pöhköpää paukkuu

mitenkäsvaan

Miten saisin koiran kulkemaan luukusta sujuvasti. Nyt pöhköpää paukuttaa luukkua, eli tönisee puoliksi auki, ja peruutaa, ja taas uudestaan kymmenenkin kertaa, ennekuin tulee sisälle , ellei sisällä tapahdu jotain, esin kolisteta jääkaapin ovea tai kiljaista yllättävästi, tai jos tulee vieras, niin sille huiskahtaa läpi heti. Toinen koira kulkee ilman ongelmia, oppi viikossa. pöhköpää paukuttelee nut kohta vuoden täyteen.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin1

      Laita nakki siihen houkutukseksi

    • Oisko ihan omaa leikkiänsä. Onhan tuo juuri siinä iässä. Jos sitä ei kiellä, se pian kyllästyy ja siihen anna paukutella "pöhköpään" kaikessa rauhassa. Tietty jos siitä on häiriötä jollekin niin sitten on erijuttu.

    • Kääpiösusi

      Varmaan ajan kanssa jää itekseenkin pois toi tapa, mutta jos haluat nopeuttaa prosessia, niin järjestä niin että joku toinen on oven toisella puolella, ja vuorotellen kutsutte koiraa niin että se saa juosta luukusta eestaas, luoksetullessa tietysti kehuja ja namia tai leikkiä. Tätä niin kauan että koiran mielessä luukkuun liittyvä toimintamalli korvautuu uudella ja vanha tapa unohtuu. Nyt sille on jostain syystä jääny päälle tollanen rituaali, toistaa samoja juttuja ja ehkä samaa tunnetta kuin mitä teki ensimmäisiä kertoja luukkuun tutustuessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe