka viikko sivuaa kirjoituksissaan. Aika lapsellinen on ajatusmaailma näillä "minä olen suvaitsevaisempi ja viisaampi kuin te muut"-ihmisillä.

Äänestä

Ei siinä ketään pakoteta mihinkään vitun aasi. Siinä kehotetaan miettimään asioita, mutta ethän sinä sellaista älyä etkä edes pysty siihen. Ihan samalla tavalla sinä toista omaa mantraasi niinkuin Turunen, molemmat asettaa itsenä muita viisaammiksi. Taidat olla onanisti vielä kaiken lisäksi.

Äänestä

-Kyllähän aloitus haastaa toimittajaa ajattelemaan asioita toiselta kantilta.
-Monille muutama tonni autosta on maksimi mihin on varaa.
-Sää ei ole ilmasto vaan ilmaston käyttäytymiseen tarvitaan satojen vuosien säiden seurantaa.
-Miksi toimittaja ei ikinä syyllistä ihmisiä jotka tekee jopa useita kertoja vuodessa turhia loma-matkoja kaukomaihin. On aina helppo heitttää syyllisksi autot ja liha. Ainoa ilmoille heitetty keino lentomatkustajien ottamiseksi mukaan ilmastonmuutoksen vastaiseen taisteluun on anekauppa. Kun kolikko valtion kirstuun kilahtaa niin punavihreä kaukomaihin livahtaa. Yksinkertaisten lentolippujen hintojenkin kuuluisi tosin olla 10,000 eurojen arvoisia jos lentoliikenteestä perittäisiin yhtä paljon veroa kuin autoilusta.

Äänestä

Toimittaja ei tarvitse autoa, ei edes taksia, laskeutuessaan toimituksesta Kauppakadun juottolaan.
Perjantaipullosta voi tankata pohjia samalla kun kirjoittelee loppurivejä perinteiseen viikon persumollaussepustukseensa.

"Eniten raiskaa valkoinen persurasistiroskasakki" S.T.

Äänestä

Jos ilmastonmuutos on syy pakolaisuuteen niin kaikkein pahimmin asuinelvottomaksi muuttunut valtio on turvapaikkatilastojen mukaan Venäjä, seuraavina Irak ja Somalia.

Äänestä

Ilmastopakolaisista on puhuttu. Kehitysmaissa sotia aiheuttaa myös puute ja kiista viljelyskelpoisista maa-alueista, mihin vaikuttaa muun muassa ihmisten lisääntyminen. Päästöt ilmaan eivät tunne rajoja maiden välillä.

Äänestä

Ilmastonmuutoksella ei ole mitään merkitystä nykyisessä pakolaisvirrassa. Toimittajan väite on Gobbelsin propagandaa, heitetään ilmoille väite jota hoetaan ja tästä tulee sitten uusi totuus.
Sodat uskonnon tai Usan etupiiri-politiikan takia ja väkimäärän kasvu joissakin maissa on todellinen syy.

Äänestä

Tuoreen+Gallupin+mukaan+75%+Suomalaisista+olisi+valmis+satsaamaan+ilmastonmuutoksen+vastaiseen+taisteluun+0-100+euroa.+Taistellun+olisi+osallistuttava+muiden,+ei+itsensä+ja+tämän+huomaa+toimittajastakin.+Tavoitteena+muiden+ihmisten+kurjuuden+maksimointi.Afrikan+väestökehityksen+ennuste.+-2018++Afrikassa+1,2+miljardia+ihmistä.-2050+ennuste+++++2,4+miljardia+ihmistä.-2100+ennuste+++++4,0+miljardia+ihmistä+eli+joka+kolmas+maailman+ihminen+asuisi+Afrikassa.Jos+tätä+kehitystä+ei+saada+pysäytettyä+niin+paha+perii.

Äänestä

Mikähän siinä on että köyhissä maissa kasvaa niin paljon porukkaa?

Äänestä

Alkukantaisilla eliöillä on lisääntymisvietti voimakkain vietti. Pitkälle tähtäävää ajattelua ei ole.

Äänestä
  • Kainuun sanomien kulttuuritoimituksessa toivotaan tätä pitkälle tähtäävää ajattelua mahdollisimman paljon lisää Suomeen. Eihän Suomessa vielä ole riittävästi ongelmia ja ainahan voi päteä omalla hyvyydellä ja "eettisyydellä". Minä olen parempi ihminen kuin muut!

    Äänestä

Afrikan väestökehitys.
-Vuosi 1950 Afrikassa 0,229 miljardia ihmistä.
-Vuosi 1960 Afrikassa 0,286 Miljardia ihmistä.
-Vuosi 1970 Afrikassa 0,368 Miljardia ihmistä
-Vuosi 1980 Afrikassa 0,482 Miljardia ihmistä.
-Vuosi 1990 Afrikassa 0,635 Miljardia ihmistä.
-Vuosi 2000 Afrikassa 0,811 Miljardia ihmistä.
-Vuosi 2010 Afrikassa Miljardi ihmistä.
-Vuosi 2050 Afrikassa 2,4 miljardia ihmistä.
Kaikki tämä ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen vuoksi. Jos Afrikkalaiset ei itse kykene saamaan joko syntyvyyden lisääntymistä kuriin tai kykene elättämään itseään ilman kehitysapua niin Euroopan tulee ratkaista ongelma ottamalla ylimääräiset ihmiset elätettävikseen.

Äänestä

Lämmin on hyvää vanhan luille!
1700-luvulla Porilaisten piti luovuttaa tammea Ruotsin kuninkaalle. Kuka lämmitti ilmaston???
1700-1800 luvun vaihteessa Suomeen ei tullut kesää kahteen vuoteen. Kainuussa esiintyi kannibalismia.
Autoilu on valtion lypsylehmä. Jotkut puhuvat, että valtio tukisi sähköautoja, jos tukisi se otettaisiin toisilta autoilijoita!
Suomessa on 2,7 miljoonaa autoa. Mistä rahat???
Puolueet ovat "vaalikiimassa".

Äänestä

Yhteiskunnan eheyden ja kansalaisten oikeudenmukaisuuden tajun kannalta on selvää että kaikkien pitää saada mahdoillisuus osallistua taisteluun ilmastonmuutosta vastaan. Kokemus on kuitenkin osoittanut ettei mahdollisuuksia oteta vastaan ilman pakkoa. Myös lentoliikenteen pitää tulla talkoisiin mukaan keinoina.
-Lentoasemien lakkautus.
-Passien hintojen roima korotus, esimerkiksi 1500 euroa vuosi. Tämä vähentäisi turhien ulkomaan matkojen määrää.
-Määritellään vuosi, esimerkiksi 2030 jolloin Suomen kentillä sallittaisiin vain sähkölentokoneiden käyttö.
-Maan sisäisten lentojen kielto lyhyillä matkoilla, esimerkiksi alle 500 km lentoja ei sallittaisi.
Missään tapauksessa muodollisia muutaman kympin lentoveroja ei pidä hyväksyä koska se ei ole oikein, lentoliikenteen päästöjen pitää tippua oikeasti.

Äänestä

Älytön maahanmuutto johtuu siitä, että mafia ja muut rikollisjärjestöt myyvät ylihinnoiteltuja kumivenematkoja ja lupaavat matkaan lähtijöille kuninkaalliset olot uudessa kotimaassa.

Äänestä

Kunhan nyt maltetaan rauhassa odottaa vaikkapa 100 vuotta niin huomaamme, että eurooppaan on saapunut muutamia kymmeniä miljoonia ilmastopakolaisia, joista suomeen ainakin kaksi miljoonaa. Saapi siinä sitten yrittää mämmiä syödä, kannelta näppäillä ja tuohivirsuja taiteilla alkuperäiskansan kulttuurin yllä pitämiseksi, kun suurin osa kansasta alkaa olla kahvinpavun väristä umpinaiseen burkhaan puettua uussuomalaista.

Äänestä

Ei ole kauan siitä kun joku Kainarin toimittajista kirjoitti lehteen että Kajaanin lentokenttää ei voi sulkea, päinvastoin hän on sitä mieltä että lentoliikenteen määrää pitää lisätä. Aikuisten oikeesti, ei taida toimittajilla olla kaikki Muumit laaksossa. Ollaan tarkkaan vahtimassa jopa sitä mitä itse kukin syö, mutta toisaalla ollaan vaatimassa lisää co-päästöjä.

Äänestä
  • Harmi vain että koko lehti kohta kuolee muutaman toimittajan tähden, taitaa olla väärä kristallipallo mistä katsotaan Kainuun etua.Mitään ei voi lukijat tehdä muuta kuin lopettaa tilauksen

    Äänestä

Kulttuurin rikastamisessa käy niin että perinteinen suomalainen kulttuuri kuolee. Emmekö osaa arvostaa omaa kulttuuriamme? Ihmetellä pitää kun kaikki muualta tullut on muka niin hienoa että se voi tuhota oman kulttuurimme, suvivirrestä lähtien kielletään ym. Menepä ulkomaille alikehittyneisiin maihin joista pakolaisvirta tänne koostuu omaa kulttuuriasi vaatimaan niin sinut kivitetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuudentorvi4 kirjoitti:

Tämän päivän lehdessä Kulttuuritoimittaja kertoo että maahanmuutto johtuu siitä että ilmastonmuutos on tehnyt joistakin alueista asuinkelvottoman. Eikö syynä olekaan sodan kauhuja pakeneminen ja raju väkimäärän kasvu Afrikassa.
Hän kertoo että köyhien ei pitäisi ajella omilla autoilla vaan se hupi pitää varata niille rikkaille joilla on varaa satsata 50,000-100,000 Euron arvoiseen sähköautoon. Seppo hyvä, 4 henkisen perheen loma Thaimaan Phukettiin saastuttaa ilmastoa yhtä paljon kuin toisen perheen 170,000 Km ajo polttomoottoriautolla, puhutaan siis 10-15 vuoden autoilusta. Entä ympäri vuoden lämmitettävät kesämökit, no nekin on rikkaiden hupia joten tästäkin on syytä olla hiljaa. Kesitytään siksi köyhien autoilijoiden ja lihaa syövien ihmisten syyllistämiseen. Eikö pitäisi puhua jokaisen henkilökohtaisesta hiilijalanjäljestä.
Toimittajan lähtökohta on että hän tietää aina totuuden, siksi hän lukee pinon kirjoja ja katselee televisiosta ohjelmia joka tukee hänen itsensä kehittelemää totuutta.
Moni asettaa auton etusijalle koska se parantaa hänen elämänlaatuaan, sensijaan hän on valmis luopumaan monesta muusta ilmastoa saastuttavasta. Seppo lähtee siitä että hän on se joka määrittelee muidenkin kuuluu pelastaa ilmastoa samoin kun hän itse tekee, Ihmisiä yritetään pakottaa noudattamaan itse valitsemaansa elämäntapaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu