Täällä Suomessa on useiden tavaroiden hinta suoraan sanoen romahtanut.
Nuoruudessani kun kk palkka olin n. 6000mk, uudet autostereot maksoivat 2000 mk. Nyt kk palkan ollessa 3000e niin hyvät autostereot saa 60e, samoin televisio maksoi 4000 mk eli 65% kk palkasta, nyt television saa 300e eli 3 pvn palkalla.
Uudenveroista tavaraa saa puoli ilmaiseksi Tori.fi ja Facebookin myyntiryhmistä, ennen näin ei ollut. Ihmiset ostavat kulutusluotolla ostoskeskuksista ja sitten myyvät 2 kk kuluttua netissä puoli ilmaiseksi. Uudehkoja huonekaluja saa melkein ilmaiseksi ja tarjontaa on, koetapas itse myydä huonekalujasi, kukaan ei osta. Asunnon saa nyt sisustettua tosi halvalla. Ei tarvi säästää 1000e sohvaan pitkiä aikoja, Tori.fi löytää 50e uutta vastaavan. Myös Maskut yms. myymät tosi kovalla alennus prosentilla.
Myyntipalstoilta löytää viihde elektroniikkaa, vaatteita, kenkiä, työkaluja eikä paljon maksa. Maaseudun asunnot ovat menettäneet arvonsa, hyvän auton saa 500- 1000e ennen käytetytkin olivat arvossaan ei enää. Ihmisillä vaikeuksia päästä vanhasta eroon kun ostavat uudemman rahoituksella. Myös uuttavastaavia renkaita ja vanteita saa 100e hyvät sarjan.
Onko inflaatio ollut Suomessa, ei ole tietyissä tavaroissa. Saat halvalla kun pysyt tietyissä tuotteissa ja asioissa. Et osta uutta asuntoa etkä autoa, ostat maaseudulta asunnon ja ajat käytetyllä autolla niin rahalla on arvoa.
Pysyt kaukana autoliikkeistä ja huonekaluliikkeistä niin hinnat ovat vallan eri.
Tavaroiden hinnat romahtaneet
3
196
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kiitä kiinalaisia ja robotteja.
- Anonyymi
Autoradioillahan ei ole enää edes kysyntää kun nykyään jo pidempään on ollut uusissa autoissa vakiona tehtaalta lähtiessään soittokone.
Ja elektroniikkahan on aina halventunut kehityksen myötä.
Televisioissa voi olla että monella ei nykyään edes ole varsinaista televisiota kun aika menee netin selailuun, youtube videoiden katseluun, ym.. mikä ennen kului telkkarin katseluun. TV-ohjelmien tasokin on vajonnut todella alas, aivotonta tissi-perseilyä vaan.
Telkkarin tilalla voi monella ollakin vain tietokonenäyttö tai ns. telkkari voi toimia muiden viihdelaitteiden näyttönä pelkästään.
Käytetyssä tavarassa, esim. huonekaluissa on kyllä riski saada homeelle haiseva paska vaikka halpa olisikin. On moraalitonta myydä homeen saastuttamia tavaroita netissä mutta nykyihmisten moraalihan on jo mennyttä muutenkin... - Anonyymi
Aina on edullinen pashaaa , edes kunnon merkkivaatteita ei enää saa kun tilaamalla tai erikoisliikkeistä keskustoista , isot ketjut tarjoavat vain omia halpis merkkejään jotka ovat täyttä skeidaa ja katteet näissä ilmeisen hyvät , tunnetut kotimaiset merkit lähes hävinneet tarjonnasta , ostasin kalliimpaa jos olisi näin jouluna edes mutta kun ei ole hyllyssä , ei ihme jos omilla merkeillä ei hyvin mene. kaikki nykyisin vain tummaa perus pashaaa ,, toista oli ennen , oli väriä ja tarjontaa riitti , huonokin näemmä myy kun ei muuta ole mitä ostaa ........että ketuttaaa.. ala enäää mitään....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.641041Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687- 90685
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24671- 9651
- 46648
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14635Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68629- 42560
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82558Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj22558- 61549
- 62546
- 43534
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46530Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.134508Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13492Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27437Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa46433Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.29423