Keskuskauppakameri Sinisten ja persujen linjoilla

Jos Suomeen lisätyövoimaa niin niistä maista joille maistuu työ.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/14280bc7-c9cd-4597-b6a2-de9767b063bd
151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On ihan järkevä tuo Sinisten linja, että otetaan työhaluisia, työkykyisiä ihmisiä maahan. Sellaisille aloille, joissa ei riitä oman maan kansalaisia täyttämään työvoimavajetta.
Suomen tai Ruotsinkieli on tärkeä oppia.
Kieltä oppii parhaiten elämällä. Kielenoppimisessa voi auttaa kaikki Suomalaiset, jotka pystyvät puhumaan. Puhumalla muunmaalaiselle Suomen kieltä kuuntelija oppii.
Suomessa on kyllä oman maan kansalaisia jotka pitäs saada työhön muunto-, tai oppisopimuskoulutuksen kautta. Kukin kykyjensä mukaiseen osa- tai kokopäivätyöhön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valikoitava kirjoitti:

Jos Suomeen lisätyövoimaa niin niistä maista joille maistuu työ.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/14280bc7-c9cd-4597-b6a2-de9767b063bd

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu