Ä2 kaiutinta per kanava

Duuo123

Voiko nelikanavaisen vahvistimen yhteen kanavaan kytkeä kaiutinparin? Eli siis kaksi kaiutinta yhteen kanavaan? Vaikuttaako ääneen tai tehoon mitenkä?

4

345

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34tagsaergaegr

      Kyllä voi kytkeä. Ja vaikuttaa sekä ääneen että tehoon.

      Jos kytket kaksi samanlaista kaiutinta sarjaan, kokonaisimpedanssi tuplaantuu ja kaiuttimille tuleva teho puolittuu. Jos kytket kaksi samanlaista kaiutinta rinnan, impedanssi puolittuu ja teho tuplaantuu. Siis yhteen kaiuttimeen verrattuna.

      Ja olettaen, ettei vahvistin ylikuormitu rinnan kytketyillä kaiuttimilla. Tarkista vahvistimen käyttöohjeesta minkälaisille impedansseille se on tarkoitettu.

      Eikä tuosta mahdollisesta tehon tuplaantumisesta kannata kovin paljon riemastua. Kokeile tehon tuplaantumisen vaikutusta vaikkapa niin, että kytket stereosi monoksi, hiljennät toisen kanavan ja vertaat saavutettavia äänenvoimakkuuksia.

      Joissakin vahvistimissa saattaa myös olla niin, että ne eivät toimi oikein, ellei kaikkien kanavien kuormat ole yhtä suuret.

      Vaikutukset ääneen ovat hankalammin arvioitavissa, muuttuneen impedanssin seurauksena voi olla muutoksia taajuusvasteessa, erityisesti silloin, jos käytät keskenään erilaisia kaiuttimia.

      Kannattaa siis vakavasti miettiä touhun järkevyyttä.

    • Duuo123

      Ajattelin että jos nelikanavaisesta vahvistimesta ottaisi ensimmäisen kanavan etukaiutimille ja toisen takakaiuttimille (kanavapareille siis) ja 3. Ja 4. Kanavan siltaisin subwooferille

      • 34tga3ehgshazsgh

        Jos etu- ja takakaiuttimet ovat keskenään samanlaisia, niin ei täysin mahdoton ajatus, mutta noin kytkemällä stereovaikutelma muodostuisi vasen-oikean sijaan etu-taka välille.

        Miksei niin, että vasemman puolen kaiuttimet yhteen kanavaan ja oikean puolen kaiuttimet toiseen?

        Jos etu- ja takakaiuttimet ovat erilaisia, lopputulos voi olla jossain määrin erikoinen.

        Entä jos kytket kaksi kanavaa pääkaiuttimille (etu-?), siltaat kaksi kanavaa subbarille ja kytket takakaiuttimet soittimen kaiutinlähtöihin?
        ?


    • Duuo123

      Tarkoitin kaiutinpareja en kanava

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      166
      2650
    2. 82
      1135
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      858
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      87
      717
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      618
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      577
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      552
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      508
    Aihe