Koraani, viimeinen ilmoitus ihmiskunnalle, käskee:
Uskovaiset, täyttäkää tarkoin velvollisuutenne Jumalaa kohtaan ja puhukaa totuuden sanoja,
(Koraani 33:70)
Meidän pitää puhua totuuden sanoja! Emme saa valehdella, emme saa puhua asioita, jotka eivät ole totta. Meidän pitää miettiä: onko tämä asia totta vai onko se vain luulo tai huhu, ennen kuin sanomme sen ääneen.
MItä uskovaisten pitää puhua
11
168
Vastaukset
- Anonyymi
Allahilla on Koraanissa paljon sanottavaa siihen, mitä uskovaiset saavat suustaan tai nykypäivän näkökulmasta näppäimistöltään päästää. Eivät ainakaan raiskauskehotuksia ja vauvojen teloitukseen yllyttämistä, niin kuin epäuskova on tällä palstalla tänään yllyttänyt.
Allah sanoo Koraanissa suurassa 33, jakeessa 70: "Uskovaiset, täyttäkää tarkoin velvollisuutenne Jumalaa kohtaan ja puhukaa totuuden sanoja"
Mutta pelkkä totuuden sanojen puhuminen ei riitä.
Muslimin pitää myös mm. pidättäytyä kokonaan juorupuheesta, selän takana puhumisesta
Jumala ei rakasta sitä, että ihmisistä levitetään pahoja huhuja, paitsi milloin joku on kärsinyt vääryyttä; niin, Jumala on kuuleva, tietävä.
(Koraani 4:148) Totuuden puhumisesta ja rehellisyydestä onkin Koraanissa monenmoista asiaa, kuten viittaus siihen, että "totuudellisuuden" mainitseminen uskovaisen ominaisuutena (3:16)
Profeetta Muhammad (rauha hänelle) myös sanoi, että "Totuus johtaa hurskauteen ja hurskaus johtaa Paratiisiin" ja että "Valheellisuus johtaa päinvastaiseen ja päinvastainen johtaa Tuleen".- Anonyymi
Tämä on keskeinen osa Profeetan sunnaa (saws) ja Allahin sana!!
- Anonyymi
Maalinen elämä ei koskaan mitään pyhitä
- Anonyymi
ON VAIN VÄLTÄMÄTÖN PAHA TÄSSÄ MATKALLA
- Anonyymi
Aloitajalle PUHUA MUUNELTUA TOTUUTTA, MUTTA YKSILÖN TOTYYS ON TÄMÄ
8Rakkaus ei koskaan katoa. Mutta profetoiminen vaikenee, kielillä puhuminen lakkaa, tieto käy turhaksi.
9Tietämisemme on näet vajavaista ja profetoimisemme on vajavaista,
10mutta kun täydellinen tulee, vajavainen katoaa.- Anonyymi
10mutta kun täydellinen tulee, vajavainen katoaa.
Nuo kirjoitukset pitää olla suuntimina ja kun ihminen pääsee siihen mihkä meitä opastetaan ja ohjataan, niiten merkitys täysin katoaa elikkä kirjoitusten painoarvo
IHMINEN ON KASVANUT TODELLISUUTEEN mitä se sitten onkin ...
- Anonyymi
Ja tulee aika vielä, kun suomalaiset pistävät täyden stopin tälle 1400 vuotiselle sempaloppe mikä kaiken pyrkii pistämään vehineikseen
SUOMI SEISOOPI TÄSSÄ IKUISESSA PAIKASSAmme HAMAAN TULEVAAN
- eikä täällä ole eikä löydy klapuutajielle sijaa- Anonyymi
Biisi: Helsinki city
Siitä hakemalla miten edistyvät ... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Biisi: Helsinki city
Siitä hakemalla miten edistyvät ...Koskas tämä on taas eessämme
->> Sillanpään marssilaulu - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koskas tämä on taas eessämme
->> Sillanpään marssilauluHYÖKKÄYKSEEN !
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899