Nenän tukkoisuus

Haluaisin vain ihan mielenkiinnosta tietää erään asian. Nämä kysymykset ovat juuri elämää suurempia kysymyksiä.

Eli, Miksi kun nenä on tukossa, niin välillä on toinen sierain ja välillä toinen. Mistä tämä johtuu?

Kiitos jos joku oikeasti tietää!
1367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Johtuu siitä että jos käyt makaamaan kyljelleen tukkoinen puoli yläpuollella valuu räkä poskionteloiden takaosasta pikkuhiljaa toiselle puolelle ja vähän ajan kuluttua alapuolella oleva poskiontelo on tukossa. Jos tutkit tarkemmin nenän rakennetta niin huomaat miksi näin tapahtuu. Samaa ideaa käytetään hyödyksi myös sarvikuono nenäkannun käytössä - suolavettä valutetaan ylemmästä sieraimesta sisään pääkallellaan ja se valuu alemmasta sieraimesta ulos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelijä kirjoitti:

Haluaisin vain ihan mielenkiinnosta tietää erään asian. Nämä kysymykset ovat juuri elämää suurempia kysymyksiä.

Eli, Miksi kun nenä on tukossa, niin välillä on toinen sierain ja välillä toinen. Mistä tämä johtuu?

Kiitos jos joku oikeasti tietää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu