YLen vaalitentissä ei puhuttu mitään maahanmuuton miljardikust.?

Hiljaayössä

Halla-aho yritti ottaa puheeksi Ruotsin kautta tulleet, mutta keskeytettiin heti. Sen sijaan keskustan pellehermanni hehkutti puhdasta kotimaista, vaikka Roundoppia käytetään surutta.

12

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suvakkiKiihottuuNyt

      Turvapaikanhakijoiden kustannukset ovat Suomessa suuri mysteeri - ”On yritetty useaan otteeseen selvittää”
      Tänään klo 10:26
      Iltalehti kysyi valtiolta, kunnilta ja Kelasta, paljonko humanitäärinen maahanmuutto eli turvapaikanhakijoista ja pakolaisista aiheutuva kustannus on.
      Paljon ! 3,2 MILJARDIA EUROA VUODESSA !!

    • DiskoLomallaSoumessa

      Pakolaisten jättimäinen elättäminen alkoi 1991 eli 28 vuotta sitten.
      28 x 3,2 miljardia on noin 90 MILJARDIA.

      Valtion velka 105 MILJARDIA:
      http://velkakello.fi/

      Luvuista taitaa puuttua kokonaan ne pakolaiset jotka saaneet Suomen passin ja nykyään "suomalaisia' sosiaaliturvan saajia. Sos. menot räjähtäneet käsiin 2010-luvulla.

      • Tuosta sinun laskelma ainakin näyttää olevan pielessä. Laskit Vahteran luvun vuodesta 91. isompi aalto tuli vuonna 2015.joka on tietysti tullut maksamaan, mutta ei Vahterakaan laskenut senttiäkään, että on myös työhön osallistuvia pakolaisia/ maahanmuuttajia, jotka on työ elämässä, ja nämä on tullut aikuisia, silloin heiltä jää pois päivähoito/peruskoulutus kyyteineen. Parhaana työ aikana meilläkin on aikaa tässä laskeskella molemmilla.!


    • Vfil

      Plääplää!!

      Persut on paska puolue!!

    • Rasistikooon

      No nuohan vaalit tuntuu olevan vain kilpailua kuka nostaa mitäkin veroja ilmaston kustannuksella,mut persut on ainut joka puhuu haittamaahanmuutosta.

    • NurmonNiilo

      Halla-aho on erittäin asiallinen ja viisas poliitikko, valitettavasti Persujen ehdokaslista eduskuntavaaleihin ei ole lähelläkään samaa tasoa.

      • SoininTimppa

        Juuri näin.


      • helpollavietävissä

        Juureton seinäjoki, nyt pitää ruveta käsittämään mikä on suomessa seuraava suomalaisuuden vaihe, vaiko jätetäänkös tämä purtemme tuuliajolle ja muitten kuletukseen.


      • Haittamaahanmuutto

        Tämä juuri harmittaakin. Olisi varteenotettavia Persujen ehdokkaita, niin helppo tehdä äänestyspäätös.


    • Rasistikooon

      Sen verran vit...aa kun kuuntelee noiden tekopyhää ilmaston vouhotusta ja haittaveroja tavallisen duunarin elämään?,et annan ääneni persuille! Ovat ainakin toistaseksi olleet ainoita joilla on ollut realistiset jutut,ja jos tulisi vaaleissa kunnon jytky ?sais nämä siipeilijä mamut perseelle kunnon potku ja paluulipun kotiinsa äidin helmoihin.

    • Persutonnolla

      Persut on mätä puolue!!

      • l-ih

        ite oot mätä !


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      81
      2805
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      191
      2765
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      113
      2010
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      114
      1566
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1505
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      202
      1280
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      940
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      62
      935
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      871
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      106
      833
    Aihe