Onko immeisillä kokemuksia erilaisista teltoista mitä voisivat suositella? Tarkoitus olisi lähteä vaeltamaan keväällä ja jättää kaupungin mölyt ja pölyt taakse ainakin joksikin aikaa.
Teltoista kokemuksia?
14
5367
Vastaukset
- tehet
No riippumatto hyttysverkolla , aluspeite , makuupussi sekä laavukangas , Sen lisäksi risukeitin tarvittavine astioineen. Eikä missään nimessä kameraa mukaan .
- pohjoisenkairankiertäjä
Tunneliteltta! Laatu takaa viihtyvyyden eli pitää vettä on kevyt ja luotettava majoite.
Itse pitänyt jo vuosia Haltin XPD tunnelia kelpo välineenä joka ei säiky sateestakaan! - Rakkakivi
On makuasia. Joku tykkää tunneliteltasta joku kupoliteltasta. Tilaa pitää olla ja jopa kahden hengen teltoissa on tilaerot huomattavat. Hinta/laatusuhde kannattaa ottaa huomioon koska "merkkiteltat" ovat raskaasti ylihinnoiteltuja.
Hyvät teltathan maksavat aika paljon, mutta halvalla ei saa laatua. Olen käyttänyt v.sta 2006 lähtien Hilleberg Aktoa, enkä löydä moittimista. Jos joku lähtee kaveriksi, sitten otan teltaksi Fjälllräven Akka Shape 2:n, on sekin laadukas. Aiemmin minulla oli Fjällräven Foxlite, joka oli pystytettynä edellisiä napakampi siksikin, että siinä oli kaaritunnelit sisäpuolella, mutta luovuin siitä, koska se tuntui yksin kulkiessa turhan painavalta. Minulta joutaisi tuo Akka Spape kaupata pois.
- Tarpojat
Halpa teltta lienee festarilaatua mutta hyviä telttoja saa edullisestikin. On riittävä vesipilari, hyvin suunniteltu tila eikä liian painavia. Fjällräven, Hilleberg, Marmot, ym ovat telttoja muiden joukossa mutta Suomessa hemmetin kalliita. Saksasta saa samoja merkkejä 30% halvemmalla ja ilmainen kotiinkuljetus. Eli ei statuksesta pidä maksaa itseään kipeäksi, jos pitää teltan kyljessä olla tiettyjen valmistajien merkki.
- Anonyymi
NatureHike Kiinassa tekee myös kohtuuhuntaisia telttoja, niitä on eri youtube-kanavilla testailtu. Aliexpress myy.
- Anonyymi
Tunneliteltta.
McKinley Manitu 3 on palvellut hyvin jo vuodesta 1997. Vetoketjujen vedin-osat korjailtu. - Anonyymi
Hilleberg tekee laatutyötä. Esim Nallo 2 on kevyt kahdenhengen kesäteltta. Itsellä ollut kovassa käytössä yli 200 yötä, eikä mitään ongelmia. On toki muitakin hyviä. Halvalla ei hyvää saa!
- Anonyymi
Tässä yksi esimerkki natureHiken mallistosta http://mall.naturehike.com/goods.php?id=294 , muitakin toki on ja Youtubesta löytyy arvosteluita.
- Anonyymi
Kauden hengen teltat ovat kahdelle ahtaita. Pieni absidi joten rinkat, kengät ym on vaikea sijoittaa puhumattakaan keittämisestä sateen suojassa. Kolmen hengen teltta kahdelle on parempi valinta kun tilaa on enemmän. Grammafiilarit tietysti eivät kanna mitään ylimääräistä mutta päivä rankkasateella kahden hengen pikkuteltassa ei ole mukava kokemus.
- Anonyymi
Haltin Laavu Pro, kaksi tälläistä löytyy meiltä. Neljä mahtuu mukavasti nukkuun.
- Anonyymi
Itselläni ollut Vauden Hogan 5-6 vuotta melko aktiivisella käytöllä. Ei siihen kahta ihmistä mahdu, kuten mainostetaan (pl. nuoripari), mutta koiran kanssa oikein sopiva majoite. Painoa taisi olla jotain 1,3 kg. Iän myötä tuo keveyden merkitys korostuu. Jos olisin nuori sälli niin kantelisin edelleen jotain 50-100 euron ja 2-3 kilon painoista markettitelttaa. Toimivat nekin vallan hyvin varsinkin lyhyemmillä retkillä. Jos sauma aukeaa niin kävelee takaisin sivistyksen pariin.
- Anonyymi
Kolmelle pitää olla vähintään 4 hengen teltta. Jos yksin liikkuu niin silloin pääsee kevyellä vaihtoehdolla. Easy Camp 4 ollut 8 vuotta eikä saumat ole repeilleet, kestänyt tuulet ja tuiskut ja lähtee yhä kesällä tunturiin. Toki se painaa noin 4 kg mutta mukavuus majoittuessa kuittaa parin kilon lisäpainon.
- Anonyymi
Minä liputan MSR -merkkisten telttojen puolesta, esimerkiksi Elixir -mallin teltat on hyviä, mikäli ei välttämättä halua tunnelitelttaa. Täältä voi lukea 4-hengen teltasta lisää https://mujo.fi/review-msr-elixir-4-teltta/.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1234401- 1563727
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1033486Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392839- 1351780
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta381582Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk181228Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi201202Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421150