säätyvä talutin

63rgerg

Käytämme koiraa mm. talvella metsälenkeillä ja taluttajille on esim. lumikengät jalassa ja sauvat kädessä. Vyötäröllä on vyö, johon on kiinnitetty Flexi. Näin koira pääsee kulkemaan ja touhuilemaan paremmin omiaan ja hyvin harvoin vetää ja kiskoo.

Tuo Flexi tuossa lantiolla on hieman huonohko tuossa...se kun heiluu jonkin verran ja se on sidottava aika tiukasti sivuttain omaan kroppaan.

Olen yrittänyt etsiä jotain valmista parempaa ratkaisua. Eikö muka ole sellaista tuotetta jossa tuo Flexi olisi integroitu vyöhön, tai siinä olisi jokin teline Flexille.

Semmonen missä olisi riittävän leveä vyö jossa olisi "vähän niinkuin vinssikela" ohut liina ja helppokäyttöinen jarru ja tietenkin automaatiinen sisäänkelaus. Joku automaattinen jarrukin voisi olla kiva eli sellainen että jos koira lähtee täydet vauhdit päällä menemään, alkaa vinssi aktiivisesti jarruttamaan liinan ulosjuoksua.

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • flex4ever

      Eipä taida sellaista olla. Itse koitin joskus ehdottaa Flexi gmbh:lle että tekisivät sellaisen mallin jonka kädensija ei olisikaan lenkki vaan alhaalta avoin mutta klipsillä sulkeutuva. Näin sen saisi kiinnitettyä vaikka housujen kaulukseen, oksanhankaan tai veneen kaiteeseen kun pitää molemmat kädet saada vapaiksi edes hetkeksi. Mutta eipä tuo viesti oikein näyttänyt menevät perille. Jotain turvallisuudesta herr productmanager höpisi. Kovasti tuo turvallisuus siitä lisääntyykin jos joutuu fleksiä pitämään reisien välissä kun penkoo taskuja ja samanaikaisesti piski bongaa oravan tai kanin.

      Mutta kannattaa silti yrittää laittaa palautetta sinunkin heille. Ehkä nämä tai joku muu hoksaa markkinaraon.

    • flexihyökkäykset

      Minä käytän hiihdossa ja muuallakin joustohihnaa,välillä kahta peräkkäin.Joustaa jos koira nykäsee,ja saan sen helpolla lyhyeksi jos muita lähestyy.Flexit on kamalia,niistä ne koirat rynnii vieraan koiran iholle,eikä omistajansa voi mitään.Liekö jarrunapit rikki,tai muuta vikaa,mutta mun kohdalla esim. kahdesti tälläviikolla jo.Ja erit koirat.Fleksi,on vaarallinen,kun pyöräilijäkään ei nää sitä ohitta nyöriä,ei ennenkun törmää siihen.Ja näyttää ettei omistajat hallitse koiriaan niissä,eihän ne muuten toisten niskaan rähjäten tulis.Pitkät hihnat pitää vetää lyhyelle hyvissäaijoin,ja voisko ottaa fleksissäkin ihan siitä nyöristä otteen tai koiran vsljaista/ pannasta,kun lipeevät,tai mitä lie,ja koiria eivät kestä.

      • Juuri tuosta syystä käytän koirallani kaksi metristä nahkahihnaa. Kaupunkioloissa se riittää ja kun se ei haistele tai maistele se ei käytä hihnan ääripäätä.

        Kävelytie on sellainen että siellä kuljetaan vain toista laitaa, pienempänä se sahasi sinne sun tänne. Hyvin tiedostan sen että jos esim pyöräilijä ohittaa meidät toiselta puolelta ja jos koirani yllättäen siirtyykin vastalaitaan niin pyöräilijälle käy huonosti. Katson että tuollaisessa tilanteessa olisin siitä vastuussa. he eivät aja mitenkään hiljaa ja jälki olisi tai ainakin voisi olla kamala. Siksi näillä väylillä kaksi metriä riittää.


      • Anonyymi

        Semmonen tähän, että nyöristä ei kannata ottaa kiinni, ainakaan ohutnarusessa flexissä. Tekee aika pahaa jälkeä sormiin jos koira yhtään vetää, eikä siitä edes oikein otetta saa. myös kannattaa olla varovainen shortsikeleillä, ettei naru kierry kenenkään jalkojen ympäri

        Flexi on oikein käytettynä kätevä väline, huolimattomasti käytettynä painajainen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1081
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      614
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      563
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      512
    7. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      35
      486
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      483
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      466
    Aihe