Netistä tupakkaa?

Voiko netistä tilata kartsan röökii ilman veroja vai pitääkö tullille niistäkin maksaa, saako ulkomailta ylipäätää tilata röökiä
354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Unohda ideasi. Korvaa se ostamalla tutteja. Niitä saa eri värisinä, joten voit sävyttää tuttisi kulloiseenkin asustukseesi sopivaksi.

Tällä tavalla menetellen et joudu selvittelemään hankintojasi edes tullin kanssa.

Äänestä

Olisit saanut vastauksen heti Tullin nettisivulta. Mutta jos et viitsi etsiä sitä niin tässä lainaus:
"Yksityishenkilö ei saa hankkia tai vastaanottaa elinkeinonharjoittajalta etäviestimen välityksellä hankittuja tupakkatuotteita, sähkösavukkeita tai nikotiininesteitä postitse, tavarankuljetuksena tai muulla vastaavalla tavalla Suomen ulkopuolelta."

Äänestä
  • Koitin tullin sivulta kyllä katsoa mutta sielä puhuttiin vaan veroista

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Röökihuora kirjoitti:

Voiko netistä tilata kartsan röökii ilman veroja vai pitääkö tullille niistäkin maksaa, saako ulkomailta ylipäätää tilata röökiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu