Mitä kaikkia oireita teillä on ollut, kun rintaranka on ollut totaalisen jumissa?
Kertokaa myös miten hoiditte inhottavan tilanteen?
Saisin itselleni vinkkejä, kun on aina tunne niinkuin olisi rintarangassa kaikki solmussa ja sekaisin:(
Oireet rintarankajumissa
8
248
Vastaukset
- reino.kyssähartia
Ei siinä kanssaeläjän oireenkuvaus mitään auta, Mutta sitä voit alka itse lievittämään kotonasi. Yläraajat, kädet ja niskahartia seudun jännitykset liittyvät tähän vaivaan.
Laita lämpimälle lattialle hiukan pehmikettä ja ala aktivoimaan rintaranganaluetta varovasti venyttelemällä. Vedä käsiäsi vuoroin nilkkoihin päin, vuoroin päälaen suuntaan.
Tunnet hartioissa kiristyssä kun venytät niitä kädet eri asennoissa.
Minun on mentävä. Kerro yrititkö edes? Itselää lapsesta asti ollutrintarangan nikamamuutos. Tiedän ongelmasta alkeistiedot.- Kiitänetukäteen
Kyllä sitä haluaa kuulla mitä kaikkea oiretta tuo jumi aiheuttaa. Saattaa olla paljon oireita mitä kuvittelee ihan muuksi.
Lattialle en voi mennä tekemään mitään liikkeitä, koska niskavaiva aiheuttaa pahoinvointia.
- Puoskareitasomessa
Isäni joka on johtava ylilääkäri repesi nauruun luettuaan edellisen kirjoituksen. Sanoi, että kylläpä näitä kotitekoisia lääkäreitä riittää, jotka neuvovat ymmällään olevia ihmisiä somen kautta. Hänen neuvonsa: menkää ja tulkaa oikean lääkärin vastaanotolle.
- minustaoutoa
Mistä tiedät, mitä isäsi teki ja mitä luki?
Jos kertoi, miten osasit tulla tänne kertomaan isäsi juttuja?
Mutta se jutussasi on oikein, että Lääkäri pystyy auttamaan.
Myös kirjallisuutta on paljon ja eiköhän netissäkin ole hirveästi tietoa. - Kiitänetukäteen
Lääkärille?? Mitä lääkärit muka tietää näistä vaivoista..Särkylääkeohjeen osaavat vain antaa.
- uwywhet
Jos on kaikki solmussa ja sekaisin, niin osteopaatilta voisit aloittaa. Rintarangan aluella on myös stressihermosto ja osteopaatti osaa laukaista niitä lukkoja.
- Kiitänetukäteen
Naprapaatilla olen muutaman kerran käynyt. Lukkoja tulee kuitenkin tiuhaan, niin kotikonstit olisivat tarpeen.
Hankala tilanne siinä, kun esim. tennispallokikkaa lattialla en voi tehdä ilman, että oksennan. Niska tykkää kyttyrää.
- Kiitollinenvastayksesta
Kenelläkään tietoa voiko rintarangan ollessa täydellisen lukossa, niin tulla myös närästyksen kaltaisia oireita?
Olen huomioinut pientä närästyksen tunnetta, mutta jumppaamisen jälkeen se on hävinnyt. Onko vain sattumaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794944- 794829
- 1324238
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan83018- 522669
- 402561
- 482209
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830