Vaikka ollaan oppositiossa, kannatus pyörii kahdeksan prosentin tuntumassa, persujen vastaava on jo puolet isompi,ja nousee jatkuvasti ,viherpiiperrys on tulossa tiensä päähän.
Mikä mättää kun vasemmiston kannatus ei nouse
21
<50
Vastaukset
- Halpakopio
Vasemmisto vuotaa vihreisiin onhan tämä halpa kopio vihreistä mitään omaperäistä ei tässä puolueessa ole,vanhat vasemmistolaiset häpeäisivät tätä nykyistä puoluetta kuinka alas tämä on vajonnut, auringonlaskun puolue,ei tulevaisuutta.
- Puheenjohtajan
negatiivisuus ei houkuttele ketään. Andersson ei näe missään mitään positiivista vaan kaikki ihmisten menestyminen perustuu hänen älyllään köyhän ryöstämiseen. Negatiivisuutensa näkyy jo naamastakin, silmänaluset roikkuivat vaalikeskustelussa alempana kuin monen pojan kassit.
- Isopersemerjajaaggg
Tähän vasemmiston kannatuksen hiipumiseen on yksi syy, vasemmisto haluaa enemmän että polttoaine verot nousevat ja enemmän energia veroja, nämä ovat tasa-arvo veroja eli köyhät maksaa pumpulla saman mitä hyvätuloiset, lisäksi vasemisto haluaa tukea sähköautojen verohelpotuksia ne kustantaminen hoidetaan lapsilisiä leikkaamalla kuten tekivät edellisessä hallituksessa, kuusi tonnia verohelpotuksia, tämä on vasemmiston ajamaa ympäristöpolitiikkaa,ei ihme että kannatus laskee, köyhät pois tieltä kävellen ja pyöräillen pysyvät poissa rikkaitten silmistä.
- Kansalainen1
Juuri tälläisen möläytykset saatavat persujen laariin,, Antti Rinne oli myös tätä mieltä nyt vihataan demareiden vaaliteltoilla tätä samaa johon korvat punaisesena yritetään vastata, oliko Rinne vielä niinlääketokkurassa että menee päästämään tälläisen sammakon suustaan, Kangasalan huutijjärvellä Teboil huoltoasemalla kokoontuva raati antaa aika selkeän kuvan mitä Suomen kansa ajattelee, tätä ei varmasti vielä ymmärretä mutta vaaliiltana se tosiaan tajutaan, tämä kansa äänestää jaloillaan sen tulette näkemään.
- Olenkatkeravasuri
Me vasemmistolaiset olemme vaan sellaista paskasasakkia,häpeämme omaa olemassaoloa,kateus ja kauna on voimavara joka pitää meidät hengissä,lähdimme persuja koska nämä ovat kaikessa parempia kuin vasureita, meitä ei ole liialla järjellä pilattu,kadehimme persujen älymystöä joka meiltä puuttuu olemmeko yksinkertaisesti tollojaja.
- ToivottavastiPerusässiä
Lyhyesti : koska vasemmistoliitto eliitti on enemmän haittapakolaisten kuin kantasuomalaisten puolella. Toki myös vihreät ja sosiaalidemokraatit ovat samaa pataa ja aikapaljon kaikki muutkin ovat paitsi perussuomalaiset. Niitä oli viime gallupissa noin 40% jotka eivät ilmoittaneet mitä äänestävät vai äänestääkö ollenkaan. Eiköhän noista iso osa äänestä suomalaisia puolustavia perussuomalaisia.
- SompanssitKelassa
Suomen Islamoimista on vaikea torjua kun Suomessa on viisi keskisuurta puoluetta, tosin viherkommarit olisi suurin puolue jos yhdistyisivät.... Mutta on tosiaan vain yksi puolue PERSUT joka ei halua Islamisoida Suomea omaa kotimaatamme kehitysmaamuslimi haittamaahanmuuttajilla....... valitetavasti......
- Älänoitakannata
Nuoret jotka ei muista neukkuaikaa niin teidän on hyvä tietää että myös Suomen kommunistit oli hyvin pahoja. Niistä pahimmat yrittivät liittää Suomen Neuvostoliitoon. Noiden jälkeläisiä on punavihreissä eli vasemmistoliitto vihreät ja sosiaalidemokraatit pitävät sisällään noita. Noiden uohtoeliitissä on niitä jotka on aivopesty kommunismiin. Itse Ekin tuona aikana ja alle 20veenä rakennuksella joutui kuulemaan niin työssä kuin tauolla kun hyvinsyönyt kommaritimpuri haukkui lähes kaikkea mikä liittyi yksityisrittäjiin. Myös pienipalkkainen nuori monttumestari oli hänen mielestään peto ja työntekijän vihaaja. Se vei halun yrittää, aloittaa omaa yritystoimintaa. Ne pelotteli neukuilla ja kommunismilla.
- KoskaAllahillaOnSuuri
Ei vihekommarit ole edelleenkään työtä tekevien duunareiden tai yrittäjien puolue...... Ne ovat Islamistliittoja molemmat nykyään ja täynnä entisiä kommareita ja stalinisteja ja niiden jälkeläisiä......
- heikot_kärsiköön
Minä ihannoin täysin kokoomuksen ja keskustan voittojen maksimointilinjaa esim vanhustenhoidossa jossa hoidokit saavat kärsiä nälkää ja janoa maaten paskavaipoissaan, voitot ensin veroparatiiseihin, vaipat ja ruoka viimeksi jos rahaa jää.
Vasemmistoliitto oli aivan väärässä vuonna 2013 kun oli ainoa hallituspuolue, joka äänesti myyntipäätöstä vastaan."Sähkönjakelu on käytännössä luonnollinen monopoli. Caruna nosti tavallisten kuluttajien sähkölaskua huomattavasti. Samaan aikaan paljastui, että yhtiö kierrätti omat voittonsa veroparatiisiin ja maksoi Suomeen vain olemattoman määrän yhteisöveroa. Esimerkiksi vuonna 2014 yhtiön liikevoitto oli yli 50 miljoonaa euroa, josta se maksoi yhteisöveroa 1,6 prosenttia", Andersson sanoo. Tuo yhteisöverokin pitäisi saada 0,0 %:iin.
Suomessa on käynnissä yhteiskunnan laillinen ryöstö ( TS 30.1.2019 T Kurttila):päättäjämme ovat viime vuosikymmeninä mahdollistaneet liiketaouden oppien mukaisen markkinaehtoisuuden lähes kaikkeen yhteiskunnan toimintaan joka on täysin oikeata ihmiskeskeistä ja eettisesti korkeatasoista ihmisarvoa ylläpitävää politiikkaa.
Tätäkö me Suomessa haluemme,voittojen totaalista maksimointia heikompiosaisten kustannuksella kaikilla yhteiskunnan aloilla , mikä olis aivan oikein. - Kukamuistaa
Juuri näin, nämä punikit esiintyivät mielellään oikeudenmukaisuus todellisuudessa he olivat kuten edellisessä viitattiin tähän suuntaan pahimpia ihmispetoja saa hakea, työmailla nämä olivat kuin mafia pomot jollei heidän kanssaan oltu samaa mieltä,sai tuntea työyhteisön vihan,sen aikainen vasemmisto yritti revanssia 1948 kuka muistaa tämän, yksi kaveri joka on edesmennyt joka oli ollut rintamalla vitisen vuotta,oli aliupseeri kertoi kuinka heidät komennettiin eräälle keski-suomen i olevalle koululle mutta tämä lässähti kasaaan jostain syystä,kuka muistaa tästä kertokaa ihmeessä, vasemmisto kieltää ette tätä vallankumous yritystä ei olisi koskaan ollut mutta kuka uskoo vasemmiston valheisiin.
- punkunjuoja
Onko ihme, kun puheenjohtaja ei ymmärrä työnteosta ja duunarin arjesta yhtään mitään. Ei ole päivänkään kokemusta.
- raakapelirakennuksella
Toisin kuin sotasankari Jussilla.....
Voi johtua siitä että ihmiset ei halua asua Neuvostoliittoa. Vasemmisto on kommunismia. Ne ihailee Stalinia jne.
- SirkkaMinäjaPekka
Odota muutama vuosi ja voit ihmetellä miksi kukaan ei muista persuja.....
- MuutupersuksiYstävä
Ehkä sitten olemme kaikki persuja
- jussionihana
Miksi te pellet täällä mollaatte kaikkia muita ? Ai niin, eihän teillä ole poliittisia saavutuksia joita muistella... täytyyhän sitä henkeä nostattaa jotenkin. Mutta silti, luulisi soittavan suutaan naapureiden palstoilla, vai .....onko täällä ''kundeilla kimpassa kliffaa' :)))))
- VainPerusSok
Vihervasemmistolaisuus on turmiollista
- Vasuripaskiaiset
Mennään muutama vaalikausi vasemmisto on muuttunut parinprosen puolueeksi,näin tulee käymään myöskin vihreille nämä kaksi paskäläjää ovat demarivetoisessa hallitukseeen ja hallitusvstuu syö näiden kannatuksen,
- Erittäinhyväolisi
Merkkejä ilmassa että punavihreät menee alaspäin kuin lehmä häntä jo näissä vaa leissa
- Jademarit
Vasemmistoliitto ja vihreät takaisin takiaispuolueiksi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei225822- 601987
- 251419
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2301215- 741125
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531087Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️671062Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1431046- 511042
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58985