Ulkomaalaiset pääsee töihin.

Työtön---

Kouluavustajiksi ja sitten ne ahdistelee ja käyttää nuoria naisia hyväksi, Lehdessä muutamia tapauksia viime aikoina. Suomalaiset työttömät ei kelpaa sellaisiin töihin ja sitten ne työkkärissä haukkuu työttömät kun eivät mene töihin. Itsekkin oon hakenut kouluavustajaksi monta kertaa. Haluaisin vaan tietää millä perusteella pakolainen otetaan töihin joka sitten raiskaa niitä koululaisia.

15

148

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työtön---
    • töitälöytyytekevälle

      Ei voi yleistää, että ulkomaalaiset tekisivät jotain erityisesti. Tunnen paljon maahaan muuttajia ja ulkomaalaisia, eivät he ole mitään raiskaajia tai muitakaan rikollisia. Kyllä rikokset tekevät täällä edelleenkin suomalaiset. Ja mitä tulee noihin seksuaalisiin hyväksikäyttöihin ja raiskauksiin, suurin osa niistäkin on ihan suomalaisten tekemiä.
      Suomalainen työtön pääsee kyllä töihin, jos vaan työt kiinnostaa. Vaan näyttää olevan, että suomalaisia ei työ kiinnosta, siksi monella työmaalla on ulkomaalaisia töissä. Juttelin juuri yhden työttömän kanssa, kukaan ei ota muka häntä töihin, mutta ei hän ollut hakenutkaan niitä töitä. Tiedän tämän, kun kaverini on töissä ja päättämässä työnhakijoista yhteenkin firmaan. Työttömät käyvät siellä kyllä kyselemässä, mutta työhakemuksia ei sitten jätetä. Tämäkin jututtamani työtön olisi päässyt kaverini firmaan töihin, mutta ei jättänyt hakemusta. Mikään työ ei tuntunut oikein kiinnostavan häntä. Ja tälläisiä on paljon nyt suomalaisissa.
      Monella työmaalla on töissä ulkomaalaisia, kun suomalaisa ei kiinnosta työt.

      • Vastikkeetonta rahaa on maksettu jo liian monta vuotta lusmuilijoille, jotka käyttävät avustuksia hyväkseen saadakseen olla yhteiskunnan elätteinä. Aktiivimallilla yritetty saada nuorisoa ylös sängystä reippaasti rakentamaan tätä rakasta kotimaata.. 😊


    • läskimaha

      Hakemista se on se kysymässä käyntikin. Itse asiassa se on paljon parempi tie kuin hakemuspaperien virittely. Kaikki työpaikat olen hakenut/saanut suullisen sopimuksen kautta ja ihan tes:in mukaan on pelattu.
      Ääliö sun kaveri, jos vaatii jotain turhia paperihakemuksia!

      • töitälöytyytekevälle

        Ääliö tai ei, mutta joissakin työpaikoissa on vain oltava kirjalliset hakemukset, että työpaikkaan voidaan valita. Jossain pienemmissä puljuissa voidaan varmaan ottaakin ihan suullisella hakemuksella töihin. Nämä on niitä juttuja, että kukaan hakijoista ei voi väittää tulleensa syrjityksi.
        Toinen juttu on, että voit käydä suullisesti sopimassa työpaikasta ohitse työkkärin, mutta sinun on mentävä kuitenkin työkkärin listoille, josta sitten työnantaja käy sinut "poimimassa". Tätä käytetään aika paljon tietyissä työpaikoissa.


    • Ammatti-ihmisiä_siis

      No lähihoitajia he on, kouluavustajat. Ulkomaalaisetkin

    • mahtaneeko_riittää

      "Kouluavustajiksi ja sitten ne ahdistelee ja käyttää nuoria naisia hyväksi, Lehdessä muutamia tapauksia viime aikoina. "

      Kouluavustaja on väärä nimitys. Oikea on koulunkäyntiavustaja. Ne ahdistelee on väärässä verbimuodossa. Oikea muoto on ne ahdistelevat. Pilkun jälkeen kuuluu lausetta jatkaa pienellä kirjaimella eikä isolla. Viimeisestä lauseesta puuttuu verbi.

      "Suomalaiset työttömät ei kelpaa sellaisiin töihin ja sitten ne työkkärissä haukkuu työttömät kun eivät mene töihin. "

      Suomalaiset työttömät ei kelpaa on väärässä verbimuodossa. Oikea muoto on eivät kelpaa. Ne työkkärissä haukkuu on väärä verbimuoto. Oikea muoto on ne työkkärissä haukkuvat. Työkkäreitä ei enää ole lainkaan. Oikea nimitys on työ- ja elinkeinopalvelut eli TE-toimisto. Pilkku puuttuu. Kun sanaa on käytetty väärin. Oikea sana on koska.

      "Itsekkin oon hakenut kouluavustajaksi monta kertaa. "

      Itsekin sana on kirjoitettu väärin. Oikea muoto on itsekin.

      "Haluaisin vaan tietää millä perusteella pakolainen otetaan töihin joka sitten raiskaa niitä koululaisia."

      Vaan-sanaa on käytetty väärin. Oikea sana on vain. Pilkku puuttuu. Pakolainen ei ole sama asia kuin ulkomaalainen. Pilkku puuttuu taas. Joka-sanaa on käytetty väärin viittaamaan töihin sanaan, vaikka viitataan pakolainen-sanaan.

      ---

      Riittääköhän tämä selvitykseksi, miksi aloittaja ei ole saanut koulunkäyntiavustajan töihin?

      • Apukouluavustaja

        Kyllähän se kuvasi aloittajan ongelmia melko perusteellisesti. Näitä kaltaisiaan oman elämänsä sopertajia tuntuu riittävän.


    • dfjslöfakdaöf

      Mamuilla on ohituskaistat joka paikkaan, opiskeluun, työpaikkoihin, avustuksiin, asuntoihin, lääkäriin, hammaslääkäriin jne. Suomalaiset veronmaksajat maksavat laskut! Hammaslääkärin sanoin tulisivat edes varatuille ajoille, tai peruuttaisivat ajat, mutta hällä väliä.

      Onneksi nyt on mahdollisuus äänestää Perussuomalaisia ja saada Suomi taas raiteilleen. Pistetään samalla mediatkin uusiksi, nyt on järkyttävää mielipiteen muokkausta.

      • HAHHHAHHH

        Ei näköjään riittänyt tuo selvitys.

        Ohituskaistoja ei ole muualla kuin ajoteillä.

        Katso peiliin, aloittaja: Et opiskellut, vaikka tarjolla oli ilmaisia kouluja. Et yksinkertaisesti riitä nykyajan työmarkkinoille. Se ei ole mamujen syytä.

        "Itsekkin pakolaisten eikun; mamujen eikun ulkomaalaisten uhrina kun tyäkkärissä, Vaan haukutaan Suomalaisia laiskoiksi:,"


      • kaikkisamallakaistalla

        Ei mamuilla ole mitään erityisiä etuuksia tai ohituskaistoja. Ne on urbaanilegendaa ja persujen vedätystä vaalikarjalle. Uppoaa täysillä sinunlaisiin kouluja käymättömiin kaistoihin.


      • kokytr

        Jos maahanmuuttaja saa oleskeluluvan, niin kyllä viranomainen avustaa esim asunnon saamisessa niin kauan että toive toteutuu ja jos maahanmuuttaja haluaa koulukäynti avustajaksi niin siihenkin viranomaiset auttavat tarpeeksi kauan.


    • Kyllä vaaditaan koulutusta, että pääsee ohjaamaan oppilaita ja ulkomaalaisten etuna on lisäksi kielitaito, että voi toimia tulkkina.
      Ilman todisteita syyllistyy kunnianloukkaukseen ja osoittaa oman tietämättömyytensä..

    • Työkkärin-täti

      Varmaan ne laittaa hakemuksiin että aikovat panna teini naisia joten töitä saa heti.

    • huhuhuhuhuh

      "Varmaan ne laittaa hakemuksiin että aikovat panna teini naisia joten töitä saa heti."

      Aloittaja on taas käyttänyt väärää verbimuotoa. Oikea muoto on ne laittavat. Pilkku puuttuu. Subjekti puuttuu. Teininaisia olisi yhdyssana, mutta toisaalta kyseistä sanaa ei edes ole suomen kielessä. Oikea muoto olisi pelkkä teini-sanan käyttö tai esimerkiksi käsitteen nuori nainen käyttö. Pilkku puuttuu taas. Väärä verbimuoto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      272
      6052
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      64
      3088
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2961
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2302
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      72
      1788
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      145
      1548
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      191
      1493
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      162
      1458
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      112
      1428
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1334
    Aihe