Lumet pois

Kenelle kuuluu keskustan alueen lumityöt? Yks jos toinen on kauhistellut miten paljon on lunta. Ei nää risteyksissä yhtikäs mitään. Ja hiihdot ja hiihtoväki tulossa. Suattaapi taas pelti kolista. Ei kylillekään ole ajettu penkkoja alas vaikka olis korkea aika. Nyt töihin ne joille asia kuuluu.
787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Keskustalle tietennii. Hyöhän ovat luontihommia harjotelleet lantaloissaan jo monen sukukupoloven ajan.

Äänestä

ota kola ja lapio käteen ja mene töihin jos penkat haittaa.

Äänestä

Eikös ne penkat kuulu enää auraajille, onko siihenkin toimeen iskenyt säästövimma nykyajan muodin mukaan. Itsekkö pitää lapiolla hosua penkat mataliksi.

Äänestä

keskustan tiet on muuntenkin hävettävän huonossa kunnossa. Eikö niitä pystytä jostain syystä karhulla vetämään tasaiseksi?

Äänestä

Nyt on Ilomantsissa teiden huolto todella huonossa jamassa. Hiihdoissa yks jos toinenkin ihmetteli miten hankalaa on ajaa kun et nää risteyksissä mitään. Kylille jos pyytää hiekkaa Tienkäyttäjän linjalta niin urakoitsija taitaa käydä hakemassa joka ikisen kuorman Saharasta...aurauksesta ja penkkojen ajamisesta puhumattakaan. Jos täällä oikeasti haluttaisiin turisteja niin ympäristö pitäisi olla siisti. Kesät talvet. Ja nuo aivopierupuheet jätepisteiden sulkemisesta Ilomantsin alueella tulevat lisäämään sotkuisuutta entisestään. Järjetöntä.

Äänestä

edelliset talvet hoitanutta traktorimiestä on ikävä

nyt jyrytään kaikenmaailman rakkineilla mutta ei saada aikaan kuin polannetta vain traktorimiehen jäljiltä keskusta oli paremmassa kunnossa monet vuodet

miksi kunta antaa aurata noilla mitääntekemättömillä vehkeillä se sama traktori takaisin

Äänestä
  • Sipilän vika tänä talvena, mahdollisesti Rinteen vika ensi talvena, jos tänne ajatuksiaan uhraa..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Eienäälunta kirjoitti:

Kenelle kuuluu keskustan alueen lumityöt? Yks jos toinen on kauhistellut miten paljon on lunta. Ei nää risteyksissä yhtikäs mitään. Ja hiihdot ja hiihtoväki tulossa. Suattaapi taas pelti kolista. Ei kylillekään ole ajettu penkkoja alas vaikka olis korkea aika. Nyt töihin ne joille asia kuuluu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu