PPO:n osuuskorko romahti 73 eurosta 42 euroon

Tämä on ollut näkyvissä jo pitkään.

Tiedotteessa ei kerrottu konsernin tulosta eikä tasetta.

PPO:n tulos oli siis 4,7 M, jossa suurin tekijä on Arvo Investin maksama osinko 4,5 M.

Osingon maksaminen oli Arvolle mahdollista sen Partneralta 2017 saaman ylimääräisen osingon 5,6 M vuoksi.

Arvon PPO:lle v. 2018 maksama osinko 4,5 M on sisäistä siirtoa, joten PPO:n itse ansaitsema tulo oli 0,2M.

0,2 M = 200.000 euroa
291187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Olikohan Lehto (Ruppi) hyvä sijoitus.

Äänestä

Taas pätkähtää tilille ilmaista rahaa, ei tartte kuin makoilla. Invalassakin, missä sonta haisee.

Äänestä
  • ..mummujen, pappojen ja isien sekä äitien keräämää jaetaan niille jotka ei ole olleet niitä maksamassa ja leuhkitaan että ollaan hyviä sijoittajia..
    Oli 1 240 €/osuus nyt on 1 198 €/osuus.... makoile siinä paskas hajussa mokoma skotti.. skotitkin osas sentään säästää..
    47 lujaa leveään perään ja pian Kiitos

    Äänestä

Osuus oli 1240€ nyt osuus on 750€. Osuuspääoman korkoa, tai millä nimellä niitä pitäisi mainita oli ennen 500€ ja nyt 42€ miinus verot. Takana ennennäkemättömän pitkä nousu ja koko ajan omistajille maksettu korko pienentynyt nyt alle kymmeneysosaan. Erittäin pahalta näyttää tuloksenteko, varsinkin taseen laskeminen noin puoleen. Toimitusjohtaja jo vaihtui mutta riittääkö se. Lisäksio seuraava tiedonanto:
"Nimen muuttaminen edellytti sääntömuutosta, jonka jäsenistö hyväksyi kevään varsinaisessa osuuskuntakokouksessa. Uusi nimi kuvaa toiminnan painopisteen siirtymistä alueelliseen sijoitustoimintaan."
Mitä muuta toimintaa osuuskunnalla on. Hallinnossa on kyllä henkilöitä kuin vilkilässä kissoja. Muuta toimialaa ei osuuskunta harjoita, sijoitustoimintakin näyttäisi perin kummalliselta (korko/vuosi on laskenut alle kymmenesosaan).

Äänestä

Olen muistaakseni aiemminkin varoittanut, ettei pidä antaa witutukselle valtaa, edes invalassa.

Äänestä
  • Puhise sitten kun käy samoin kuin vuonna 1963 jolloin paperit piti tuoda pöydälle ja avaimien luovutus heti. Silloin siittäjällekin tuli melkoinen häväistys jos lie osasi hävetä mutta ainakin herraa witutti.
    Totuus on kuitenkin se, että omistjille ei tipu enää edes murusia. Askotin kehuma hallinto on pääarkkitehtina häärännyt asiat siihen malliin. Johtuneeko siitä, että siittäjä oli jo rakennusalalla kekkuloijana, ei kuitenkaan osaajana. Älä nyt kuitenkaan rääkymään ala, vaan anna vain wituttaa aivan rauhassa.

    Äänestä

  • Tyhjän-saa-pyytämättäki kirjoitti:

    Puhise sitten kun käy samoin kuin vuonna 1963 jolloin paperit piti tuoda pöydälle ja avaimien luovutus heti. Silloin siittäjällekin tuli melkoinen häväistys jos lie osasi hävetä mutta ainakin herraa witutti.
    Totuus on kuitenkin se, että omistjille ei tipu enää edes murusia. Askotin kehuma hallinto on pääarkkitehtina häärännyt asiat siihen malliin. Johtuneeko siitä, että siittäjä oli jo rakennusalalla kekkuloijana, ei kuitenkaan osaajana. Älä nyt kuitenkaan rääkymään ala, vaan anna vain wituttaa aivan rauhassa.

    Waroitan taas kerran, että elä anna waltaa witukselle. Puhiset ja puhkut kuten susihukka possujen talkoa nurin.

    Äänestä

Se+on+ihmeellistä+"julkituontia"+kun+ensin+kehuskellaan+tuloksella,+sitten+ilmoitetaan+että+osuuskorkoa+maksetaan+vain+42+€.+Tulos+4,76+M€..+Toisaalla+kerrotaan+että+korkoa+maksetaan+80%++tuloksesta.+Elon+ja+myös+meidän+Kallion+laskuopin+mukaan++jaettavaa+tulisi+olla+3,76+M€++eli+45+€/osuus+.Mutta+kun+42+kerrotaan+82079+jäsenellä+niin+jakoon+tulee+kin+vain+3,44+M€..+mihin+liiviin+sitä+piilotetaan+320+000+€,,+eikait+vain+edellisten+vuosien+tappiorahastoon+,+eikait+kellään+ole+noin+suuret+liivit+että+se+sinne+mahtuis+?+Vai+onko+?

Äänestä

Kiitos Korpi-Tassi, Kangasvieri, Kippola ja kumppanit.

Äänestä
  • ..mä kuulun joukkoon.. toisten taskuilla ..

    Äänestä

  • Eikös nämä heput oleet juuri sitä sakkia jotka saivat kaikki asiat sekaisin. Kuka kirjoitti kaupan elisan kanssa ja millä hintaa. Saatto olla, että oli pakko myyä kun oli se Korpi-tassin Datamen konkurssi tulossa ja siitä singahti omistajille 35000000€ lasku. Siinä oli kyky, maalaisliitto ja demoveljet sulassa sovussa, mutta nehän oli niitä liikesalaisuuksia joita ei pidä omistajien tietää.

    Äänestä

  • aika vähällä huomiolla menee se, että vuotuinen maksu omistajille tippuu noin puoleen!
    Ei tunnu paljon omistajia hetkauttavan. Ei pieneneminen eikä syy siihen.

    Onneksi ISOSYYLLINEN Kati sai jo potkut. Mutta jotakin muutakin pitäisi tehdä!

    Äänestä

  • Osuuden arvo putoaa puoleen. Kiire myydä. Silti voin myöhästyä.

    Äänestä

  • ...mihin ne rahat sitten menee kun omaisuutta kuitenkin on 1240 €/osuus kuten konsultit on laskeneet ja tiskitypy on näin julkituonut ? Minä vaan kysyn !

    Äänestä

Siellä näkijä, mutta missä tekijä? Invalassa tukiaisetkin vähissä?

Äänestä

..hyvää maata myytävänä, ihan joutomaata muttei peltoa.. kunnon hinta hehtaarista.
Kun ei ole elon eikä kallion laskuopit jääneet porvaristikoulussa päähän niin tiskillähän vois vielä pystyä sentään möllöttämään, yläkertaan päästäkseen pitää olla munat..

Äänestä

/Tuntuu pahalta edes ajatella miten meidän valitsema ja muut mukana olevat valitut suhtautuu ja hoitaa heille annettua ns. mandaattia 100 vuotta toimineen Osuuskunta PPO:n omaisuuden ja rahojen kanssa.

Koko ajan jäsenomistajille kerrotaan että hyvin menee ja omaisuus karsoo sekä voimme odottaa suurempia osuuskorkoja ajan saatossa maksetuille ja kertyneelle maksupostille. Sitä on isät, äitit, mummut ja papat maksaneet niin palvelujen kuin perusmaksujen muodossa vuosikymmeniä.

Nyt niiden käytöstä ja valittuina edustajina nauttivat ihan eri tahot ja päätöksiä tekevät " palkolliset" ja valitut edustajat jotka ei ota mitenkään huomioon mitä omistajat tahtoo tai esittää. Miksi ?

Onko oma etu niin merkittävä että tahallaan jätetään kaikki tehdyt ja edistyksellisetkin ehdotukset huomioimatta.. kun ei tarvi kunhan saa sen kokouspalkkion ja liikelahjan..

Asiaa kannattaa miettiä jo senkin takia että kansan syvien rivien muisti on pitkä ja karsas.... vääryys tulee ilmi ja eteen jossain vaiheessa..

Äänestä

Kävin kaupassa ja siellä oli tiskiluutut tarjouksessa. Niitä tarvittais arvonkin toiminnassa kun muuhun ei sijoittajaksi itseään esittelevitä ole kuin pölyjen pyyhkimiseen tehtyjen töppäyksien päältä, ei sieltä löydy kuin virheellistä dataa jonka olisi saanut napin painalluksella esiin jos taitoa olisi riittänyt. Ei ollut !

Äänestä

Joko se ilmainen korko kohta kilahtaa tilille?

Äänestä
  • ..niinpä niin.. ilmainen korko niille koijareille jotka ei ole pannut rikkaa ristiin omaisuuden kerryttämiseksi ja sitten kehdataan vielä täällä "hilloilla".
    Luutuamaan sitä tiskiä ja anna olla kunnon ihmisten rauhassa.. kun polttelee.. 47 odotus

    Äänestä

  • LuutujaHalvalla kirjoitti:

    ..niinpä niin.. ilmainen korko niille koijareille jotka ei ole pannut rikkaa ristiin omaisuuden kerryttämiseksi ja sitten kehdataan vielä täällä "hilloilla".
    Luutuamaan sitä tiskiä ja anna olla kunnon ihmisten rauhassa.. kun polttelee.. 47 odotus

    Mitä olet joutunut tekemään koron maksun eteen? Itse olen aina vain omistanut ja ilmainen raha on joka vuosi kilahtanut tilille.

    Äänestä

  • ..siis olet ollut vapaamatkustaja joka ei ole maksanut perus- tai käyttömaksuja, ettei vain olisi ollutkin laskutusta osuuskunnalta ? Onko näin ?
    Isoisät ja mummut on maksaneet 100 vuotta noita maksuja joista omaisuus on kertynyt.. kuuluisilla sanoilla " Pohjanmaan Puhelinosuuskunnan toiminta perustuu siihen että kulut katetaan mutta voittoa ei tavoitella " . Näihin kuluihin kuului puhelinverkon rakentaminen koko toimialueelle ja sen ylläpito. Silti jäi joku markka tilille joilla ostettiin mm. Oulun Puhelin Oy:n eli nykyisen Partneran osakkeita joita nyt jaetaan muka sijoitustuottona osuuskoron muodossa. Höpö höpö, luututkaa tuskiä jos se teistä on sijoittamista, muu toiminta on täyttä pelleilyä ja jäsenien rahojen jakoa tutuille "tarvitsijoille" joista tullenee vielä isojakin tappioita, sanokaa mun sanoneen.

    Äänestä

  • Hillotolppa kirjoitti:

    Mitä olet joutunut tekemään koron maksun eteen? Itse olen aina vain omistanut ja ilmainen raha on joka vuosi kilahtanut tilille.

    Paljonko omistit 6 vuotta sitten ja paljonko omistat nyt. Eikös olekkin käynyt niin, että omasta pussistasi olet syönyt niitä ilmaisia korkoja. Pääomat ovat huvenneet sitä mukaa kun ilmaisia korkoja on jaettu. Näin käy kun ei tehdä mitään sen eteen, että kartutetaan pääomia. Tuosta "ilmaisesta rahasta" vielä verottaja riipaisee osansa. Tietysti jos "ilmainen raha" on vain tulossa niin liekkö verottaja armahtaa.

    Äänestä

  • HalpojaLuutuja kirjoitti:

    ..siis olet ollut vapaamatkustaja joka ei ole maksanut perus- tai käyttömaksuja, ettei vain olisi ollutkin laskutusta osuuskunnalta ? Onko näin ?
    Isoisät ja mummut on maksaneet 100 vuotta noita maksuja joista omaisuus on kertynyt.. kuuluisilla sanoilla " Pohjanmaan Puhelinosuuskunnan toiminta perustuu siihen että kulut katetaan mutta voittoa ei tavoitella " . Näihin kuluihin kuului puhelinverkon rakentaminen koko toimialueelle ja sen ylläpito. Silti jäi joku markka tilille joilla ostettiin mm. Oulun Puhelin Oy:n eli nykyisen Partneran osakkeita joita nyt jaetaan muka sijoitustuottona osuuskoron muodossa. Höpö höpö, luututkaa tuskiä jos se teistä on sijoittamista, muu toiminta on täyttä pelleilyä ja jäsenien rahojen jakoa tutuille "tarvitsijoille" joista tullenee vielä isojakin tappioita, sanokaa mun sanoneen.

    Niin no kyllä tämä aika ilmaista rahaa on. Joskus oli ppon adsl liittymä joka oli erittäin hyvä, mutta sitten se myytiin Elisalle. Minkä minä sille voin että saan ilmaista rahaa kun joskus käytin ppon palveluja.

    Äänestä

Ferrovan Oy hakeutuu selvitystilaan

22.03.2019

Raaheen metallituotetehdasta suunnitelleen Ferrovan Oy:n yhtiökokous on päättänyt hakea yhtiön selvitystilaan. Selvitystilassa on tarkoituksena kartoittaa edellytykset realisoida yhtiön omaisuus, löytää toiminnalle jatkaja tai ajaa toiminta hallitusti alas. Arvo Sijoitusosuuskunta ei ole omistajana Ferrovanissa, vaan sillä on yhtiöltä vaihtovelkakirjasaatavia ja näihin liittyviä optioita.

Ferrovanin tavoitteena oli perustaa Raaheen tehdas, jossa olisi tuotettu vanadiinia terästuotannosta syntyvästä LD-kuonasta. Kyseessä olisi ollut korkean teknologian kiertotaloushanke. Vanadiinin pääasiallinen käyttökohde on teräs- ja kemianteollisuudessa. Ferrovan-hanke alkoi alun perin vuonna 2011 ja Arvo Sijoitusosuuskunta oli hankkeessa mukana vajaan kahden vuoden ajan. Tehtaan rakentamisen edellyttämää rahoitusta koskevat neuvottelut olivat jo edenneet pitkälle. Valitettavasti yhtiö ei kuitenkaan saanut sovittua kansainvälisten rahoittajien edellyttämiä muutoksia tehtaan raaka-aineen toimitussopimukseen. Tämän ja kohonneiden investointikustannusten seurauksena omistajat eivät nähneet enää edellytyksiä viedä hanketta eteenpäin.

”Ferrovanin hanke eteni hyvässä myötätuulessa aina viime vuoden lopulle saakka. Ilman rakennusvaiheen rahoitusta hanke näyttää nyt valitettavasti kaatuvan. Harmillisinta hankkeen kaatuminen on Raahen Seutukunnan kannalta. Hankkeen taloudellinen merkitys alueelle olisi ollut merkittävä ja työpaikkojakin oli tiedossa pysyvästi noin 150 henkilölle”, toteaa Arvo Sijoitusosuuskunnan toimitusjohtaja Reijo Tauriainen.

Äänestä
  • Nykyisen toimitusjohtajan pitäisi tehdä selvät johtopäätökset. Kati Paltomaan sontaa en ottaisi vastattavakseni. Kuinka kauan omistajienkaan pitää sietää tätä Peltomaata joka sotkee kaikki asiat ja riitelle alituiseen omistajien kanssa.

    Äänestä

  • ..onhan sillä tuo hillotolppa joka sitä näkyy ihannoivan mutta eihän lehmä muista vasikkana oloa kun vaan luulee saavansa ilmaista rahaa kun on pikkuajan käyttänyt jotain palvelua.. mutta ei kerro että on voinut rokottaa sinäkin aikana laskuttamalla .. ei vähän vaan törkeä paljon ylihintaa olemattomista tekemisistä jotka ois kokkolalaiset tehneet murto-osalla.. kuten nyt tapahtuu..

    Äänestä

  • Siis mitä ylihintaa? 29.90eur/kk oli adsl liittymän hinta ja soneralla saman hintainen. Muita palveluntarjojajia ei ollut. Olen sijoittanut kaikki osuuskunta korot pörssiosakkeisiin ja hyvin on tuottoa tullut. Olen alle kolmekymppinen omakotitalo on maksettu ja pihassa on uudehko auto.

    Äänestä

  • ..hahHah hah.. ei mene läpi, voi sitä yrittää naamioitua alle kolmekymppiseksi mutta kun laskee että 2012 ppo myytiin niin minkähän ikäinen vaavi olisit ollut silloin.. asmotti..admotti ei mene kati lörinät läpi tietäähän tuon jo heinähatutkin.. ilman sihteeriä.
    Ppo myyty alihintaan, jäsenet ei saa tahtoaan läpi, halli to saa isot kokouskorvaukset ja tston kulut älyttömät tehtyyn työhön ja sijoitustuottoon verrattuna. 47 sulle kiitos

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jäsen kirjoitti:

Tämä on ollut näkyvissä jo pitkään.

Tiedotteessa ei kerrottu konsernin tulosta eikä tasetta.

PPO:n tulos oli siis 4,7 M, jossa suurin tekijä on Arvo Investin maksama osinko 4,5 M.

Osingon maksaminen oli Arvolle mahdollista sen Partneralta 2017 saaman ylimääräisen osingon 5,6 M vuoksi.

Arvon PPO:lle v. 2018 maksama osinko 4,5 M on sisäistä siirtoa, joten PPO:n itse ansaitsema tulo oli 0,2M.

0,2 M = 200.000 euroa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu