Hei
Nyt kun kaikki Istanbul Ataturkin kentän lennot siirtyvät 6.4. Istanbul Airportiin niin tulkaapa tänne kertomaan kuinka helppoa oli vaihtaa konetta. Itse olen kesäkuun alussa menossa vaihdolla Antalyaan ja vaihto aika on 1 tunti 25 min. Vanhalla kentällä tuo vaihtoaika riittää hyvin.
Mutta lennot on ostettu Turkish Airlineltä joten kyllähän ne takaa että tuolla ajalla kerkiää.
Istanbulin uusi lentokenttä vaihto
14
5426
Vastaukset
- SYSaga
Me lennetään 14.4. Istanbulin kautta Gazipasaan ja vaihtoaika 1h 5min. Luotetaan että lentoyhtiö tietää paremmin kuin me.
- ThylläAinaAntalyaan
Uusi kenttä on huomattavasti isompi, mitä Atatürkin kenttä. Ihme olisi, jos ehtisitte. Sitten saattaa olla melkoinen odotus seuraavaan Gazipasan koneeseen.
- Anonyymi
ThylläAinaAntalyaan kirjoitti:
Uusi kenttä on huomattavasti isompi, mitä Atatürkin kenttä. Ihme olisi, jos ehtisitte. Sitten saattaa olla melkoinen odotus seuraavaan Gazipasan koneeseen.
Varmasti ehditte. Ei huolta.
- Alanyatar50
Kantsii lentää finskillä Gazipasaan, niin tietty, jos on Alanyaan tulossa..suoran lennon ihanuutta ja nopeutta.
- NO123
...ja Finskin laatua ei kiitos! Tukish airlanesilla uudet koneet, hyvä ilmanen ruoka ja juoma, 30kg matkatavarat ja loistava palvelu joten mielellään siellä uudella Istambulin kentällä tunnin viettää :)
- laatufirma
NO123 kirjoitti:
...ja Finskin laatua ei kiitos! Tukish airlanesilla uudet koneet, hyvä ilmanen ruoka ja juoma, 30kg matkatavarat ja loistava palvelu joten mielellään siellä uudella Istambulin kentällä tunnin viettää :)
Joo, Tukish airlanes on laatufirma!
- Anonyymi
NO123 kirjoitti:
...ja Finskin laatua ei kiitos! Tukish airlanesilla uudet koneet, hyvä ilmanen ruoka ja juoma, 30kg matkatavarat ja loistava palvelu joten mielellään siellä uudella Istambulin kentällä tunnin viettää :)
Niin ja vielä siihen n.300€ halvempi lippu. Jees Turkish Airline. Ja tätähän firmaa kehutaan ympäri maapallon toisin, kuin Finskejä ei tunne kukaan muu kuin Suomalainen.
- Alanyatar50
No joo, kukin tyylillään. Sen verran tässä vuosien myötä tullut lennettyä turskallakin, että eipä ne ruuatkaan enää houkuttele plus ne passijonot Istanbulin kentällä. 30 kg tavaraa ei ole koskaan mukana, kun on asunto Alanyassa. Kukin tyylillään!
- Anonyymi
Ostin juuri lipun Istanbulin kautta Dalamaniin. Ko Turkish Airlines joka lentää Istanbuliin ja siellä koneen vaihto kotimaan lennolle. Matkalipussa oli että lento menee Ataturkin lentoasemalle jossa vaihto toiseen koneeseen. Ihmettelin asiaa, kun on saanut lukea että lentoliikenne siirtyy uudelle kentälle. Soitin TUI-matkatoimistolle ja siellä sanottiin että jos kerran matkalipussa lukee Istanbul Ataturk Airport, niin se pitää paikkansa. Jotta se siitä koneenvaihdosta.
- Anonyymi
Eihän TUI edes myy lentoja DLM. Ja se on sata varma ettei TK enää lennä kuin cargo lentoja ISL.
- Anonyymi
Joo lennettiin Istambulin uuden kentän kautta 1t20min vaidolla Antalyaan ja hyvin kerkee...ja Turkish Airlanesilla lennettiin ekaa kertaa ja on kyllä todella laadukas yhtiö...ei kyllä Finnairin halpalentoyhtiö enää kinnosta tuon kokemuksen jälkeen.
- Anonyymi
HEI!
Varasin lennot Helsinki-Istanbul-Antalya ja vaihtoaikaa jää vain 1 tunti 15 minuuttia (tulomatkalla kolmisen tuntia, joten nou hätä) ja eka kertaa uudelle kentälle!
Nyt vähän jänskättää ehditäänkö vaihtaa konetta (viisi lähes seitenkymppistä!!). On kai luotettava, koska myydään lippuja ko. vaihtoajalla!
Yleensä käytän pelkkiä turistimatkojen lentoja - 30:s matka Alanyaan kuuden vuoden aikana - nyt sitten Syyrian rajalla tapellaan...
"Merimökki Alanyassa"- Anonyymi
Toivottavasti kurdit räjäyttävät koko Istanbulin kentän toimintakyvyttömäksi.
- Anonyymi
Ohjaavat oikotielle, jos vaihtoaikaa vähän. Näin kentällä huristavan "kenttäbusseja" joissa oli kyydissä juurikin eläkeläisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 393695
- 991748
- 1361625
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa531610- 971371
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo301276MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2971176- 571135
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1271031Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2711011