Niinistö perussuomalaisiin?

näinköpähän

Onkohan paluumuutto alkamassa. Soini ennakoi sitä jo muutama päivä sitten. Kysymys kuitenkin kuuluu: Ketä otetaan takaisin?

33

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arkistonhoitaja

      Ei Jussi loiki edestakaisin kanin lailla, Jussi jatkaa sotilasuraansa palaamalla jonkun lakkautetun varuskunnan arkistojen pariin.

    • kotiin.takaisin

      Jussi on pitänyt hyvät välit omiinsa, eikä ole yhtään mahdotonta paluu takaisin kasvattaja seuraan, luulen myös Halla-ahon näyttävän vihreää valoa , ehkä tulevalle siirtymiselle.

      • laajennatietoa

        Ei ole palaamassa mihinkään persuihin. Niinistö itse sanoo olevansa Sinisten riveissä ehdolla. Toivotaan hänelle menestystä, niinkuin monet tuolla kentällä ovat toivottaneet.
        Kannattaa lukea keskustelunavaus:Puolustusministerinä toiminut Niinistö on Sinisissä.


      • uusi_rutiini
        laajennatietoa kirjoitti:

        Ei ole palaamassa mihinkään persuihin. Niinistö itse sanoo olevansa Sinisten riveissä ehdolla. Toivotaan hänelle menestystä, niinkuin monet tuolla kentällä ovat toivottaneet.
        Kannattaa lukea keskustelunavaus:Puolustusministerinä toiminut Niinistö on Sinisissä.

        Kuten uutisoitiin Niinistö sanoi että käydään vaalit ensin. Vaalien jälkeen hän päättää vasta lopullisesti missä puolueessa hän haluaa olla Eduskunnassa :-D


      • totuusensin

        Höpöhöpö puhetta ja uutisia.
        Ei ole Niinistö siirtymässä mihinkään.
        Nähdään erilaiset vaalit.
        Lue tuo puolustusministerinä toiminut Niinistö on Sinisissä aloitus.
        Sieltä saat selville mitä Niinistö sanoo.
        Kun ihminen on omilla kasvoillaan omilla sanoillaan haastattelussa. Vastaa toimittajan kysymyksiin, on se silloin tosi asia.
        Tällaiset höpöjutut joita yllä yritetään levittää äänestäjien harhautamiseksi on pöhköjä.


      • Itse_kuultuna
        totuusensin kirjoitti:

        Höpöhöpö puhetta ja uutisia.
        Ei ole Niinistö siirtymässä mihinkään.
        Nähdään erilaiset vaalit.
        Lue tuo puolustusministerinä toiminut Niinistö on Sinisissä aloitus.
        Sieltä saat selville mitä Niinistö sanoo.
        Kun ihminen on omilla kasvoillaan omilla sanoillaan haastattelussa. Vastaa toimittajan kysymyksiin, on se silloin tosi asia.
        Tällaiset höpöjutut joita yllä yritetään levittää äänestäjien harhautamiseksi on pöhköjä.

        Tässä alla olevan linkin uutisvideossa toimittaja kysyy monta kertaa Jussi Niinistöltä aikooko hän pysyä sinisissä vaalien jälkeenkin eikä hän suostu vastaamaan vaan sanoo että käydään vaalit ensin:
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0ef8bc69-0b0b-49cd-950c-8862171fd684


    • sotilasmies

      Mikä on Niinistön maahanmuutto kanta?

    • eitarvita

      Minusta ei ole hyvä ajatus ottaa heitä takaisin. He ovat ihan kuin kotiin palaavat ISIKsen kannattajat, vahingollisia

    • Ääntenkäyttö

      Pitäisikö äänestäjien hyväksyä että äänet käydään ottamassa vaaleissa milloin minkäkin puolueen jäsenenä ja vaalien jälkeen valituksi tultua mennään johonkin hallituspuolueeseen jotta päästään ministeriksi ja seuraavissa vaaleissa taas sama uudestaan?

      • sinilogoideologia

        Mitä sanoo suuri puoluejohtaja ja loikkari Terho sinisten ehdokkaan ilmoittaessa jo ennen vaaleja mahdollisesti loikkaavansa vaalien jälkeen..


      • katumusaika---

        Joku katumusaika voisi olla pari päivää onhan voinut sattua että on joutunut harhaanjohdetuksi tai ollut muuten sekavassa mielentilassa ja täytyy koota itsensä


      • ideologisvalaistumista

        Terho kehottakoon nyt kädet täristen Jussi Niinistöä katsomaan sitä logoa, siinä on kaikki.


      • velitodistaa

        Niinistö on sanonut jo tovin sitten , että Siniset on aivokuollut puolue.


    • Tääniintätä

      Niinistö koittaa kusettaa äänestäjiä lupailemalla paluuta jotta saa persujen ääniä. Äänet kelpaa mut ei puolue.

      • tyghvbnju

        Kyllä noi Niinistön puheet ovat ääntenkalastelua, yritys harhauttaa äänestäjiä.


    • ääniohjelma

      Vaaleihin ilmoittautumisen takaraja pitäisi olla myöhemmin jotta työnsä päättävän hallituksen siniministerit ehtivät vaihtaa puoluetta vaaleihin ja kerätä taas uudet äänet persujen vaaliohjelmalla.

    • sekasortu

      Vieläkö joku haikailee sinisiä hallitukseen.Eikö olla nähty mitä he ovat olleet ,onnen onkijoita.Mukamas isänmaallisia, jotka eivät hyväksy omia kansalaisia(ruotsalaiset).

    • ikänaiset

      Sinisille toivotamme hyvää menestystä eduskuntavaaleihin.

    • Hallitusvastuun jälkeen eivät muut puolueet pysty vaikuttamaan ja siniset palaavat Persuihin. Eriasia, ketkä heistä otetaan takaisin. Niinistö voisi olla sopiva euroedustaja. Perussuomalaiset nousee 3 suurimman puolueen joukkoon.
      Kepu on 14,1% ja alamäessä. Perussuomalaiset kovassa nousussa nyt 13,3%:a
      Soinin kannatta lähteä etsimään sopivaa perunakuoppaa Iivisniemen läheltä, minne voi mennä mediaa piiloon vaalien jälkeen. Persut on voittaneet nää vaallit!

    • faktaa

      Mitkä ovat Jussi Niinistön aikaansaannokset puolustusministerinä? Päästi syksyn 2015 aikana 35 000 vieraiden valtioiden sotilasta marssimaan Suomeen Tornion kautta. Komensi suomalaisia sotamiehiä vielä kantamaan heidän varusteitaan.

      Jussi Niinistön osaaminen ministeriönsä alalla on hänen mielestään pätevää. On tutkinut heimosotia ja muita sinänsä mielenkiintoisia asioita täysin siviilimiehenä. Tämä on pätevöittänyt hänet nykyaikaisen sodankäynnin huippuasiantuntijaksi. Uskon, että hänellä on kotonaan hiekkalaatikko ja siinä tinasotilaita strategioiden suunnitteluun.

      Kesäkuussa 2017 Jussi Niinistön strategisia taitoja tarvittiin Uuvattien loikkaamisen suunnitteluun. Hän oli tärkeimpiä hahmoja tässä, kun piti varmistaa Soinin ulkoministerin salkun säilyminen. Mistään muustahan ei ollut kysymys. Puolustusministerinä hän tietää, että petturuudella on kriisiaikoina vain yksi rangaistus.

      Nyt hänen uusi strateginen ideansa kaikessa yksinkertaisuudessaan on pyrkiä sotkemaan Persujen vaalikampanjat. Sanoo muka olevansa valmis siirtymään vaalien jälkeen Persuihin. Halla-ahohan on sanonut, että pettureilla ei ole paluuta. Niinistön tarkoitus on tietysti yrittää haalia noilla keksimillään jutuilla ääniä itselleen, jotta pääsisi eduskuntaan. Loikka kokoomukseen olisi tämän jälkeen ilmeinen. Toinen mihin hän pyrkii puhumisillaan, on hajottaa persujen äänestäjiä. Näissä on paljon sellaisia, jotka jättävät persujen äänestämisen, jos on vähänkin uhkaa, että petturi Niinistö ilmestyy vielä persujen riveihin.

      • menishetiPS

        Aiko tulla vaalien jälkeen???


      • virka-apua---

        Saattaa olla että ainut mitä Niinistö siinä tilanteessa olisi voinut tehdä olisi antaa virka-apua pyydettäessä ja Orpohan ei laittanut tikkua ristiin silloinkaan 30 000 läpsyttelijää läpsytteli rajan yli eikä ketään vastassa


    • loikkatyhmyyteen

      Kahdesta sammuvaan puolueeseen jos loikkaa, niin loikkaus ei paranna tilannetta.

    • Eppäilläsoppii

      Lähtisikö upseerimies Niinistö miinanpolkijan joukkoihin? Epäilen!

      • miinukset

        Sivari Hillo-ahon lisäksi miinuksena persuissa ei ole hillotolppaakaan houkuttimena koska suuret puolueet eivät huoli heitä hallituskumppaniksi.


    • sinisiäeihuolita

      Jussi Niinistöä ei huolita perussuomalaisiin. Asia on loppuunkäsitelty. Puhuttu vain Niinistöstä, mutta sama koskee sinisten puolue-eliittiä. Hillotolppa porukka on nyt tyhjän päällä. Monella halua jatkaa politiikassa. Käsitykseni on, että he siirtyvät kokoomukseen ja kokoomus luultavasti ottaa heidät vastaan. Kokoomus on sillä tavalla vahva, että siniset eivät voi vahingoittaa kokoomusta kuten he ehkä voisivat vahingoittaa perussuomalaisia. En usko, että tulevaisuudessa heillä tulee olemaan jalansijaa kokoomuksessa. Toisin sanoen heidän siirtyminen kokoomukseen ei kasvata kokoomuspuoluetta.

    • NiinistöeiPSään

      Sellainen ajatus, että siniset ovat keksineet tämän puheen Niinistön siirtymisestä perussuomalaisiin, jotta kynnys häntä äänestää laskee. Eihän Niinistöä kannata äänestää, kun jos sattuisi pääsemään läpi jää yksin eduskuntaan samalla tavalla kuin Paavo Väyrynen seinäkoristeeksi.
      Niinistöä ei toisin sanoen kannata äänestää kuten ei muitakaan sinisiä.

    • jkghfd

      Halla-aho ilmoitti, että jos Niinistö valitaan sinisten listalta, niin perussuomalaisiin ei alkavalla vaalikaudella ole paluuta - piste.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      191
      7858
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5375
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      141
      4301
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3499
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2637
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2553
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2479
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2400
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      578
      2202
    Aihe